שר הנפט המצרי: "אנו מרוויחים מהגז לישראל - יותר מהרווח של ארה"ב"

עבאללה ע'ארב בראיון ראשון: "הסכמנו לבחון את ההסכם עם ישראל כל שלוש שנים; אין לי סמכות להפסיק את היצוא"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק

"אנו מייצאים לישראל גז במחיר של יותר מ-3 דולר ומרוויחים יותר ממה שמרוויחה ארצות הברית על יצוא הגז שלה" - כך אמר שר הנפט המצרי הנכנס, עבדאללה ע'ראב, בראיון מפתיע שהעניק לעיתון אל-שורוק במצרים. "אפילו כעת האנשים לא מאמינים לנו שאנו לא מייצאים גז לישראל בשווי 1.3 דולר לממ"ק. אנשים עדיין מאמינים שנעשה כאן מחטף, ותמיד יהיו אלה שיגידו שניתן היה להשיג מחיר טוב יותר", אמר השר בראיון, אך הוסיף: "לומר לכם שהמחיר הנוכחי מספק בעיני? התשובה היא לא. תמיד יכול להיות מחיר טוב יותר. אני ודמיוני, כולנו היינו מעוניינים שמחיר הגז יהיה 14 דולר ויותר".

ע'ארב המשיך להתייחס לסוגיית הרגישה של תמחור הגז לישראל והוסיף: "אנשים שוכחים שהמשא ומתן על מחיר הגז נעשה תחת לחץ של חוזים, בעיות טכניות ופוליטיקה, מה שמגביל את היכולת לשאת ולתת. אם יש כאלה שחושבים שהם יכולים להעריך את ההפסד היומי באספקת הגז לישראל בכ-13 מיליון דולר, מה אגיד ומה אומר? מהו המחיר שעלינו לשאת ולתת עליו עם ישראל? לא ברור לי על בסיס מה אומדים 'המומחים הגדולים' את שווי ההפסד. אני מקווה שכולנו מבינים שאין מחיר קבוע שבאמצעותו ניתן לחשב את גודל ההפסד, משום שאין מחיר גלובלי לגז. יש כאלה שלא יאמינו לי שאנו מרוויחים כיום יותר מארצות הברית על יצוא הגז. אנו מוכרים אותו ביותר מהמחיר האמריקאי אשר עומד היום על 1.5 דולר אבל עדיין פחות מהמחיר באירופה".

באשר ליציבות הסכם מכירת הגז לספקית EMG ולישראל אמר השר: "הסכמנו כי כל שלוש שנים ניתן לבחון מחדש את החוזה. אנו לא נושאים ונותנים רק על מחיר הגז עם ישראל אלא עם כל המדינות להן אנו מייצאים גז...אך איני יכול לנקוב במחיר קבוע לכולן. אנו נושאים ונותנים עם כ-20 חברות ואין בכוונתי להודיע מבעוד מועד מהו המחיר, כי הרי אז אין סיכוי שניתן יהיה ליישמו. למה לי לשים את עצמי בעמדה שאכשל בה? כבר התחלנו במשאים ומתנים, אך אין אני מתכוון לנקוב בשמות החברות שכבר נועדתי עמן ועם אלו אני עוד אמור להיוועד אך בסוף אשב עם כל החברות שלמדינותיהן אנו מייצאים גז. טרם נפגשתי עם החברה הישראלית".

בצילן של החקירות המתנהלות בימים אלו במצרים נגד שר הנפט הקודם, וקולות האופוזיציה העולים בדרישה להפסיק את הזרמת הגז לישראל אמר ע'ארב: "כשר הנפט אין לי את הסמכות להפסיק את היצוא לישראל אפילו אם הייתי מעוניין בכך… יש לנו חוזה עם הצד השני ואנו מחויבים לו. בתפקידי כשר הנפט, אני עובד עם החברות ולא מתעסק מי הם הבעלים של החברה ומה הזהות שלה…כל אלו שמלינים על תפקודו של משרד הנפט ומנסים להצר את צעדינו בנוגע לאספקת הגז לישראל, צריכים לזכור שישנם כ-200 אלף פועלים אשר עובדים בשוק הנפט והגז, וכמו כן אל למפגינים לשכוח כי בכל תקופת המהפכה סופק הגז והדלק לכל האזרחים ולא החסרנו מאזרחינו דבר".

"אלו שישבו בכיסא זה לפני עסקו יותר בפוליטיקה מאשר בנפט, מאז שסוגיית אספקת הגז המצרי "נחטפה" על ידי ארמון הנשיאות ונוהלה משם. לכן קודמי לא נשאר הרבה זמן בתפקידו, ואף אני נתקל בלחצים דומים", אמר ע'ארב.

ע'ראב אשר מכהן בתפקיד שר הנפט כחודש ימים ביקש שלא ינסו להצר את צעדי משרדו בכל הנוגע ליצוא הגז לישראל. "אנו נערכים לצמצום יצוא כמויות הגז ממצרים אך לא נפגע במחויבויות שלנו…אני אומר לכל המתנגדים, תארו לעצמכם מה יקרה אם נקשור את נפשנו למחירי יצוא הגז של מדינות אחרות אשר חתמנו עמן חוזה ב-2000/2001? מה יקרה אם מחיר הגז יצנח לאחר שנקבע שער גבוה, ואנו נקשור את המחיר שלנו למחיר של מדינות אחרות? לו נייצא את הגז ב-3 דולר ומחירו יצנח לדולר אחד, לא נפסיד?...מחיר יצוא הגז מארה"ב בשנת 2008 הגיע ל-14 דולר, לאחר מכן צנח לדולר וחצי. אנו מייצאים ביותר מדולר וחצי, ולכן הרווחים שלנו גדולים מאלו של ארה"ב אך לא יותר משל אירופה. אנו מייצאים כיום גז לישראל ביותר מ-3 דולר ולכן זה יותר ממה שהאמריקאים מרוויחים".

צינור, גז, נפט, התפלה, חדרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker