בזן קופצת ב-5% בעקבות הערכה לקפיצה ברווחיה החל מ-2020

תקן חדש שייכנס לתוקפו יעלה את מרווחי הזיקוק של בזן ב-4 דולר לחבית לרמה של 11 דולר לחבית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלים בז"ן
מפעלים של בזןצילום: רמי שלוש

מניית בתי זיקוק ( בזן ) עולה ב-5% לאחר שהחברה פירסמה מצגת שבה היא צופה עלייה חדה ברווחיה בעקבות כניסת תקן חדש. התקן החדש שייכנס לתוקפו בתחילת 2020 יחייב אוניות להשתמש במזוט בעלת תכלות גופרית מרבית של 0.5% בעוד שכעת תכולת הגופרית המרבית במזוט ימי (Bunker ) היא 3.5%.

חברת הייעוץ הבינלאומי HIS-Markit, שבחנה לבקשתה של בזן את המשמעויות של התקן החדש, הגיעה למסקנה שכניסת התקן החדש לתוקפו תעלה את מרווחי הזיקוק של בזן ב-4 דולר לחבית לרמה של 11 דולר לחבית. מרווח הזיקוק הוא הפער שבין מחיר המכירה של תוצרי הזיקוק כמו נפט, מזוט וסולר לבין מחירו של הנפט הגולמי שהחברה רוכשת.

IHS Markit  צופה שהחל ב-2023 ואילך מרווח הזיקוק של בזן יירד מ-11 ל-10 דולר לחבית. החישוב של IHS Markit לשנים שמ-2023 ואילך מבוסס על ההנחה שמחיר הגז הטבעי שהחברה רוכשת ירד מרמתו הנוכחית שהיא 5.5 דולרים למיליון BTU (יחידת אנרגיה) ל-4.4 דולרים למיליון BTU החל ב-2022 ועד ל-2040.

נעם פינקו, אנליסט בבית ההשקעות פסגות, מעריך שהיות שכושר הזיקוק של בזן הוא 70 מיליון חביות לשנה, הרי שגידול במרווחי הזיקוק כתוצאה מכניסת התקן החדש לתוקפו עשוי לתרום משמעותית לתוצאות החברה בשנים הראשונות לאימוץ התקן ומעט פחות החל ב-2023. עם זאת, פינקו מותיר בעינה את המלצה הקנייה שלו למניית בזן במחיר יעד של 2 שקלים למניה, שגבוה ב-28% ממחירה הנוכחי של המניה לאחר הקפיצה במהלך המסחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker