פיצוץ באפריקה: "בן משה מתיש את כולם"

אחרי שנתיים של משא ומתן ורגע לפני אישור מכירת אפריקה ישראל למוטי בן משה, ביטלו מחזיקי האג"ח את האסיפות ודרשו מבית המשפט להעביר לידיהם פיקדון של 100 מיליון שקל שבן משה הפקיד לקראת ההסדר ■ מקורבים לבן משה: "רשות המסים ממש לא עובדת אצלו"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

לפני כשבועיים זה נראה אופטימי. אפריקה ישראל דיווחה לבורסה על תיקון להסדר שהושג בין נציגויות מחזיקי איגרות החוב לאיש העסקים מוטי בן משה באמצעות אקסטרה החזקות הפרטית שבבעלותו.

התיקון נועד לפתור את המכשול שנותר לאישור ההסדר, שנבע מדרישת רשות המסים מאפריקה לשלם מס של 245 מיליון שקל בגין 2010, והמימושים של החברה בהסדר החוב, שהוגש בידי בעל השליטה, לב לבייב.

ביום ראשון בשבוע שעבר היו אמורים מחזיקי איגרות החוב של אפריקה (סדרות כ"ו, כ"ז ו־כ"ח) להתכנס לאסיפות כדי להצביע על אישור ההסדר. בשלב הבא אמור היה להגיע אישור ההסדר לנשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין בדיון שנקבע ליום חמישי שעבר, ובכך להכריז על תחילתה של דרך חדשה. אלא שהכל התפוצץ בשבת שלפני כינוס האסיפות, אז הודיעו הנאמנים של מחזיקי האג"ח על ביטולן, למרות התנגדותו של בן משה. בהמשך הם הגישו הודעה דחופה לבית המשפט, ובה ציינו שהסכימו לקיום ההצבעה רק בכפוף לאישור רשמי וסופי של רשות המסים. משזה לא ניתן, אין הסדר מבחינתם.

שלשום הגישו הנאמנים לבית המשפט בקשה לחילוט פיקדונות בסך 100 מיליון שקל שבן משה הפקיד לפירעון חלקי של חוב החברה למחזיקי האג"ח. כל האירועים האחרונים מעמידים בסימן שאלה את היתכנות הסדר החוב ורכישתה של אפריקה ישראל בידי בן משה. "התנהלותה של הרוכשת (חברת אקסטרה של בן משה, י"ג) נגועה בחוסר תום לב, כשהיא מנסה פעם אחר פעם לנסות לבצע מקצה שיפורים בהצעת ההסדר שהוצע מטעמה, ואושרה זה מכבר, תוך שהיא מפרה באופן בוטה את הוראות הסדר הנושים שהוצע על ידה", נכתב בבקשה שהוגשה בידי עוה"ד גיא גיסין ואופיר נאור, שמייצגים את נאמני האג"ח, הרמטיק נאמנות.

משמעות הבקשה, אם תתקבל, היא ביטולו של הסדר החוב. אתמול מתחו מקורבים לנציגי איגרות החוב ביקורת נוקבת על התנהלותו של בן משה: "בן משה מתיש את כולם, ומאבד את ההסדר בהתנהלות שלו. כלל לא ברור אם הוא רוצה ויכול לבצע את העסקה. הוא גם לא מוכן לחתום על ההסדר בימי בין המצרים, בין י"ז בתמוז לט' באב".

כדי להבין מה עומד מאחורי הסכסוך הנוכחי יש ללכת לאחור. הבקשה הנוכחית הוגשה לבית המשפט אחרי שנתיים של משא ומתן, בניסיון למכור את השליטה באפריקה ישראל. נאמני האג"ח גילו לטענתם איפוק וסבלנות לאורך הדרך, אך כעת לא נותר להם אלא לשבור את הכלים.

"הליכי הסדר הנושים נמשכים בחברה כשנתיים, תוך שמחזיקי איגרות החוב מגלים איפוק ואחריות מרבית, ונמנעים מלנקוט הליכים אגרסיביים נגד החברה, כולל הגשת פירוק או מימוש נכסי החברה. הכל כדי לתת הזדמנות לחברה להשתקם ולצאת לדרך חדשה, למרות חוב עתק כלפי מחזיקי האג"ח של 3 מיליארד שקל", כתבו הנאמנים לבית המשפט.

מנגד, מקורבים לבן משה הביעו תמיהה על התנהלות הנאמנים, וציינו כי הבקשה שהגישו הנאמנים מופרכת. לטענתם, דווקא הנאמנים גרמו לעיכובים מיותרים, כשדחו ביוזמתם את האסיפות. "הם כל הזמן מאשימים את הרוכשת, בכך שהיא מעכבת ומבקשת לדחות את האסיפות, אלא שההיפך הוא הנכון — הרי מוטי הוא זה שדחף להצבעות ולדיון כבר בשבוע שעבר", אמרו מקורבי בן משה.

"הנאמנים חושבים שהם מלחיצים את בן משה עם בקשות הסרק האלה לחילוט פיקדונות, או את רשות המסים. הבעיה היא שזה לא עובד על איש. הרי רשות המסים לא באמת עובדת אצל מוטי. אילו הנאמנים קיבלו את עמדתנו וקיבלו את המלצתו של בית המשפט, סביר שבית המשפט היה כופה כאן לוחות זמנים".

אפריקה נדרשה לשלם 245 מיליון שקל בינואר

ההסדר המקורי בין בן משה למחזיקי האג"ח, שנחתם כבר בדצמבר 2017, בנוי מכמה חלקים: בשלב הראשון, חברת אקסטרה שבבעלות בן משה תרכוש את מלוא הבעלות על אפריקה ישראל להשקעות. בשלב השני אקסטרה תמכור תמורת 1.3 מיליארד שקל לאלון רבוע כחול, שאף היא בשליטת בן משה, את אחזקות אפריקה השקעות באפריקה נכסים , וכן תמכור לדור אלון , המוחזקת ב–70% על ידי אלון רבוע כחול, את האחזקות בחברת ההפעלה של כביש 6.

העניינים הסתבכו כשבינואר האחרון, בעיצומו של המשא ומתן להסדר, הוציאה רשות המסים שני צווי שומה לאפריקה, שמחייבים אותה לשלם 245 מיליון שקל במזומן. ההסכמות שאליהן הגיעו הצדדים בשבוע שעבר היו אמורות לצלוח את המשוכה הזאת. בין היתר, הוסכם כי אפריקה תשלם לרשות המסים 70 מיליון שקל במזומן (מחזיקי האג"ח אמורים לשאת בתשלום של 50 מיליון שקל ובן משה אמור לשלם 20 מיליון שקל). ההסכמות כוללות גם ויתור על הפסדים צבורים למס בסכום של 800 מיליון שקל.

המחלוקת נולדה כשהתקבלה טיוטה מפורטת מרשות המסים. אז קיבלו נאמני האג"ח את הערותיה של אקסטרה, שהיו מנוגדות להסכמות בין הצדדים. לטענתם, זהו ניסיון של בן משה לשפר עמדות ולעכב את הניסיון להגיע להסדר עם רשויות המס. "עיקרן של חלק מההערות הוא ניסיון חסר תום לב של הרוכשת לגרום לכך שמחזיקי איגרות החוב ימשיכו להיות מוחזקים כבני ערובה בידי הרוכשת, באופן שבו הסדר המס כרוך בכניסתו לתוקף של הסדר הנושים עם הרוכשת", כתבו עורכי הדין גיסין ונאור במכתב ששיגרו לאקסטרה.

לטענתם, הם הופתעו לגלות כי בן משה דרש פריסת תשלומים של 48 במקום 24 חודשים, שלהם הסכימה רשות המסים. הם טוענים גם כי נדהמו לגלות שבן משה העמיד לצורך הבטחת התשלומים נכס של החברה — ולא נכס חיצוני. מנגד, טוענים עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני, שמייצגים את אקסטרה, כי נאמני האג"ח ביטלו את האסיפות "על דרך של מחטף", אף שידעו כי בן משה מתנגד לדחייה, ואף שבשיחה שהתקיימה בין הצדדים ביום שישי הם ביקשו מהנאמנים להמתין עד לצאת השבת כדי לשוחח בעניין זה.

עוד נטען כי כל העיכוב באישור ההסדר רובץ לפתחם של הנאמנים שדחו את קיום האספות ביוזמתם, בניגוד לעמדת בן משה ובניגוד להמלצה מפורשת של בית המשפט. על פי המכתב הנאמנים גרמו במו ידיהם לדחיית הדיון שנקבע ליום חמישי בשבוע שעבר. הם גם ציינו כי למרות התנהלות הנאמנים, ביום ראשון האחרון הושגו מול רשות המסים כל ההסכמות הדרושות לאישור ההסדר ונותר רק לקבל טיוטה סופית מרשות המסים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker