בקשה לתביעה ייצוגית נגד כיל: ניפחה את מחיר הדשן הזרחתי ב-60%

על פי כתב התביעה, הנזק שגרמה כיל לקבוצת רוכשי הדשן הזרחתי וצרכני התוצרת החקלאית בישראל בשבע השנים הוא 56 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעלי כיל בים המלח
מפעלי כיל בים המלחצילום: עופר וקנין

מעמדה של כיל כמונופול מוכרז בתחום הדשנים גורר אותה שוב לבתי המשפט: ראובן מילמן, חבר קיבוץ כרמים, תובע את כיל על גבית מחיר מופרז בעבור דשן זרחתי מוצק, המשמש לטיפול בגידולים חקלאיים.

באמצעות עורכי הדין רונן עדיני, נטע לוין וד"ר גיא שגיא, מבקש מילמן מבית המשפט להכיר בתביעה כתובענה ייצוגית בשמם כל הצרכנים שרכשו דשן זרחתי מוצק או מוצרי מזון שגודלו באמצעותו ב-2018-2011.

מילמן תובע את כיל על נזק כספי של 131 שקל, שנגרם לו לטענתו מרכישת דשן זרחתי מוצק, ושל 9 שקלים כמי שרוכש תוצרת חקלאית. התביעה על הנזק הממוני האישי מבוססת על הערכת המומחה הכלכלי חנן שרון, שלפיה כיל, באמצעות החברות הבנות רותם אמפרט נגב ודשנים חומרים כימיים, גבתה מהצרכן הישראלי מחיר שעולה ב-60% על המחיר ההוגן לדשן זרחתי מוצק - "הרנטה המונופוליסטית שגבתה כיל", לפי שרון.

שרון מעגן את הערכתו בשני מבחנים מקובלים לקביעת מחיר מונופוליסטי: השוואת מחיר המוצר לצרכן לעלות ייצורו; והשוואת המחיר שגובה כיל מהצרכנים המקומיים למחיר שהיא גובה בשוקי יצוא. על פי כתב התביעה, הנזק שגרמה כיל לקבוצת רוכשי הדשן הזרחתי וצרכני התוצרת החקלאית בישראל בשבע השנים הוא 56 מיליון שקל; על פי השוואת המחיר למחירו בשווקים אחרים, הנזק לקבוצה המיוצגת הוא 73 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker