שנה אחרי ההסדר באפריקה: לבייב רוצה לבצר את השליטה

אפריקה מכנסת אסיפת בעלי מניות כדי לאשר את תוספת חלופות ההשקעה של לבייב

מיכאל רוכוורגר

ההתאוששות במניית חברת אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, איפשרה לבנקים המממנים את קבוצת לבייב לבצע ברבעון האחרון של השנה החולפת ריקוברי (Recovery) - הקטנת ההפרשות לחובות מסופקים בגין חובותיו של לבייב. המימון לקבוצת לבייב הגיע לאפריקה ולממורנד, החברה האם של אפריקה, שמניותיה מהוות את הביטחון העיקרי ששיעבד לבייב לבנקים. מניית אפריקה עלתה ברבעון הרביעי של 2010 בכ-10%.

לפי הערכות, את הריקוברי ביצעו בנקי לאומי, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי טפחות. זאת, בעוד שבנק הפועלים, הנחשב למממן הגדול של ממורנד, צפוי לבצע הקטנה של ההפרשות של החוב בדו"חותיו הכספיים לרבעון הראשון של 2011. עם זאת, החל מהשנה, בהתאם ליישום ההוראות החדשות של הפיקוח על הבנקים, הבנקים יוכלו לבצע ריקוברי נוסף בגין החוב של לבייב רק בעת פירעון האשראי בפועל, זאת ללא קשר לביצועי מניית אפריקה ישראל, שעלתה מתחילת השנה בכ-27%, על רקע שיפור ניכר ברווחיותה בעקבות המימושים הרבים שביצעה.

ערב הסדר החוב הגדול בשלהי 2009, היקף חובותיו האישיים של לבייב, באמצעות ממורנד הפרטית, נאמד בכ-3 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, החוב לבנק הפועלים נאמד ב-2 מיליארד שקל, והיתר התחלק בין לאומי, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי טפחות. זאת, בנוסף לחוב של כ-500 מיליון שקל של אפריקה עצמה לבנקים.

במסגרת הסדר החוב שאליו הגיעה אפריקה עם בעלי האג"ח, שעליו סוכם בסוף אוקטובר 2009 ונחתם סופית במאי 2010, הגיע לבייב להסכמות עם הבנקים לגבי חובותיו האישיים, כשלפי ההערכות הבנקים הפרישו במהלך 2008-2010 בדו"חותיהם מאות מיליוני שקלים ואולי אף יותר מכך לחובות מסופקים בגין חובותיו של לבייב.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

במסגרת ההסכם סוכם בין הצדדים כי לבייב יחזק את הביטחונות באמצעות הזרמת מזומנים שיקטינו את היקף החובות, וכן ישעבד את נכסיו האישיים. לפי הערכות, לבייב פרע במזומן לבנק הפועלים חובות של כ-500-700 מיליון שקל וכן פרע כ-300 מיליון שקל לארבעת הבנקים האחרים, כך שהיקף החובות של ממורנד לחמשת הבנקים נאמד כיום ב-2 מיליארד שקל, והוא פרוס על פני שנים רבות.

מהדו"חות של אפריקה עולה כי חובותיה לבנקים נאמדים ב-530 מיליון שקל. "רוסיה מתאוששת, ומצבה של אפריקה נראה הרבה יותר טוב בהתאם. יהיה קצת מוזר להגיד שלבייב נחשב ללווה הבעייתי ביותר של בנק הפועלים, שכן לא בטוח שלהפועלים יש הרבה לקוחות שפורעים בתוך פרק זמן קצר סכומים כה גבוהים, כפי שעשה לבייב", ציינו גורמים המקורבים למערכת הבנקאית.

בעלי המניות צפויים להקשות

בתוך כך, דיווחה אפריקה היום על כינוס אסיפת בעלי המניות שלה ב-16 במאי, שבה יצטרכו בעלי המניות לאשר תוספת חלופות ההשקעה בחברה, מעבר לאלה שכבר סוכמו במסגרת הסדר החוב עם בעלי האג"ח. במסגרת ההסכמות בין הצדדים, סוכם שלבייב ישקיע באפריקה 300 מיליון שקל (השקעה שכבר בוצעה), וסכום נוסף של 450 מיליון שקל, אותו יזרים לבייב במסגרת שלושה תשלומים שנתיים של 100 מיליון שקל החל במאי 2011, וכן תשלום אחרון של 150 מיליון שקל. זאת, כשלפני ביצוע כל השקעה לבייב יוכל לבחור אם לעשות זאת באמצעות הנפקה פרטית של מניות במחיר של 36.1 שקל למניה (לעומת המחיר כיום - 28.7 שקל למניה) או באמצעות הנפקת זכויות בדיסקאונט של עד כ-10%, שבמסגרתה גם בעלי המניות האחרים יוכלו להשתתף בה בסכום דומה וכך לשמור על חלקם בחברה.

כעת מבקשת אפריקה מבעלי המניות שלה להרחיב את אפשרויות ההשקעה של לבייב במחיר שונה מ-36 שקל למניה - וכך להרחיב את אפשרויות הדילול של בעלי המניות במחירים הנמוכים מ-36 שקל למניה. במידה שהצעד יאושר, יוכל לבייב לקבל יותר מניות של אפריקה תמורת ההשקעה שלו.

איזי כהןצילום: גיא רייביץ

החלופות הנוספות שאותן מבקשת אפריקה לאשר הן הנפקה לציבור של מניות החברה, כך שבמידה שלבייב ישתתף בהנפקה יוקצו לו מניות של אפריקה במחיר ההנפקה; הנפקת זכויות או הנפקה אחרת לציבור של יחידות, הכוללות אופציות למניות או אג"ח להמרה או אג"ח רגילות, או לחלופין אופציות לאג"ח; כמו כן, מעוניינת אפריקה לאשר חלופה של ביצוע הצעת רכש חליפין של אג"ח החברה, שכיום נותרו במחזור של כ-3.5 מיליארד שקל, במניות החברה, כך שבמקרה שכזה מנת ההשקעה של לבייב תחושב בהתאם לערך הנקוב של האג"ח שיוחלפו במניות.

נכון להיום מחזיק הציבור, כולל המוסדיים שקיבלו את המניות במסגרת ההסדר, כ-53% מאפריקה ישראל. סביר להניח שמבחינת בעלי האג"ח לא צפויה להיות התנגדות, שכן מבחינתם העיקר הוא שיתבצע תשלום על ידי לבייב, בעוד שלא בטוח שבעלי המניות יסכימו להגדלת אפשרויות הדילול במחירים נמוכים מ-36 שקל למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker