מנכ"ל שיכון ובינוי הפורש, יובל דגים, מועמד לתפקיד מנכ"ל אבן קיסר

לאחר כהונה קצרה במיוחד כמנכ"ל שיכון ובינוי והתמודדות עם אתגרים לא פשוטים - דגים עשוי להתמנות למנכ"ל חברת אבן קיסר ■ במארס הודיעה אבן קיסר על סיום עבודתו של מנכ"ל החברה, רענן זילברמן - ומאז היא נמצאת בכאוס ניהולי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל דגים
יובל דגיםצילום: יוני רייף

יובל דגים, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי הפורש, מועמד לתפקיד מנכ"ל חברת אבן קיסר.

אתמול (א') מסרה שיכון ובינוי כי פרישתו של דגים סוכמה שלשום לבקשתו. ההכרזה על סיום כהונתו של דגים נעשית פחות משלושה שבועות לאחר שנתי סיידוף חתם על עסקה לרכישת השליטה (47%) בחברה, מאריסון השקעות שבבעלות שרי אריסון, תמורת 1.1 מיליארד שקל. כהונתו של דגים בשיכון ובינוי היתה קצרה במיוחד. הוא החל את כהונתו ב–27 בדצמבר 2017, כשהחליף את ירון קריסי, המנכ"ל הקודם של החברה, שגם הוא כיהן במשך תקופה לא ארוכה.

במארס השנה הודיעה במפתיע אבן קיסר - יצרנית מובילה של משטחי קוורץ למטבח, חדרי אמבט וחיפויי קירות - על סיום עבודתו של מנכ"ל החברה, רענן זילברמן, בתום 13 חודשי כהונה בלבד. יעיר אורבוך, סמנכ"ל הכספים הפורש, הוזעק למלא באופן זמני את מקומו של זילברמן, עד שחברת השמת בכירים תאתר מועמדים חדשים לתפקיד.

חוסר היציבות הניהולית באבן קיסר, שבשליטת קיבוץ שדות ים וקרן טנא, גרר תוצאות כספיות גרועות וגרם לחברה להוריד את תחזית המכירות והרווח ל-2018. החברה הרוויחה 1.5 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2018, ירידה של 86% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017. גם הרווח הנקי על בסיס Non GAAP, כלומר בנטרול הפרשות של 2.5 מיליון דולר לתביעות משפטיות, קרס ב-75% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל לו ב-2017, והסתכם ב-3.4 מיליון דולר שהם 10 סנט למניה - לא פחות מ-10 סנט מתחת לממוצע תחזיות האנליסטים.

הביצועים הכושלים מתבטאים גם בשורת הרווח הגולמי שירד ב-30% ברבעון הראשון של 2018 בהשוואה למקביל ב-2017, והסתכם ב-34 מיליון דולר - שהם 25.2% מהמחזור בהשוואה ל-36.1% מהמחזור במקביל ב-2017. ההידרדרות נובעת משיעור פחת גבוה משמעותית במפעל בישראל, כתוצאה ממעבר לסדרות ייצור קצרות ומוצרים מורכבים יותר במפעל באזור התעשייה ציפורית, בניסיון להגדיל את היתרון התחרותי של החברה בפלח העליון של השוק; ובעיות של הצטברות מלאים וחוסר יעילות לוגיסטית, בעיקר בכל הקשור למערך ההפצה של החברה בארה"ב.

השפעת העסקה עם סיידוף

נתי סיידוף
נתי סיידוףצילום: עופר וקנין

לפי הערכות, הסיבות לסיום עבודתו של דגים היא שמודר מהמגעים על העסקה בין סיידוף לאריסון, שנתפרה על ידי משה לחמני, יו"ר שיכון ובינוי. נראה כי יו"ר שיכון ובינוי צפוי להיות תמיר כהן, מנהל עסקיו של סיידוף בישראל; וכי יש כוונה למנות את לחמני לתפקיד המנכ"ל. לפי הערכות, דגים מתמודד בימים אלה על תפקיד מנכ"ל בחברה אחרת, ועל כן החליט לסיים את כהונתו כבר בשלב זה. להחלטה תרמה גם העובדה שאין בהסכם ההעסקה של דגים סעיף המקנה לו פיצוי עבור סיום תפקידו בגין העברת השליטה בחברה.

כמעט מיד עם כניסתו לתפקיד, עמדו בפני דגים אתגרים ניהוליים לא פשוטים - כמו טיפול בפרשת החקירה בחשד למעשי שחיתות לכאורה בחברה הנכדה SBI AG, שפעילה באפריקה. נושאים נוספים שדגים התמודד עמם הם מכירת נכסים במטרה להקטין חובות ולהתמודד עם דרישות חוק הריכוזיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker