חברת האנרגיה הסולרית של אמות אנרג'יקס תגייס 146 מיליון שקל

נתן חץ: "ההשקעה במתקנים פוטו־וולטאיים תניב תשואה של 
12%–13% לפני מינוף; אנרג'יקס תבחן כניסה לשווקים של 
אנרגיה מתחדשת בבריטניב, צרפת, הולנד וקנדה"

יורם גביזון

>> נתן חץ, בעל השליטה בקבוצת אלוני חץ, מצטרף לאנשי הנדל"ן שזיהו את הסינרגיה בין פעילות הנדל"ן לבין הפעילות בתחום האנרגיה הסולרית. אנרג'יקס, שהיא חברה בת בבעלותה המלאה של חברת אמות, תבצע הנפקה של מניותיה במסגרת הצעה לא אחידה - טכניקת הנפקה שמשלבת פיצול של חברה לא סחירה והנפקת זכויות לבעלי המניות.


אנרג'יקס תגייס 146 מיליון שקל בהנפקה של עד 120 מיליון מניות ועד 48 מיליון אופציות מסדרה 1. המניות והאופציות יוצעו ב–24 מיליון יחידות, שבכל אחת מהן 5 מניות ו–2 אופציות במחיר של 6.1 שקלים ליחידה.


ההנפקה תתבצע בדרך של הצעה לא אחידה, כלומר באופן שמופנה לציבור מסוים של מחזיקי המניות וניירות הערך הניתנים להמרה למניותיה של אמות, כך שכל המחזיק ב–10 מניות של אמות או ב–10 אופציות מסדרה 4 של אמות רשאי לרכוש יחידה אחת שכוללת 5 מניות ו–2 אופציות. היות שלא ניתן לבצע הנפקת זכויות בחברה לא סחירה, לא יהיה מסחר בזכויות. חתמי ההנפקה - פועלים אי.בי.אי ואיפקס חיתום - התחייבו לרכוש 2,700 יחידות מתוך 6,200 יחידות שהוצעו, ושלגביהן לא ניתנה התחייבות רכישה בידי בעלי השליטה.


אלוני חץ, מ.ורטהיים אחזקות ומגדל שהם, בעלי השליטה באמות ‏(שיעור אחזקה מצרפי של 74.5%‏), התחייבו לרכוש 17.8 מיליון יחידות בתמורה כוללת של 108 מיליון שקל. כלומר, את כל היחידות שהן זכאיות לרכוש לפי תנאי ההנפקה, שהן 74.5% מכלל היחידות שיוצעו במסגרתה. עם השלמת ההנפקה תהיה אנרג'יקס בשליטת אלוני חץ ‏(51%‏) ומגדל ‏(13%‏). אמות תוסיף להחזיק ב–12% ממניותיה של אנרג'יקס, ותרשום רווח הון של 20 מיליון שקל לפני מס.


גיוס 146 מיליון שקל בהקצאה של 88% ממניותיה של החברה לאחר ההנפקה, משקף שווי שוק של 20 מיליון שקל לפני ההנפקה 
ו–166 מיליון שקל אחריה. אנרג'יקס מתכננת להשתמש ב–37 מיליון שקל מהתמורה לפירעון הלוואת בעלים שהעמידה אמות לחברה והיתרה לפיתוח עסקי. החברה תגייס עוד 72 מיליון שקל אם ימומשו האופציות למניות.


אנרג'יקס, שמייצרת חשמל בטכנולוגיה פוטו־וולטאית, החלה לפעול בספטמבר 2009. נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ ויו"ר אמות, מסביר שהחברה ביקשה לנצל את הגגות של המבנים להשכרה של אמות ובהמשך החליטה לשכור גגות מגורמים חיצוניים.


אנרג'יקס, שמעסיקה כיום שבעה עובדים בלבד, ממוקדת בהקמה, הפעלה וניהול של מתקנים פוטו־וולטאיים על גבי גגות ולא בהפעלה על קרקע. החברה הקימה ומפעילה נכון להיום 18 מערכות קטנות בהספק של 50 קילו־ואט בהשקעה של 14 מיליון שקל שמייצרות תזרים מזומנים שנתי של 3 מיליון שקל.


החברה נמצאת בתהליכי קבלת מכסה ל–30 מערכות קטנות ‏(עד 50 קילו־ואט‏) נוספות שיוקמו בעלות של 16 מיליון שקל וייצרו 1.2 מגה־ואט ותזרים מזומנים של 3 מיליון שקל. היא גם מעורבת בתהליכי קבלת מכסה והסדרה של 18 מערכות בינוניות ‏(יותר מ–50 קילו־ואט‏), שההשקעה בהקמתן תגיע ל–130 מיליון שקל והספקן הכולל יהיה 10.9 מגה־ואט. מערכות אלו אמורות לייצור תזרים מזומנים שנתי של 30 מיליון שקל.


לדברי חץ, התשואה על השקעה של 180 מיליון שקל במערכות שהוקמו ובתהליכי הקמה תהיה 12%–13% לפני מינוף ההשקעה באמצעות גיוס הלוואות בנקאיות או איגרות חוב. חץ אמר שאנרג'יקס תבחן כניסה לפרויקטים של אנרגיה פוטו־וולטאית ואנרגית רוח במדינות מערביות, כמו צרפת, בריטניה, קנדה והולנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker