המתחרה הגדולה של בריינסוויי הונפקה - לפי שווי של 320 מיליון דולר

נוירונטיקס, המפתחת קסדות רפואיות לטיפול לא פולשני בהפרעות נפוצות בתפקודי המוח, גייסה אמש 94 מיליון דולר לפי שווי של 320 מיליון דולר בהנפקתה בנאסד"ק ■ בריינסווי הישראלית נסחרת לפי 300 מיליון שקל בלבד ■ האם הפער בין השוויים מתבטא גם מבחינה כלכלית?

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בורסת נאסד"ק בניו יורק
בורסת נאסד"ק בניו יורקצילום: Bloomberg

סביר כי בעלי המניות של חברת בריינסוויי , המפתחת קסדות רפואיות לטיפול לא פולשני בהפרעות נפוצות בתפקודי מוח, מביטים בעיניים כלות על הנפקתה המוצלחת של המתחרה של החברה, נוירונטיקס האמריקאית. בעוד שמניית בריינסווי איבדה 6% ממחירה ב-12 החודשים האחרונים ונסחרת לפי 300 מיליון שקל, תוך שהיא נסחרת בתנודתיות, המתחרה הגדולה זכתה ל"תג מחיר" גבוה בהרבה. ייתכן ובאופן זה מתבטא פער התמחורים בין השוק האמריקאי לזה הישראלי בתחום, היות שהפער בביצועיהן הכלכליים אינו גדול באותו אופן.

נוירונטיקס, הפועלת גם כן בשוק מזה עשור, גייסה אמש כ-94 מיליון דולר בהנפקה ראשונית, לפי שווי של 326 מיליון דולר. זהו שווי הגבוה ב-17% מהשווי שביקשה בהנפקה, כאשר מחיר המניה נקבע על 17 דולר, לעומת טווח של 16-14 דולר שאותו סימנה החברה. כך, שוויה הראשוני שקיבלה החברה משוק ההון האמריקאי גבוה פי 3.9 מזה של בריינסויי, המסתכם בכ-83 מיליון דולר בלבד. אמש, ביום המסחר הראשון שלה בנאסד"ק, זינקה מניית נוירונטיקס (סימול: STIM) ב-63% לשווי של 450 מיליון דולר.

הכנסותיהן של שתי החברות מגיעות מהשכרת מערכות, כאשר בריינסויי משכירה במחיר של 63 אלף דולר בשנה, בעוד נוירונטיקס משכירה ב-51 אלף דולר לקסדה. ההכנסות של החברה האמריקאית עמדו, לפי הרבעון הראשון של השנה, אשר לפיו בוצעה ההנפקה, על 40.4 מיליון דולר בקצב שנתי, לעומת 14.4 מיליון דולר (קצב שנתי) של בריינסווי ברבעון הראשון. כלומר, קצב הכנסות הגבוה פי 2.8 לטובת נוירונטיקס.

ההפסד הנקי שרשמה נוירונטיקס ברבעון הראשון מייצג הפסד שנתי של כ-22 מיליון דולר, בעוד שבריינסווי רשמה הפסד של כמיליון דולר ברבעון, כלומר קצב שנתי של 4 מיליון דולר. נוירונטיקס צופה כי תגיע לאיזון תפעולי ב-2022 בעוד שבריינסווי מצפה לאיזון כבר בשנה הבאה. גם בבחינת שריפת המזומנים החודשית (3 מיליון דולר לעומת 400 אלף דולר); ויחס מזומן לחוב (0.66 מול 5.1) מציגה בריינסווי יתרון.

"אני מאוד שמח שנוירונטיקס זכו להבעת אמון שכזו מהשוק האמריקאי בדרך הטיפול TMS", סיפר יעקב מיכלין, מנכ"ל בריינסווי ל-TheMarker. "ביום שנחליט להגיע לנאסד"ק, אני מקווה שגם אנחנו נצליח. הדבר מלמד על הפוטנציאל העצום בשוק האמריקאי, ואנחנו מודעים להזדמנות".

מיכלין מונה לתפקיד המנכ"ל בתחילת 2017, והיה הרביעי שמחזיק בתפקיד בתוך שנתיים. פרט לשינויים תכופים בתפקיד זה, החברה ביצעה 3 שינויים אסטרטגים בשנים האחרונות – בדמות התרכזותה במכירת הקסדות שהיא מפתחת, מול השכרתן – כפי שהיא פועלת כיום. יתכן ושינויים תכופים אלו הן אחת הסיבות לתשואה המאכזבת שהניבה המניה למשקיעים בה. ב-5 השנים האחרונות איבדה המניה כ-65% ממחירה, וגם בראייה של 3 שנים היא ירדה ב-38%. 

ברבעון הראשון של השנה הציגה החברה הכנסות שיא של 3.6 מיליון דולר, 68% מעל להכנסות ברבעון המקביל אשתקד - מיליון דולר מתוכם נרשמו מהשכרה. ההפסד התפעולי ברבעון הסתכם בכ-1.4 מיליון דולר, בדומה להפסד התפעולי ברבעון המקביל אשתקד .

בתחילת מאי השנה דיווחה בריינסוויי על קבלת אישור ה-FDA לשיווק בארה"ב של מערכת ה- Deep TMS עם הסטימולטור החדש שפותח על ידה, והוא אמור לספק שדרוג משמעותי ליכולות המערכת שלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker