שוק מקבצי הדיור הרותח בארה"ב - עסקת ענק לאלקטרה נדל"ן

אלקטרה היא השותף המנהל של המתחמים, ומחזיקה ב-6% מהזכויות ההוניות במקבצים ■ העסקה תניב לאלקטרה תזרים חופשי של 53 מיליון שקל, ורווח לאחר מס בסך 12 מיליון שקל ■ לפי החברה, שיעור התשואה הפנימי בעסקה הוא כ-30%

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, גיל רושינק
מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, גיל רושינקצילום: אורן קהן

שוק מקבצי הדיור הרותח בארה"ב, שמושך אליו משקיעים וכסף חם מכל העולם, מביא את אלקטרה נדל"ן למימוש משמעותי. החברה, הנמנית על קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד, דיווחה כי חברה כלולה שלה חתמה על עסקה עם צד שלישי למכירת זכויותיה ב-11 מקבצי דיור בצפון קרולינה, ארה"ב, כ-1.6 מיליארד שקל (כ-442 מיליון דולר).

אלקטרה נדל"ן אינה מחזיקה בבעלות המלאה על מקבצי הדיור, אלא בכ-6% מהזכויות ההוניות במתחמים בלבד. עם זאת, אלקטרה נדל"ן היא השותף המנהל של המתחמים; החברה מחזיקה בכ-50% מהשותף המנהל, לצד שני גופים אמריקאים נוספים.

אלקטרה נדל"ן ניהלה את מקבצי דיור אלה מאז רכישתם ביוני 2016 ועד לעסקת המימוש הנוכחית. 11 הנכסים הנמכרים, הכוללים 2,984 יחידות דיור, נרכשו תמורת 345.28 מיליון דולר (עבור 100% מהזכויות במתחמים); בעוד הם נמכרים כעת בכ-442 מיליון דולר – כלומר, שיעור התשואה הפנימי (IRR) בעסקה היה גבוה - כ-30%.

הרווח המצטבר לאחר מס שנבע לאלקטרה נל"ן ולשותפיה מהשקעה זו, כולל שערוכים שנעשו בתקופת ההחזקה, היה כ-23 מיליון שקל (כ-6.4 מיליון דולר), מתוכו תרשום אלקטרה נדל"ן ברבעון השני של 2018 רווח לאחר מס בסך 12.3 מיליון שקל (כ-3.4 מיליון דולר). כמו כן, העסקה תניב לאלקטרה נדל"ן תזרים חופשי, בניכוי ההלוואה הבנקאית ששימשה לרכישת הנכסים ועלויות נוספות, בסך 53.4 מיליון שקל (כ-14.7 מיליון דולר).

פרויקט מגורים של אלקטרה נדל"ן בארה"ב
פרויקט מגורים של אלקטרה נדל"ן בארה"ב

גיל רושינק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, אמר כי מדובר בעסקת המימוש המשמעותית הראשונה של החברה מאז יישום האסטרטגיה החדשה למיקוד בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. "אלקטרה נדל"ן שימשה כשותף הכללי (GP) בעסקה, לצד גוף מוסדי אמריקאי. החברה ניהלה את העסקה לאורך כל שלביה, עד להשלמתה, ולאורך הדרך הייתה זכאית הן לעמלה בגין רכישת הנכסים ועתה גם לעמלת הצלחה, וזאת מעבר לחלקה בתזרים השוטף שמניבים הנכסים.

"העסקה הנוכחית הניבה לאלקטרה נדל"ן ולמשקיעים תשואת IRR גבוהה, ואנו ממשיכים לפעול לאיתור עסקאות רכישה אטרקטיביות, לרבות באמצעות קרן הנדל"ן החדשה שאנו מגייסים בימים אלה, ובמקביל בוחנים מימוש של מקבצי דיור שהושבחו מאז רכישתם", הוסיף רושניק. יצוין, כי השלמת העסקה, בכפוף להתקיימות כל התנאים המתלים על-פי הסכם המכירה, צפויה להתבצע ברבעון השלישי ל-2018.

אלקטרה נדל"ן מנהלת כיום קרוב ל-20 אלף יחידות דיור בכ-62 מקבצי דיור בארה"ב, זאת בהתאם לתכנית האסטרטגית שהציגה החברה בינואר 2016 ולפיה החברה תהפוך לזרוע הנדל"ן המניב של קבוצת אלקו, תוך התמקדות בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. החברה היא למעשה הגוף המנהל בקרנות מקבצי הדיור, והיא אחראית על איתור הנכסים ותפעול המתחמים.

בדרך כלל, אלקטרה שותפה בעסקות בשיעור הוני נמוך יחסית (עד 10%), ורווחיה מבוססים על דמי הניהול השוטפים, תזרים המזומנים השוטף בהתאם לחלקה בעסקה ודמי הצלחה (Promote) בעת מימוש נכסים ברווח.

בשונה מישראל, שוק הדיור בארה"ב כולל מקבצי דיור (multi-family) — קומפלקסי דירות, שבהם גרים כמה שוכרים. הקומפלקס נמצא תחת בעלות אחת, כך שלא ניתן למכור את הבתים בנפרד. מדובר באחד מהתחומים החמים בשוק הנדל"ן האמריקאי, שמושך אליו משקיעים מישראל, ואלה כוללים חברות המתמחות בתחום, וגופים מוסדיים שחוברים אליהן.

על פי נתוני הרבעון הראשון של 2018, מנהלת אלקטרה נדל"ן כיום 19,313 יחידות דיור ב-62 מקבצי דיור בארה"ב, כאשר בחלקם השקיעה החברה ישירות באמצעות חברות בנות שלה, ובחלקם באמצעות קרן הנדל"ן שהקימה, והשלימה גיוס של כ-214 מיליון דולר. בימים אלה מגייסת אלקטרה קרן שנייה בהיקף של 300 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker