כלכלית תתמזג עם מבני תעשייה - ותיהפך לחברת הנדל"ן הרביעית בגודלה בבורסה

אם המיזוג יאושר על ידי אסיפת בעלי המניות - החברה הממוזגת תחזיק במאזן בהיקף של 12.5 מיליארד שקל, עם הון עצמי של 4.2 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל כלכלית ירושלים, דודו זבידהצילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר

חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים דיווחה אתמול לבורסה כי החלה לנהל משא ומתן עם החברה הבת מבני תעשייה (68.31%) בנוגע לעסקת מיזוג בין שתי החברות, שתתבצע באמצעות החלפת מניות. בשלב זה לא נקבע יחס ההחלפה שלפיו תתבצע העסקה, וגם לא הוחלט אם בעלי מניות של כלכלית ירושלים יקבלו מניות של מבני תעשייה, או שבעלי מניות של מבני תעשייה יקבלו את המניות של כלכלית ירושלים.

לאחר שאליעזר פישמן איבד בתחילת 2016 את השליטה בכלכלית ירושלים בשל חובות עתק של יותר מ–4 מיליארד שקל לבנקים בראשות הפועלים ולאומי, נהפכה כלכלית ירושלים לחברה ללא גרעין שליטה, שאת כל מהלכיה מוביל המנכ"ל דודו זבידה. בעלי המניות הגדולים ביותר בכלכלית ירושלים הם דוד פורר (24%), סאמיט נדל"ן (5.5%) שבשליטת זוהר לוי, הפניקס (13.5%), הראל ביטוח (8%) ומנורה מבטחים (8%).

אם המיזוג ייצא לפועל, בעלי המניות הנוכחיים של כלכלית ירושלים צפויים להידלל בכ–20%. פועלים שוקי הון ופועלים אי.בי.אי חיתום מקבוצת הפועלים משמשים יועצים של כלכלית ירושלים בהליך המיזוג עם מבני תעשייה. כדי שהמיזוג יאושר, יהיה צורך לכנס את אסיפת בעלי המניות שיצטרכו לאשר את העסקה ברוב של לפחות 50%. כך, מי שיכריע לגבי המיזוג הם הגופים המוסדיים ובעלי מניות בקרב הציבור של כלכלית ירושלים ומבני תעשייה.

בתגובה לדיווחים על המיזוג הנרקם, מניית מבני תעשייה עלתה אתמול ב–5.2%, והחברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של 2.1 מיליארד שקל — המשקף לה מכפיל הון (היחס בין שווי השוק להון עצמי) של 1. מניית כלכלית ירושלים עלתה ב–4.2% בעקבות ההודעה לשווי חברה של 2.6 מיליארד שקל, המגלם לחברה מכפיל הון של 0.85.

אם המיזוג יתרחש, כלכלית ירושלים תיהפך לחברת הנדל"ן הרביעית בגודלה בבורסה אחרי קבוצת עזריאלי, גזית גלוב ומליסרון. היא תחזיק במאזן בהיקף של 12.5 מיליארד שקל עם הון עצמי (המיוחס לבעלי המניות) של 4.2 מיליארד שקל. כך היא תוכל לחזור לחלק דיווידנדים לבעלי המניות לאחר הפסקה של יותר מחמש שנים.

לאחר מסע מימושים נרחב של נכסים בעולם, שסייע להורדת המינוף ולהעלאת הדירוג של כלכלית ירושלים ומבני תעשייה, מרבית הנכסים של כלכלית ירושלים הממוזגת יהיו בישראל. החברה צפויה להגיע להכנסות תפעוליות נטו (NOI) של 280 מיליון שקל בשנה ו–FFO (רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד־פעמיות) של 180 מיליון שקל. המיזוג יוכל להביא לחיסכון בעלויות התפעול, ולאפשר לחברה לגייס חוב בריבית נמוכה יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker