החשד להונאה באורתם סהר: הפרקליטות תכריע אם להגיש כתב אישום נגד אמיר נחום

אמיר נחום, לשעבר בעל השליטה והמנכ"ל בחברות הבנייה אורתם סהר ובאורתם סהר הנדסה נעצר על ידי חוקרי רשות ניירות ערך ביוני 2016 ושוחרר בתנאים מגבילים ■ על פי החשד גרם להצגת פרטים כוזבים בדיווחי החברות וגרף לכיסו מיליוני שקלים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אורתם סהר, אמיר נחום, בבית המשפט השבוע. "אני לא נוכל, יש כאן צירוף מקרים שהוביל לתזרים מזומנים קשה"
מנכ"ל אורתם סהר, אמיר נחום, בבית המשפטצילום: תומר

רשות ניירות ערך העבירה היום (ג') לפרקליטות מיסוי וכלכלה את תיק החקירה הפלילית שבמרכזו עומד אמיר נחום, לשעבר בעל השליטה והמנכ"ל בחברת הבנייה אורתם סהר ובאורתם סהר הנדסה. כעת צפויה הפרקליטות להכריע אם להגיש נגד נחום כתב אישום.

נחום נעצר על ידי חוקרי רשות ניירות ערך ביוני 2016 ושוחרר על ידי בית המשפט בתנאים מגבילים. על פי החשד, הוא פעל להסתיר מגורמים בחברת אורתם סהר - שבאותם ימים היתה חברה ציבורית - את מכלול קשריו העסקיים הפרטיים והזיקות הפרטיות שלו בנוגע  לספקים של החברה. בכך, טוענת הרשות, גרם נחום להצגת פרטים כוזבים בדיווחי החברה ובדו"חותיה הכספיים במהלך השנים 2015-2012. באמצעות יצירת מצגי השווא האלה, גרף נחום לכיסו סכומי כסף משמעותיים בהיקף של מיליוני שקלים תוך שימוש בחשבונות חברת אורתם הנדסה ועל חשבונה של אורתם סהר.

ברשות ניירות ערך אומרים כי עם התפתחות החקירה עלו ממצאים נוספים כנגד שני עובדים נוספים בחברה: אליק בלס גריידי, ששימש באותה תקופה כנהגו וכעוזרו האישי של נחום, ואושרת מוסינדי, ששימשה כמנהלת חשבונות בחברה. עפ"י החשד, השניים משכו מהחברה במרמה ובאופן שיטתי מיליוני שקלים לכיסם, תוך הסתרת משיכות אלה בכרטסות הנהלת החשבונות של החברה.

בהתאם לממצאי החקירה, תיק חקירה כולל חשדות לביצוע עבירות דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר לפי סעיף 53(א)(4) לחוק ניירות ערך, עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 לחוק העונשין, עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד לפי סעיף 425 לחוק העונשין, עבירות רישום כוזב במסמכי תאגיד לפי סעיף 423 לחוק העונשין, עבירות עובדים ומנהלים בתאגיד לפי סעיף 424 לחוק העונשין, עבירות לפי סעיפים 4-3 לחוק איסור הלבנת הון ועבירות לפי פקודת המסים.

אורתם סהר נמחקה מהמסחר בבורסה בדצמבר 2016, אחרי שבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר חוב עם תספורת של 90% לנושים הלא מובטחים של החברה שהחזיקו בחוב של כ-500 מיליון שקל. החברה נרכשה על ידי קבוצת אסייג-אלוני-מנוליט, המורכבת מאנשי העסקים חנן אסייג, רענן אלוני ופיני יעקובי במסגרת הסדר נושים.

עו"ד ירון ליפשס ממשרד כספי ושות', ב"כ של אמיר נחום, מסר בתגובה: "קיבלנו בסיפוק את הודעת הרשות, אשר מאשרת את דברי אמיר, שנזעקו על ידו לכל אורך הדרך, כי נפל קורבן לעלילה וכי המעילה בכספי החברה בוצעה אך ורק על ידי שני עובדי החברה, לכיסם הפרטי, ותוך הסתרתה מהחברה וממנו עצמו. באשר לסוגיית הגילוי הלקוי בדוחות החברה בנוגע לקשריו עם ספקים, אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר בחינת התיק בפרקליטות יתברר כי מר נחום פעל לכל אורך הדרך בתום לב, כשרק טובת החברה עמדה לנגד עיניו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker