הבורסה נפלה בשלב הנעילה: ת"א 25 צנח ב-1.3% הבנקים נחתכו ב-1.5%

מי שהובילו את הירידות היו המניות ה"כבדות", ביניהן מניות הבנקים שצנחו ב-1.5% ומניית כיל, שאיבדה כ-3% בסוף המסחר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

המשקיעים באחד העם בוודאי לא ציפו לנעילה כה דרמטית כפי שקרתה הערב בתל אביב. לאחר שרוב שעות היום התנהל המסחר בעצלתיים עם ירידות של עד 0.2% במדדים המובילים, בשעת הנעילה ובתוך זמן קצר צנחו המדדים ביותר מ-1%. מי שהובילו את הירידות היו המניות ה"כבדות", ביניהן מניות הבנקים שצנחו ב-1.5% ומניית כיל, שאיבדה כ-3% בסוף המסחר. לעומתן, מניות האנרגיה בלטו בעליות, בהובלת דלק קידוחים שהוסיפה 4% , ואבנר שעלתה ב-2.7%.

בסיכום יומי מדד ת"א 25 איבד 1.3% לרמה של 1,317 נקודות. מדד ת"א 100 ירד ב-1.1% לרמה של 1,202 נקודות. מדד מניות הנדל"ן ירד ב-0.3% ומדד הבנקים צנח ב-1.5. מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל.  בסיכום שבועי, מדד ת"א 25 איבד 0.3%, ומדד ת"א 100 איבד 0.4%. מדד הבנקים ירד ב-1.8%, ומדד הנדל"ן נפל ב-2.2%.

סוחר בכיר באחד מבתי ההשקעות הגדולים סיפר כי הנפילה בסיום המסחר נגרמה בשל שתי סיבות: האחת - מכירה אגרסיבית של גוף המנהל תעודות סל או גוף מוסדי זר, שמכר ניירות בשווי של 100 מיליון שקל. השנייה - סגירת הנעילה להזמנות חדשות בשלב מאוד מוקדם. "סגירה חלון הזמן להזמנות חדשות נעשית בצורה אקראית, והיום זה קרה מאוד מוקדם. כתוצאה מכך לא ניתן היה להזרים הזמנות חדשות שיאזנו את המכירות שבוצעו", סיפר אותו סוחר.

קודם לנפילה בשלב הנעילה, המדדים החלו להיחלש עקב הידיעות על ירי כנגד אוטובוס תלמידים בדרום. מאוחר יותר התברר כי בעקבות הפגיעה, שעדיין לא ידוע אם נגרמה כתוצאה מטיל או פצמ"ר, נער בן 16 נפצע אנושות ואדם נוסף נפצע קל. כמו כן החלו חילופי אש בין צה"ל לבין חמושים מרצועת עזה.

בדומה לשוק המניות, גם בשוק הסולידי נרשמו היום ירידות. מדדי איגרות החוב הקונצרניות, התל בונד 20,40 ו-60 איבדו עד 0.3%. איגרות החוב הממשלתיות ירדו עד 0.2%. איגרת חוב מסוג שחר (לא צמודה למדד ובריבית קבועה) לפדיון בשנת 2020 ירדה ב-0.15%, והתשואה עליה עלתה בהתאמה ל-5.28% (ברוטו).

בנק הפועלים העלו היום את תחזית הצמיחה במשק לשנת 2011 ל- 4.5% (בדומה לתחזית הבנק המרכזי), זאת על רקע נתונים כלכליים טובים מאוד בפתיחת השנה ורוח גבית מהכלכלה העולמית. "אנו עדיין סבורים כי הצמיחה תאט בהמשך השנה, אך הצמיחה השנתית צפויה להיות כאמור גבוהה", כותבים שם.

כמו כן עדכנו כלכלני הבנק את תחזית הריבית לסוף השנה לרמה של 4.0%. "ייתכן שמצב המשק ובכלל זה שוק העבודה וסביבת האינפלציה מצדיקים העלאות ריבית מהירות, אך אנו סבורים כי בנק ישראל יתקשה לעשות כן בשל הלחצים לייסוף השקל", כתבו.

בשוק המניות ממליצים כלכני הפועלים על חשיפה מנייתית מלאה, כאשר לדבריהם ההשקעה צריכה להיעשות באופן סלקטיבי, כלומר לבחור מניות ספציפיות על פני השקעה במדדים, כשההעדפה היא לחברות המוטות למשק המקומי".

הדולר ממשיך הבוקר את מסע הירידות שהחל מאז שנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, העלה ביום שני שעבר את ריבית המשק ב-0.5% לרמה של 3%. המטבע האמריקאי מאבד  0.2% ונסחר ברמה של 3.45 שקלים - הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2008. מאז העלאת הריבית ביום שני שעבר, אז נסחר המטבע האמריקאי בשער של 3.54 שקלים, איבד הדולר כ-10' אג'. מדובר בירידה של כמעט 3% בתוך כעשרה ימים.

גם אתמול נמשך רצף העליות במחיר הנפט, שנסחר ברמתו הגבוהה ביותר זה 30 חודשים. העלייה חלה על רקע המשך העימותים בלוב, יצרנית הנפט השלישית בגודלה באפריקה. מחיר הזהב ממשיך לשבור שיאים, ונסחר מעל לרמה של 1,460 דולר לאונקייה, ומחיר הכסף עולה לשיא של 31 שנים.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי נסחרים במחיר של 108.67 דולר לחבית - עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שמוקדם יותר כבר עלה מחירו לרמה של 109.14 דולר לחבית. עליית מחיר הנפט נרשמת גם לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי מסר כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-2 מיליון חביות - בהתאם לתחזיות האנליסטים.

אתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות שערים. בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית זה הפעם השלישית בארבעה ימי המסחר האחרונים. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.3%; מדד S&P 500 הוסיף 0.2%; מדד נאסד"ק עלה ב-0.3%. ירידות נרשמו בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.06% לרמה של 3.54% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ראשית חודש מארס.

מניות בולטות במסחר

השלמת עסקת המכירה של מכתשים אגן לכימצ'יינה הסינית לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר מתעכבת. הבוקר הודיעה החברה, מקבוצת אי.די.בי, כי המועד לקבלת אישורי הרשויות בסין נדחה ל-7 במאי הקרוב. במקביל, תהליך קבלת האישורים הנוספים מהרשויות בסין כגון ממשרד המסחר ו-State Administration of Foreign Exchange of china, מתקדם כמצופה. זאת לאחר שנתקבל לאחרונה אישור האיגוד הלאומי הסיני לפיתוח עסקי. בנוסף, הודיעה חברה המחזיקה במכתשים, כור (46%), כי היא פועלת לגיבוש של הסכם ההלוואה הכלול בעסקת המכירה.

חברת פז מוותרת על המכרז הסולרי באשלים. החברה הודיעה באחרונה על פרישתה מהמכרז, שנתיים וחצי לאחר שצלחה את שלב המיון המוקדם (P.Q.), לצד תשע קבוצות נוספות. פז ניגשה לשלבי המכרז המוקדמים עם גואסקור (Guascor) הספרדית. לפני כשנה נפרדה פז מהספרדים וחתמה על הסכם שיתוף פעולה עם פניקס סולאר (Phoenix Solar) הגרמנית, שהיתה אמורה לשמש קבלן התכנון וההקמה (EPC) בפרויקט.

כלכלני אקסלנס נשואה העניקו אתמול "תשואת שוק" ומחיר יעד של 108.5 למניית קבוצת עזריאלי, וזאת לאור המצגת שערכה אתמול החברה לשוק ההון ובהמשך לדו"חותיה השנתיים. האנליסטים ליאת גלזר ואמיר ארד קבעו כי הקבוצה המשיכה השנה להציג תוצאות חזקות, כששנת 2011 תמשיך לספק ערך למשקיעים עם שילובם נכסים חדשים בתיק הנכסים של החברה. מניית עזריאלי נסחרת כיום לפי שער של 97.8 אג', כך שהמלצתם מעניקה דיסקאונט של כ-10% למניה.

עונת הדו"חות לשנת 2010 הסתיימה, והחברות באחד העם החלו לגייס אשראי על סמך התוצאות השנתיות. חברת דן רכב מקבוצת קרדן ישראל (68%) שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, ערכה שלשום את השלב המוסדי במסגרת גיוס חוב בהיקף של עד 400 מיליון שקל. החברה זכתה לביקושי יתר של 650 מיליון שקל - פי שניים יותר מהיקף הגיוס שתוכנן - להרחבת סדרות אג"ח ה' ו-ו' שלה. בסך הכול הבטיחה החברה בשלב זה גיוס של 295 מיליון שקל. שאר הסכום יגויס על ידה במכרז הציבורי שייערך בתחילת שבוע הבא.

חברת הטכנולוגיה מובייל מקס, המפתחת טכנולוגיה לאיחוד בין שירותי תקשורת שונים, גייסה 7.6 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. החברה, שהוקמה בשנת 2004 ומנוהלת על ידי רענן כהן, תכננה לגייס רק כ-6.5 מיליון שקל, אך ביקושי יתר בגובה של 35% הביאו להגדלת הגיוס. החברה הונפקה לראשונה בשנת 2007. הדילול של בעלי המניות עקב ההנפקה גרם למניה לאבד 14% מתחילת החודש, בנוסף לירידה של 25% מתחילת השנה. כעת מניית החברה ממשיכה לרדת ב-1.7%.

בתוך כך, חברת הדירוג מידרוג העניקה אתמול דירוג A2 (רמת דירוג גבוהה) לגיוס אג"ח בהיקף של 300 מיליון שקל שמתכננת אלעד קנדה, שבשליטת יצחק תשובה (88%). בין שאר הנימוקים לדירוג מציינים כלכלני מידרוג את שוק הנל"ן הקנדי, שמאופיין לדבריהם ביציבות, שמרנות של המערכת הבנקאית, חוסן בביקושים והמחירים יחסית לשווקים אחרים. כמו כן מציינים במדרוג את תמהיל הפעילות המגוון של החברה הכולל נכסים באזורי ביקוש ואת המוניטין החיובי של החברה.

משרד התשתיות אישר אמש להתחיל בהזרמת הגז הטבעי למפרץ חיפה - ולבתי הזיקוק בחיפה (בז"ן). זאת, לאחר עיכוב של חודשיים אשר נבע מבדיקות בטיחות שביצעה רשות הגז במשרד. הגז הטבעי אמור להחליף את שריפת המזוט והגפ"מ במפעלי התעשייה במפרץ חיפה - ולהפחית את זיהום האוויר. בזן דיווחה בעבר כי המעבר לשימוש בגז טבעי יביא לחיסכון כולל של 130 מיליון דולר בשנה בהוצאותיה.

אבי גפן, לשעבר מנכ"ל איזי אנרגיה, ימונה למנכ"ל חברת חיפושי הנפט ישראמקו שבשליטת קובי מימון וחיים צוף, כך הודיעה ישראמקו לבורסה. גפן יחליף את המנכ"ל הוותיק יוסי לוי שעזב את התפקיד בתחילת מרץ, לאחר כ-20 שנים בחברה ועבר לכהן כמנכ"ל חברת חיפושי הגז "שמן" של ג'קי בן זקן וחיים לייבוביץ'.

ת"א 25
ת"א 100
מדד הבנקים
מדד נדל"ן 15
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker