צבי סטפק: נפילת בחריין או סעודיה תיצור קטסטרופה - המפלט הוא בזהב

יו"ר בית ההשקעות מיטב הצביע על החולשה הקיימת כיום בשוק המניות הישראלי, כשמצד אחד המשקיעים הזרים העלו לו את פרמיית הסיכון, ומצד שני משקיעים מוסדיים מקומיים מוציאים יותר כספים להשקעות בחו"ל על חשבון ישראל

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> "בסיטואציה הנוכחית אני רואה יותר סיכויים בשוק המניות מאשר סיכונים", כך אמר השבוע יו"ר מיטב, צבי סטפק, בכינוס עסקי שערך בית ההשקעות. עם זאת, סטפק מציין מגמה מתמשכת בשוק המניות הישראלי של בריחת כסף לחו"ל.

לדבריו "בחודשים האחרונים רואים את המדדים הישראליים דורכים במקום, לעומת המדדים בחו"ל שעלו ביותר מ-5%. כל האירועים הגיאו-פוליטיים שהתרחשו מסביב בחודשים האחרונים העלו את פרמיית הסיכון של ישראל ומשקיעים זרים זהירים יותר בנוגע להשקעות בישראל. במקביל, משקיעים מוסדיים ישראליים יוצאים יותר ויותר לחו"ל, כחלק מיישום של אסטרטגיה לפיזור גיאוגרפי, וזה בא על חשבון השוק הישראלי".

צבי סטפק, יו"ר מיטבצילום: ניר קידר

סטפק מעריך כי מגמת היציאה לחו"ל של גופים ישראליים תימשך בעתיד בצורה מתונה יותר, כך שלא תפגע משמעותית בשוק המניות הישראלי. הירידות בשווקים שהתרחשו בשל רצף האירועים הבעייתיים בחודשים האחרונים - הפיכות במזרח התיכון והצונאמי ביפאן - הסתכמו בכ-7%. "מדובר בהרבה פחות ממה שהיינו מצפים בעקבות אירועים כאלה", אמר סטפק, שרואה את החשש האמיתי בנפילת המשטר בבחריין ובסעודיה.

"בעוד נפילת המשטר בירדן תשליך רק על ישראל, לנפילת המשטר בבחריין או בסעודיה יהיו השלכות רחבות ומרחיקות לכת בכל העולם". לדבריו, זהו גם התרחיש הכמעט יחיד שבו נראה עליית מחירים באג"ח הממשלתיות בעולם. סטפק אינו רואה בפיזור גיאוגרפי פתרון למקרים של קטסטרופות מסוג כזה, וממליץ לבצע את ההגנה באמצעות הקצאה של חלק קטן מהתיק להשקעה בזהב. "אם המשטר בסעודיה ייפול אין כל סיבה שאנחנו בישראל נפגע יותר מאירופה וארה"ב. במקרה כזה כל שוקי המניות בעולם יירדו, אבל הזהב ינסוק בעשרות אחוזים".

סטפק מאמין כי בשונה מהשנים האחרונות, 2011 תהיה השנה של השווקים המפותחים ופחות של השווקים המתעוררים.

צילום: TheMarker

"להערכתי, יו"ר הפדרל ריזרב האמריקאי, בן ברננקי, יתחיל להעלות את הריבית כבר לקראת סוף השנה. באירופה זה יקרה קודם לכן, עוד בחודשים הקרובים. להערכתי, העלאת ריבית כזו תהיה איתות חיובי לשוקי המניות, שיבשר על ההתאוששות של הכלכלה העולמית מהמשבר והמשקיעים במניות יגיבו לכך בחיוב", ציין סטפק.

ברמת הענפים והמניות בשוק המקומי הישראלי, ממליץ סטפק על מניות של חברות הביטוח והבנקים תוך כדי התרחקות מתעשיית המזון, הנתונה בזמן האחרון לתחרות גדולה. במגזר התקשורת הוא מעדיף את מניות בזק ו-HOT על פני מניות חברות הסלולר, סלקום ופרטנר. בתחום האג"ח הוא ממליץ על אג"ח ממשלתיות בריבית קבועה (שחרים) עם מח"מ בינוני של 3-4 שנים. זאת על פני אג"ח ממשלתיות צמודות מדד, אג"ח בריבית משתנה (גילונים) ואג"ח עם מח"מ ארוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker