המלצות מריל לינץ' לכלכלה תחת זעזועים: גידור מניות במקום גידור מזומנים

הזעזועים הפוליטיים ואסונות הטבע של השנה האחרונה לא משפיעים על הערכות האנליסטים, הצופים צמיחה של 4.2% בתמ"ג העולמי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השיפור המתון בכלכלת ארה"ב וההתאזנות בשווקים רבים בעולם מנחים את תחזית תאגיד מריל לינץ' לצמיחה בכלכלה העולמית. על פי הערכות הבנק, התמ"ג העולמי יצמח ב-4.2% השנה ו-4.9% ב-2012 - בין היתר בהסתמך על התרחשות קיימת של התאזנות בעודף המסחרי של סין וחוסר התחרותיות בגוש האירו במדינות הפריפריאליות. תחזית ההשקעה בתחומי הקצאת נכסים, מגזר הסחורות ואחזקה בחובות ממשלתיים מדצמבר 2010 עדיין תקפה.

תהליכים אלו של צמיחה גוברים גם על הזעזועים הפוליטיים ואסונות הטבע של השנה האחרונה, וגורמים בכל זאת לאנליסטים להמליץ למשקיעים להמשיך להשקיע תוך נטילת סיכונים לפחות עד סוף 2011. לטענתם, כל עוד לא ייגרמו זעזועים יוצאי דופן נוספים בעולם, ההתאוששות בשווקים תימשך, וההמלצה להשקיע באג"ח ובמזומנים נותרת כפחות עדיפה.

יפן אחרי הרעש - נזקי הצונאמיצילום: אי-פי

"ההערכה שלנו היא כי מדד המניות העולמי יפיק למשקיעים כ- 9% עד סוף שנת 2011", מסביר חיים ישראל, סגן מנהל המחקר של השווקים המתעוררים בתאגיד. "כמו כן, ה- S&P 500 יעניק למשקיעים 5% לאותה התקופה". את התשואה של ארה"ב עידכנה מחלקת המחקר מתשואת חסר לתשואה נייטראלית, עקב היותה אחד השווקים הטובים השנה. עם זאת, מציינים האנליסטים כי הריבית בארה"ב תעלה לפני הריבית באירופה. לפיכך, המלצתם להחזקת ארה"ב בתיק ההשקעות עברה מ-41.8% בדו"ח הקודם ל-43% בדו"ח הנוכחי. כמו כן, מזהירים האנליסטים כי לא מומלץ כרגע לפנות להשקעה באפיקים של אג"ח מדינות.

לגבי קניית סחורות, ממליצים במחלקת המחקר לקנות סחורות הקשורות באנרגיה ומתכות יקרות, כאשר הצפי הוא שמחירי הנפט יעלו ל-122 דולר ברבעון שני בעקבות בעיות אספקה, ויתייצבו במהלך השנה על כ-115 דולר. בכל הנוגע לקניית סחורות מזון, מחלקת המחקר צופה ירידות מחירים ולא עליות.

הדאגה העיקרית המופיעה בתחזיות התאגיד היא מפני דעיכת המומנטום בתחום השינויים במדיניות המוניטרית בעולם, ומההפסדים הנוספים הצפויים מירידה באספקת הנפט במדינות ההמזרח התיכון וצפון אפריקה. "מבחינתנו, המדינות המומלצות להשקעה הן אנגליה, גרמניה וצרפת בשווקים האירופאים, ובשווקים המתפתחים אלו רוסיה, ברזיל וטאיוון, עקב היותן מוטות נפט", מסביר ישראל.

"יפן נמצאת כרגע בהמלצת חסר של 40%, ועל אף הצפי לפיו סקטור המתכות והתשתיות ירוויח, עדיין ניתן לקנות אותם בזול במדינות אחרות בהשוואה לקניה ביפן". האנליסטים צופים כי הכלכלה המקומית ביפן תסבול מעליית מחיר המטבע המקומי, ולכן כדאי להחזיק בכ- 5.6% מהתיק . את סין ממליצים במריל לינץ' להחזיק באותו השווי של מדד המדינה בתיק העולמי - כ2.3% מהתיק. לגבי השקעה בשוק בישראל נתנו במריל לינץ'  המלצה נייטראלית עקב הימצאותה בתוואי ריבית עולה.

על רקע תנודות האינפלציה התכופות והצמיחה בשווקים, טוענים במריל לינץ' כי גידור הינו בבחינת הצעד הזהיר ביותר, כל עוד הוא במחיר הנכון. עם זאת, מסייגים האנליסטים ומציינים כי גידור מזומנים אינו אטרקטיבי עקב תשואת חסר, ככל ששוק הנכסים עולה דרמטית. לעומת זאת, גידור המזומנים אינו מגן על יתר המרכיבים בתיק ההשקעות כאשר השוק במגמת ירידה, ואף נושא תשואה ריאלית שלילית. במצב זה, המלצת התאגיד למשקיעים היא לדבוק בגידור מניות, שהינה האופציה הזולה לאור החזרה למחירים שהיו לפני משבר האשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker