דו"ח פועלים-אי.בי.אי: בזמן שקינן קיבלה חסות מבית ההשקעות אי.בי.אי - הצביעה בעניינים שהטיבו עמו

בעקבות ניגוד העניינים התפטרה קינן בחודש שעבר מחברות בדירקטוריון - כשלוש שנים לאחר חתימת הסכם החסות

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

אנו נמצאים בפתחה של עונת הדו"חות, ובין שאר החברות שמדווחות על תוצאותיהן נמנות גם חברות החיתום. מי שהקדימה הייתה פועלים-איי.בי.איי, שדיווחה בסוף השבוע על תוצאותיה. הדו"ח חושף את השתלשלות האירועים במהלך התפטרותה של נגה קינן, יו"ר פורום סמנכ"לי הכספים של המשק, מתפקיד דירקטורית חיצונית בחברת החיתום.

מהד"וח נחשף כי בתקופת כהונתה של קינן בחברת החיתום, הוחלט להעלות את שיעור דמי הניהול המועברים לבית ההשקעות איי.בי.איי ב-25%. באותה העת, בית ההשקעות היה מבין נותני החסות לפורום סמנכ"לי הכספים (CFO), ולכן קיים ניגוד עניינים בין העלאת דמי הניהול לבין היותה של קינן מהנהנים של ההעלאה. במסגרת החלטת הדירקטוריון שהתקבלה במהלך השנה, הועלו דמי הניהול מ-64 אלף שקל ל-80 אלף שקל, כך שבסך הכול מאז 2008 הועברו כ-530 אלף שקל.

המקרה של קינן בעייתי עוד יותר מכיוון שקינן מכהנת בפועלים איי.בי.איי כדירקטורית חיצונית. בחוק החברות נאסר על דירקטור חיצוני להיות בעל זיקה כלכלית לחברה בה הוא מכהן או לתאגיד הקשור לה, וכן נאסר עליו להיות בעל קשר "מהותי" להנהלתה. החוק מנסה להבטיח את אי תלותו של הדיקרטור החיצוני ואת האובייקטיביות שלו בביצוע תפקידו, דבר שבמקרה זה הועלו ספקות לגביו.

מהדו"ח השנתי עולה כי בסוף ינואר פנתה קינן, המכהנת כדירקטורית חיצונית בחברה, לדירקטוריון פועלים איי.בי.איי והודיעה כי פורום CFO שבבעלותה מקבל תשלומים מבית ההשקעות. בעקבות פנייתה של קינן החליט הדירקטוריון להיוועץ בעורכי דין חיצוניים בשאלה האם מדובר ב"זיקה זניחה", והאם קיים הליך המאפשר להכשירה להמשיך בתפקיד. למרות זאת, קינן החליטה לדווח על סיום העסקתה בחברה ב-15 בפברואר 2011 ולעצור את קבלת התמלוגים מאיי.בי.איי.

במכתבה לדירקטוריון כתבה קינן כי "תשומת לבה הופנתה לכך", וציינה כי היא כשלעצמה לא ראתה בכך בעיה העלולה לפגוע במעמדה כדח"צ. קינן טענה שהיקף תרומתה של בית ההשקעות קטנה יחסית למחזור הפעילות של הפורום, וכן שדבר החסות מפורסם וידוע לכל באמצעות הלוגו של בית השקעות המפורסם בכל מסמכי הפורום או אתר האינטרנט שלו. קינן ציינה במכתבה כי "לאור החשיבות הרבה שאני רואה בנקיטת כל הצעדים הנדרשים בכדי לפעול באמינות, מהימנות ושקיפות מקסימלית, אני מוצאת לנכון להתפטר מתפקידי כדח"צ בפועלים-אי.בי.אי".

ההתפטרות של קינן הביאה לכך שוועדת הביקורת של פועלים איי.בי.איי, עליה מוטלת חובת בחינת הדו"חות הכספיים של החברה, הורכבה משני חברים בלבד. החוק קובע כי על ועדת הביקורת להוות לפחות שליש מחברי הדירקטוריון, וכתוצאה מההתפטרות מנתה הוועדה שני חברים בלבד - חמישית מסך חברי הדירקטוריון בחברה (10 חברים).

קינן בחרה שלא להגיב.

מחיר ההנפקה הכושלת

הכנסותיה של פועלים איי.בי.איי גדלו ב-26% ב-2010 בהשוואה לשנה שלפניה. ההכנסות הסתכמו בכ-41.8 מיליון שקל מ-141 עסקות של גיוסי הון, בהשוואה ל-33 מיליון שקל מ-73 עסקות בשנת 2009. עם זאת רשמה החברה הפסד של כ-10 מיליון שקל ב-2010 לעומת רווח של 2.5 מיליון שקל בשנה הקודמת.

ההפסד נגרם כתוצאה מירידת ערך בשווי 10 מיליון שקל במניות אלון גז, בהן החזיקה בשל התחייבות חיתומית במסגרת הנפקה מהרבעון הראשון. החברה רכשה אז 22 מיליון שקל מתוך הנפקה של 31 מיליון שקל. ההפסד חתך את הרווח התפעולי ב-31% לכ-15 מיליון שקל. בסה"כ בכל שנת 2010 הפעילה החברה התחייבויות חיתומיות בשמונה הנפקות - ובסך כולל של כ- 40 מיליון שקל.

מהדו"חות עולה עוד כי ההון העצמי של החברה לשנת 2010 גדל ועמד על סך של כ-129 מיליון שקל המהווה כ-97% מהמאזן. כמו כן החברה הכריזה כי תחלק דיבידנד של 9 מיליון שקל לרבעון הרביעי - בדומה לחברות החיתום האחרות הנוהגות לחלק את הרווחים שלהם כדיבידנד מדי רבעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker