האיום על התעשייה היפנית - התחזקות הין בעקבות האסון

אסון טבע עשוי דווקא לגרום להתחזקות המטבע המקומי - כפי שאירע ביפן לאחר רעידת האדמה של 1995, אז זינק הין ב-20% בתוך חודשיים. אם כך יהיה גם הפעם, היצוא היפני עלול לספוג פגיעה קשה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

>> אסון הטבע הקשה בתולדות יפן היכה הרחק ממרכזי התעשייה של המדינה. העיר סנדאי, שמתחתיה נמצא מוקד רעידת האדמה, מרוחקת יותר מ-300 ק"מ מהבירה טוקיו ונמצאת צפונית לאזור הייצור העיקרי של יפן, שמשתרע בין נגויה לאוסקה ודרום-מערבית להן. "אם האירוע היה מתרחש 300 ק"מ דרומית יותר, הנזק הכלכלי והאנושי היה מגיע לממדים גדולים בהרבה", אומר מרקוס נולנד, עמית בכיר במכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית.

לדברי אנליסטים, כיול מחדש של המכונות לייצור שבבים, עשוי להימשך שבוע או שבועיים, מה שיפגע באספקת המוצרים. "בשל כך אנו מצפים לעלייה מסוימת במחירי הרכיבים", אמר דייל פורד, אנליסט ב-IHS, חברת מחקר שווקים.

חברות תעשייה יפניות רבות ערוכות היטב לרעידות אדמה. בנוסף, בשני העשורים האחרונים, הועברו חלקים ניכרים מפעילות הייצור של יצרניות הרכב לארה"ב ולמקומות אחרים בעולם. "בהתחשב בתוכניות ההכנה שלהן אופתע אם תהיה לרעידת האדמה השפעה של ממש על יצרניות המכוניות היפניות הגדולות", אמר קלייק פרסטוביץ', מומחה ליפן ונשיא מכון אקונומיק סטרטג'י בוושינגטון.

המכה האמיתית לתעשייה ביפן עלולה להגיע מכיוון אחר לגמרי. בחודשיים שלאחר רעידת האדמה הקטלנית בעיר היפנית קובה - שהתרחשה ב-1995 ושגרמה למותם של יותר מ-6,000 איש ולנזק של יותר מ-100 מיליארד דולר - הין התחזק ב-20% מול הדולר. אנליסטים מעריכים כי הין ייתחזק גם הפעם. ביום שישי הוא הוסיף 1.4% מול הדולר. התחזקות הין פוגעת בכושר התחרותיות של היצואניות היפניות בשווקים זרים, שכן היא מייקרת את המוצרים שהן מייצאות.

מדוע גורם אסון טבע לעלייה בשער המטבע של מדינה? במקרה של יפן, הסיבה טמונה בשיעור החיסכון הגבוה של המדינה ובהיקף הגדול של השקעות היפנים בחו"ל. משקי בית שנפגעים וזקוקים לכסף כדי להשתקם עלולים לפדות את האחזקות הזרות שלהם. הם ממירים את האחזקות במט"ח לין. גם תאגידים המבקשים למזער סיכונים ממירים את הכנסותיהם במט"ח למטבע המקומי. כך, הגדלת הביקוש למטבע היפני מעלה את שערו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker