"האופוריה של המו"לים מהאייפד התפוגגה"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

>> בפברואר נהפכה המלחמה הקרה בין אפל לבין חברות העיתונים לקפואה מתמיד. אפל חשפה את מודל התמחור שלה לספקיות תוכן - המוציאות לאור של העיתונים והמגזינים.

לכאורה, מכירת תוכן דרך הפלטפורמה של אפל תסייע לעיתונים להמציא עצמם מחדש ולצאת מהבוץ אליו נקלעו בשנים האחרונות, עם הירידה בתפוצה ובביקוש לפרסום. בפועל, המודל שמציעה אפל, ויותר ממנו הגישה שלה, המכונה גן סגור, מקשה עליהן לראות בה מושיעה. אפל ממדרת את הגולשים שאינם מגיעים דרך הפלטפורמות שלה, והיא מנוגדת לשאיפה לשמור על האינטרנט פתוח, דמוקרטי ושוויוני.

אפל מתנשאת גם על מי שמשמש ספק ויכול להיות לקוח לשירותים שלה. כפי שאמר ג'ובס על אנשי תעשיית המוסיקה בעת שהקים את השירות אייטיונס ושבר את מודל חברות התקליטים, "הם חפים מטכנולוגיה". הוא מתייחס באותו האופן לענקיות כמו ניוז קורפ ופורד, שמנסות לשתף פעולה עם אפל. אפל לא התייעצה עם חברות המדיה לפני שפירסמה את מודל התמחור שלה. "המודל של אפל אינו בר קיימא מבחינה כלכלית", אמר ג'ון אירווין, נשיא ספקית המוסיקה המקוונת רפסודי אינטרנשונל לסוכנות בלומברג. "אפל משמשת מעין גובה אגרה", אמר ג'ושואה בנטון, מנהל מעבדת העיתונות ע"ש נימן באוניברסיטת הרווארד.

ההסתייגות אינה נעצרת בענף המדיה. לפי דיווחים של סוכנויות הידיעות, משרד המשפטים ונציבות הסחר הפדרלית בארה"ב החלו לחקור חשד להפרת ההגבלים העסקיים במודל התמחור של מנויים בחנות האפליקציות של אפל. החקירה בשלבים ראשוניים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker