סאנפלאואר תקים 50 מתקנים סולאריים בישראל

החברה, העוסקת באנרגיות מתחדשות, מתרחבת בישראל ובמקביל סופגת הרעה בתנאי הרגולציה במערב אירופה. סאנפלאוור ספגה גם ירידת שווי של 10 מיליון שקל כתוצאה מהפחתת הסובסידיה על ידי ממשלת ספרד

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> חברת סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, מרחיבה את פעילותה בישראל, ובמקביל מתמודדת עם ההרעה ברגולציה בנושא אנרגיות מתחדשות במערב אירופה.

בתוך כך, החברה הודיעה על הפרשה צפויה של 10 מיליון שקל נטו בגין הירידה בערך השקעותיה במתקנים פוטו-וולטאיים בספרד, בעקבות ההכרזה של ממשלת ספרד בדצמבר 2010 על קיצוץ בסובסידיות לחשמל ממקורות של אנרגיה מתחדשת, כחלק ממגמת הריסון התקציבי. סאנפלאואר גם ציינה שהחל ב-2011 תקוצר תקופת ההפחתה של עלות הקמת הפארקים הסולאריים בספרד מ-40 ל-30 בשנה, ועל כן יגדלו הוצאות הפחת שנזקפות לדו"חות הכספיים ב-2 מיליון שקל לשנה.

הממשלה הספרדית הטילה מס של חצי יורו לכל מגה-ווט שעה שמוזן לרשת החשמל והגבילה רטרואקטיבית את כמות הרכישה של חשמל בתעריף המיוחד לתקופה של שלוש שנים החל בינואר 2011, וכן הגבילה את כמות החשמל שנרכשת בתעריף המיוחד החל בינואר 2014 ואילך, אף שהכמות הנרכשת תהיה גבוהה מזו שתירכש ב-2011-2014.

סאנפלאואר העריכה שהפחתת התחייבות הרכישה של חשמל מאנרגיה מתחדשת תגרום לירידה של 2 מיליון יורו בשנה בהכנסותיה בשלוש השנים שיחלו בינואר 2011, אך הן לא יחרגו משמעותית מתחזית ההכנסות המקורית של החברה. סאנפלאואר ציינה ביחס לחשמל שייוצר מכושר הייצור הנוסף של הפארקים הסולאריים בספרד כי גם חשמל זה יירכש, ככל הנראה, על ידי ממשלת ספרד, אך במחיר השוק שנמוך ב-90% מהתעריף המיוחד שלו מחויבת ממשלת ספרד.

איטליה תיצמד למדיניות הסבסוד הגרמנית

שלשום הצטרפה ממשלת איטליה למגמת הפחתת הסובסידיות לאנרגיות מתחדשות כשפירסמה צו חדש לפיו היא משנה את מדיניותה שנקבעה באוגוסט 2010, ובמסגרתה נקבע תעריף מיוחד למתקנים פוטו-וולטאיים (סבסוד של 30 יורוסנט על מחיר השוק של חשמל מאנרגיה קונוונציונלית, שמגיע כיום ל-7.5 יורוסנט), שיחוברו לחשמל בין השנים 2010 ל-2013. הצו החדש קובע כי התעריף המיוחד למתקנים פוטו-וולטאיים יחול רק על מתקנים שיחוברו לרשת החשמל עד סוף מאי 2011, ולא עד דצמבר 2013 כפי שקבעה המדיניות מאוגוסט 2010. תעריף החשמל שיחול על מתקנים פוטו-וולטאיים שיחוברו לרשת החשמל החל ביוני 2011 ייקבע בצו נפרד שיפורסם עד סוף אפריל 2011.

רוני בירם, יו"ר סאנפלאואר, העריך שאיטליה תנסה להיצמד למדיניות סבסוד האנרגיה הסולארית בגרמניה, כך רמת הסבסוד של האנרגיה הסולארית תרד ב-33% לרמה של 20 יורוסנט מעל מחיר השוק. הוא ציין עם זאת כי גם במתכונת הקודמת ירדו התעריפים המסובסדים ב-7% מדי ארבעה חודשים. בירם הדגיש את המחויבות של הממשלה האיטלקית לאנרגיה הסולארית שבאה לידי ביטוי בהסרת המגבלה של רכישת עד שמונה ג'יגה-ואט של חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים, שהיתה נהוגה עד עכשיו.

הצו החדש קובע גם דרישות חדשות בנוגע למתקנים פוטו-וולטאיים שמוקמים על קרקעות חקלאיות כתנאי לקבלת התעריף המיוחד, כחלק מהמדיניות של ממשלת איטליה להעדיף הקמת פרויקטים פוטו-וולטאיים על גגות של מבנים תעשייתיים ולא על קרקעות חקלאיות. סאנפלאואר ציינה כי הצו החדש והצו המשלים לא ישפיעו על הפרויקטים שבבעלותה, למעט פרויקט לרכישת והקמת פארק סולארי שהספקו 2 מגה-ואט שעליו הכריזה סאנפלאואר בפברואר 2011, אם כי להערכתה יש סיכוי שהפארק יחובר לרשת עד סוף מאי 2011, ועל כן לא יושפע מהצו החדש.

סאנפלאואר רומזת כי תבחן מחדש עסקות לרכישת רישיונות בהיקף של 17 מגה-ואט שעה תמורת 2 מיליון יורו ועסקה לרכישה והקמה של שלושה פארקים סולאריים בעלי הספק מותקן של 10-13 מגה-ואט שעה תמורת 8.4 מיליון יורו, שהקמתם טרם החלה. לכן יש בכוונתה לבחון את המשך העסקה לאחר שתתבהר מדיניותה של איטליה בנוגע לתעריפים. בירם העריך שהפרויקטים יבוצעו בסופו של דבר לאחר שכל הצדדים הנוגעים בדבר - בעלי הקרקע, חברות ההקמה, יצרני הפאנלים הסולאריים וסאנפלאואר עצמה - יספגו חלק מהירידה הצפויה בתשואה כתוצאה מהפחתת התעריפים, כך שהפגיעה בשיעור התשואה הפנימי של החברה מפרויקטים אלה יהיה 1%-1.5%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker