קסם ותכלית הן חברות הסל היחידות שמגייסות

גורמים בענף: זו תוצאה של לחץ רגולטורי כבד שמסיט את המשקיעים לחברות הגדולות

נועם בר

אקסלנס ממשיכה לצמצם את הפער מול דש איפקס בפעילות תעודות הסל. עם הרכישה האחרונה של דש איפקס את תכלית תעודות סל, איבד אקסלנס את הבכורה בענף לטובת דש איפקס, שמחזיק כעת בשתי חברות תעודות סל - תכלית ואינדקס - בעלות נתח שוק כולל של יותר מ-42%.

ואולם מאז תחילת השנה צימצם אקסלנס את הפער ב-44%. הפער בין דש איפקס לאקסלנס בתחילת השנה היה 1.6 מיליארד שקל נכסים מנוהלים לטובת דש איפקס, וכעת הפער הוא 943 מיליון שקל בלבד. מתחילת השנה גייסה קסם תעודות סל 1.7 מיליארד שקל, לעומת מיליארד שקל בלבד שגייסו תכלית ואינדקס יחד. את מארס סיים אקסלנס בגיוסים של 570 מיליון שקל, לעומת גיוסים של פחות מ-400 שקל בתכלית ובאינדקס יחד.

בזמן שבצמרת נאבקת אקסלנס להחזיר לעצמה את הבכורה בענף, בצד השני של הטבלה ממשיכה מיטב לאבד נכסים. מארס היה החודש הראשון שחברת תעודות הסל של מיטב ירדה מתחת למיליארד שקל נכסים מנוהלים. החברה שבשמה הקודם נקראה "הדס" איבדה בתוך שנתיים וחצי שני שלישים מהנכסים שניהלה. באמצע 2008 ניהלה הדס יותר מ-3 מיליארד שקל וכעת נכסיה מסתכמים ב-972 מיליון שקל בלבד.

מלבד החברות הגדולות, קסם ותכלית, בשאר החברות בענף המצב פחות טוב, ומלבד הראל סל שגייסה מתחילת השנה 47 מיליון שקל בחברות האחרות נרשמו פדיונות. גורמים בענף טוענים שזו תוצאה של הלחץ הרגולטורי שמפעילה רשות ניירות ערך בחודשים האחרונים. "החברות הגדולות כבר מוכנות לדרישות הרגולטוריות האחרונות והקטנות עדיין לא. גם המשקיעים הפרטיים וגם המשקיעים המוסדיים מעדיפים ללכת למקום מבטחים, לחברות גדולות עם הון עצמי גדול ומערכות גדולות. למשקיעים המוסדיים הדבר מוכתב מלמעלה בוועדות ההשקעה שלהם", אמרו בענף.

בסך הכל גייס הענף 927 מיליון שקל במארס ומתחילת 2011 גויסו 2.4 מיליארד שקל. סך הנכסים המנוהלים בענף מסתכמים כיום בכ-60 מיליארד שקל.

במארס, כמו בחודשיים שקדמו לו, בלטו תעודות הסל העוקבות אחר מדדי המניות בחו"ל עם גיוס של 634 מיליון שקל. מתחילת השנה הן גייסו 1.9 מיליארד שקל. המגמה הזו מגיעה על רקע השינויים הגיאו-פוליטיים במזרח התיכון והגברת המודעות לחשיבות הפיזור הגיאוגרפי של ההשקעות אל מעבר לים.

אייל סגל, מנכ"ל משותף בחברת תכלית תעודות סל, מציין כי מגמת היציאה לחו"ל הורגשה עוד ב-2010. לדבריו, המגמה הזו פחות קשורה במצב הגיאו-פוליטי ויותר קשורה בעובדה שהשוק בישראל עשה מהלך גדול של עליות, וכעת הציבור מחפש תשואה במקום אחר. סגל מציין גם את התעודות על הסחורות ככאלה שמרכזות בחודשים האחרונים עניין רב אצל המשקיעים ומגייסות.

באופן כללי, מי שמגייס בחודשים האחרונים אלו תעודות מנייתיות, כשהתעודות על מדדי האג"ח רשמו פדיונות. זאת על רקע מיצוי התשואות בשוק האג"ח ומגמת הריבית העולה, הצפויה להסב למשקיעים באפיקי האג"ח הפסדי הון עד תשואות נמוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker