קסטרו מתמזגת עם הודיס; השותפה החדשה של גבי רוטר - בר רפאלי

רפאלי, השותפה בהודיס, תחזיק במניות קסטרו בשיעור של כ-1% ■ הקבוצה הממוזגת תחלוש על מחזור של 1.8 מיליארד שקל בשנה ■ משפחת רוטר תחזיק בכ-45% מקסטרו, שותפי קבוצת הודיס בכ-38% והציבור בכ-17%

ערן אזרן
גבי רוטר, בר רפאלי
גבי רוטר, בר רפאליצילום: דודי חסון, אייל נבו

יוסי גביזון, עמית שוק, אלי גבי, אורן בר גיל, ניצן ישראלי, יובל שני, מרינו קרפ, יאיר אוחיון ומורדי שבת – זו היא רשימה חלקית של קבוצת המולטי-מיליונרים והמיליונרים, שעסקת המיזוג בין קסטרו לקבוצת הודיס, עליה דווח אתמול, הולידה. הקבוצה, שכוללת את המייסדים-המנהלים של הודיס, יקבלו לידיהם, לראשונה, נכסים נזילים בשווי כולל של 370 מיליון שקל.

"זה לא אנשים שחסר להם. אלה אנשים עם כמה דירות, יש להם עוד קצת כסף מהעסקה הקודמת עם קסטרו. אלה אנשים מאוד פשוטים. לפני שנתיים כל אחד קיבל 7-8 מיליון שקל. זה הרבה כסף. חלקם היו אנשי עסקים לפני כן, אז הם כבר עשו כסף. זה לא אנשים שישנו את אורח החיים שלהם מחר בבוקר", אמר אתמול גביזון בשיחה עם TheMarker לאחר העסקה.

מימין: גבי רוטר, אתי רוטר ויוסי גביזון
מימין: גבי רוטר, אתי רוטר ויוסי גביזוןצילום: אביב חופי

קסטרו, שבשליטת גבי ואתי רוטר, דיווחה אתמול כי תרכוש את מלוא הבעלות על קבוצת הודיס ותתמזג עמה בעסקה של החלפת מניות. העסקה - שתיצור את קבוצת האופנה הגדולה בישראל במונחי הכנסות - נעשית כשנתיים לאחר שקסטרו רכשה כ-26% ממניות קבוצת הודיס, הכוללת את מותגי האופנה הודיס, קרולינה למקה, אורבניקה, אקססורייז וטופ-טן ו-50% מרשת אורבניקה.

עם השלמת העסקה, משפחת רוטר וקבוצת בעלי המניות של הודיס יוגדרו כדבוקת שליטה, כך שיחזיקו במשותף בחברה הבורסאית הממוזגת. עם זאת, בשלב זה בעלי המניות של קבוצת הודיס אינם מתכוונים למנות נציגים בדירקטוריון קסטרו. משפחת רוטר, תחזיק ב-45% ממניות החברה הממוזגת, בעוד 38% מהמניות יוחזקו בידי בעלי קבוצת הודיס. הציבור יחזיק ב-17% מהחברה.

"רכישת מלוא ההחזקות בקבוצת הודיס הינה חלק מהאסטרטגיה של קסטרו להגדלת פעילותה בישראל על ידי השקעה במותגים משלימים בתחום האופנה והלייף סטייל", הסבירו בקסטרו. "קבוצת הודיס מהווה מנוע צמיחה רווחי ומשמעותי לחברה בארץ ובחו"ל. העסקה תחזק את האיתנות הפיננסית של החברה ועשויה לאפשר לה תשתית משמעותית לפיתוח מנועי צמיחה נוספים ויצירת סינרגיות נוספות בין כלל מותגי החברה".

המיזוג - שטעון אישורה של האסיפה הכללית בקסטרו ואישור הממונה על ההגבלים העסקיים - ייעשה על בסיס עבודה כלכלית שהכינה פרומתאוס ייעוץ כלכלי העבודה קבעה את השווי המאוחד של קבוצת קסטרו-הודיס בטווח של בין כמיליארד שקל ל- 1.3 מיליארד שקל. קסטרו - שמנייתה ירדה במהלך 12 החודשים האחרונים בכ-15% - נסחרת בבורסה לפי שווי של כחצי מיליארד שקל. אתמול עלתה המניה בכ-9%.

"אנחנו לא אנשים שחסר להם"

בהתאם לתמחור בבורסה ערב העסקה, מייסדי הודיס – המולטי מיליונרים והמיליונרים החדשים - יקבלו בעסקה הנוכחית כ-33% מהון המניות המונפק של קסטרו. מדובר במניות בשווי של כ-267 מיליון שקל - מכפלה בין 2.9 מיליון מניות שיוקצו להם למחיר המניה אתמול בפתיחת המסחר (92 שקל). המניות יהיו חסומות למימוש בשוק לתקופה של שנה וחצי. לאחר הזינוק אתמול, שווי המניות עלה לכ-290 מיליון שקל.

בעלי המניות של הודיס כבר קיבלו בעסקה הקודמת 53 מיליון שקל במזומן, והקצאה של 4.99% מהון המניות של קסטרו, ששווין הסתכם בכ-27 מיליון שקל ערב העסקה. כלומר, בהתבסס על התמורה בשתי העסקות (במזומן ובמניות), מייסדי קבוצת הודיס כבר שווים כ-370 מיליון שקל.

האחזקה בתתי הרשתות של קבוצת הודיס נחלקת באופן שונה בין קבוצת המייסדים. במסגרת העסקה עם קסטרו, בוצעו הערכות שווי לכל אחת מהחברות קבוצת הודיס, ועל בסיסן יוקצו לכל אחד מהם מניות בקסטרו. ככל הידוע, לבעלי המניות בהודיס אין חוב פרטי כנגד האחזקות בקבוצה, שהתרחבה על בסיס תזרימי המזומנים הפנימיים, ואם יש חוב - הרי שהוא לא בהיקף משמעותי.

מרבית בעלי קבוצת הודיס הם חברי ילדות מהעיר דימונה. גביזון, שעומד בראש הקבוצה, צפוי לקבל כ-11% ממניות קבוצת קסטרו בשווי כולל של כ-100 מיליון שקל. גביזון החל את דרכו בתחום האופנה בשנת 1995, כשפתח בגרמניה דוכן משקפיים בסיוע אשתו, המעצבת קרולינה למקה, שהכיר בטיול באוסטרליה. ב-2008 חזר גביזון לארץ והקים את רשת טופ טן. שנתיים לאחר מכן רכש את רשת הודיס, וב-2011 הקים את קרולינה למקה.

"כשהייתי ילד קניתי בקסטרו בגדים. זה נראה לי קצת חלום. עשיתי כל כך הרבה דברים בחיים – אבל החיים עצמם יותר חשובים וחזקים מהכול. כשמישהו אומר לי שהוא טייס – אני יותר מתרגש ממה שעשיתי", אמר אתמול גביזון. " אנחנו נרגשים להיות חלק ממשפחת קסטרו. חוץ מלהיות נרגש, מבחינתנו זה נקודת ציון חשובה. המהלך מהווה הבעת אמון של דירקטוריון והנהלת קסטרו.

"הצבנו לעצמנו יעדים חדשים להתרחבות בארץ ובחו"ל. הרעיון הוא שנאחד כוחות ורווחים. קסטרו חברה טובה יציבה. אנחנו מאמינים בה. אני מעריך שהמניה בחצי ממה שהיא שווה. אני מאמין שהשווי של קסטרו הוא 2 מיליארד שקל. זו חברה שעושה 200 מיליון שקל EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) בשנה".

לשאלה הם בכוונתו לממש את מניות קסטרו בתום תקופת החסימה השיב גביזון: "אני לא יודע מה יהיה עוד שנה וחצי. אתה הולך רחוק. אני לא יודע מה יהיה מצבי הכלכלי האישי, הילדים, האישה. זה הרבה זמן. אני לא חושב שמישהו רוצה לממש, אנחנו חושבים שמחיר המניה יעלה ב-50%-100%. מניית קסטרו אמנם נמצאת מעט נמוך ביחס למחיר שבו הייתה לפני חודשיים. אבל היא בטוח תעלה.

"אף אחד לא ירצה למכור בזמן הקרוב. כל אחד יממש מתישהו, אבל לא בשנים הקרובות. אם היינו רוצים, היינו מוכרים מניות כבר לפני כן. זו גם קבוצה גדולה של בעלי מניות. חוץ מזה, הם נמצאים תחת השגחתי – יש לי זכות וטו על כל החלטה למכור (מניות קסטרו, ע"א). מתוך 38% אחוז מקסטרו – הם יכולים למכור עד 8% אחרי שנה וחצי. אסור לרדת מ-30% בלי אישור שלי.

בדרך לחוזה עם קים קרדשיאן

פרט למייסדים, רשימה המיליונרים של הודיס כוללת גם את הדוגמנית בר רפאלי, שלה אחזקות מיעוט בקבוצה. רפאלי צפויה להחזיק בכ-1% ממניות קסטרו לאחר העסקה, בשווי של כ-5 מיליון שקל. המניות בקסטרו מצטרפות ל"אקזיט" של 2-4 מיליון שקל, שעשתה רפאלי בעסקה הקודמת עם קסטרו, בגין אחזקותיה ברשת משקפי השמש קרולינה למקה.

"בר רפאלי היתה מעורבת גם בעסקה הנוכחית. אנחנו מדברים איתה על בסיס יומי", אמר גביזון במסיבת עיתונאים שכונסה אתמול בשעות הבוקר לרגל העסקה. רפאלי היא הפרזנטורית של רשת קרולינה למקה, שמונה 84 חנויות, מתוכן 74 בישראל, 2 חנויות באנגליה ו-8 חנויות בספרד. בנוסף, קיימות 3 חנויות בתאילנד ו-3 חנויות באוסטרליה המופעלות באמצעות זכיינים.

גביזון הדגיש כי קרולינה למקה בדרך להרחיב את פעילותה לשוק האמריקאי – אותו היא רואה כשוק אסטרטגי. כחלק מהמהלך ההתרחבות לארה"ב הוחלט למנות את מורדי (מרדכי) שבת, למנכ"ל קרולינה למקה USA, כשמנכ"ל קרולינה ישראל, יובל שני, ימשיך בתפקידו.

"המטרה שלנו היא להיות גורם משמעותי בשוק המשקפיים בארה"ב. קרולינה היא מנוע צמיחה משמעותית לקבוצה המשותפת", אמר גביזון. קרולינה למקה צפויה לחתום בשבוע הבא על הסכם ייצוג עם קים קרשיאן, שתשמש כפרזנטורית של הרשת בארה"ב. ראשי הודיס וקסטרו יצאו לארה"ב לסגירת פרטי החוזה. במקביל, צפוי להיחתם הסכם דומה גם עם כוכב ליגת ה-NBA, סטף קרי.

במהלך מסיבת העיתונאים אמר בעל השליטה, גבי רוטר, שמכהן כמנכ"ל משותף, כי " לאור יחסי האמון שנרקמו מאז ההשקעה בהודיס לפני כשנתיים, הוחלט להעמיק את השותפות אף מעבר למה שתוכנן בהתחלה. מועצת המנהלים של קסטרו החליטה לרכוש את כל המניות בקבוצת הודיס ולהחזיק ב-100% ממותגי הקבוצה, בעסקת החלפת מניות.

"זו היא העסקה הכי גדולה שנערכה בעולם הלייף סטייל בישראל. זו אבן דרך בחיי החברה שלנו. אני מאוד שמח על השותפים שמצאנו. יש פה קבוצה של אנשים מצוינים ומותגים טובים. אלה חברות רווחיות, שמנוהלות בידי אנשים שעושים עבודה נפלאה בשוק האופנה התחרותי. אני מקווה שאנחנו נמצאים בתחילתה של דרך נפלאה".

רוטר הדגיש כי "פורטפוליו הקבוצה לאחר העסקה יכלול חברות רווחיות, רובן בעלות המותגים עצמם, חברות ומותגים איכותיים, עם מנועי צמיחה עתידיים. העסקה יוצרת עבור כל הצדדים אפשרויות רבות יותר לסינרגיה והתייעלות בצדדים הלוגיסטיים, במחשוב, בתפעול ובסורסינג, כמו גם בנושא ביזור של סיכונים ואיחוד ידע ויכולות".

הגדלת כוח המיקוח מול הקניונים

עסקת המיזוג צפויה להגדיל את כוח המיקוח של קבוצת קסטרו מול חברות הקניונים. נכון למאי 2018, קבוצת קסטרו הפעילה 158 חנויות, לא כולל 14 סניפים של רשת הקוסמטיקה איב רושה ישראל. אליהם יש להוסיף 77 חנויות הודיס, 79 חנויות טופ טן, 74 חנויות קרולינה למקה, 10 חנויות אורבניקה, 17 חנויות אקססורייז. כלומר, בסך הכול 430 חנויות תחת המותגים השונים.

קבוצת קסטרו-הודיס צפויה לחלוש על מחזור של 1.8 מיליארד שקל בשנה, ולייצר רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 175 מיליון שקל. לשם השוואה, הכנסותיה של קבוצת פוקס הסתכמו ב-2017 בכ-1.6 מיליארד שקל. שווי החברה הממוזגת צפוי לעמוד על כ-850 מיליון שקל, נמוך ביחס לשוויה של פוקס, שעמד אתמול על כ-995 מיליון שקל.

מאחר שלקבוצת הודיס אין חוב, העסקה צפויה לחזק את קסטרו מבחינה פיננסית. בין היתר העסקה צפויה להקטין את יחסי המינוף של הקבוצה (יחס בין חוס למאזן), ולתרום ליחסים הפיננסים השונים. עם השלמת העסקה, קסטרו תאחד את מלוא התוצאות של הודיס, ולא תטפל בהם בהתאם לשווי המאזני (כלומר, לפי חלקה היחסי).

במסגרת הדיווח על העסקה נחשפו התוצאות הכספיות של קבוצת הודיס ושל כל אחת מתת הרשתות המרכיבות את הקבוצה. סך המחזור של הקבוצה הסתכם ב-2017 ב-780 מיליון שקל, והרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) היה 75 מיליון שקל. לקבוצת רווחיות תפעולית ממוצעת של 9.6%, ביחס לרווחיות תפעולית של 6.7% בקבוצת קסטרו ב-2017. מהנתונים עולה כי שתי הרשתות עם שיעורי הרווחיות הגבוהים ביותר בקבוצת הודיס הן רשת האביזרים טופ טן (15.5%), וקרולינה למקה, משווקת המשקפיים (14.7%).

הודיס סוגרת חנויות - ומפסידה

העסקה בין רוטר לגביזון פוגשת את שתי רשתות האופנה בעיתוי לא פשוט. קסטרו והודיס, כמו יתר רשתות האופנה בישראל, מתמודדות בימים אלה עם מציאות עסקית מורכבת, שכוללת מעבר מאסיבי של רוכשים לרשת האינטרנט, שבו יש פטור חלקי ממע"מ,  והחרפת התחרות – הן מצד רשתות ישראליות מתחרות, כמו פוקס, והן מצד רשתות בינלאומיות. בשונה מפוקס ומגולף – קסטרו התקשה עד כה להתמודד עם בריחת הקונים לאינטרנט, בין היתר בשל חוסר הגיוון במגזרי הפעילות של הקבוצה.

המציאות העסקית המורכבת בענף האופנה באה לידי ביטוי בתוצאות הכספיות. הכנסות קסטרו ורווחיה קפאו ב-2017, והרשת לא הציגה כמעט שלא צמחה. במהלך הרבעון הראשון של 2018 הציגה קסטרו שולי רווח נמוכים; הרווח הנקי שלה הסתכם בכ-1.6 מיליון שקל, 0.6% מהמכירות בלבד, לעומת הפסד של כ-6.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. במקביל, קבוצת הודיס ספגה הפסד תפעולי של 2 מיליון שקל, והיא נאלצה לסגור חנויות מפסידות.

רון רוטר, סמנכ"ל הכספים בקסטרו והדור הניהולי הבא של משפחת רוטר, התייחס למצב בשוק האופנה ואמר: "הרבעון הראשון באופן מסורתי חלש יותר בקבוצת הודיס, מאחר שבשונה מרשתות אחרות, היא פחות מושפעים מעיתוי החגים. כל הרשתות בשוק סוגרות חנויות עם ביצועים חלשים. הסגירה היא לא מהלך שלילי, אלא מעידה על עוצמה ואיתנות. אנחנו ממשיכים להרחיב חנויות רווחיות, כמו שעשינו בקניון רמת אביב או בקניון רננים. האסטרטגיה שלנו היא חיזוק החנויות הרווחיות וסגירה של חנויות הפסדיות, במטרה להשתפר. במקביל, אנחנו ממשיכים להשקיע בשיווק באינטרנט, זו אסטרטגיה שלא השתנתה".

יצוין כי רוטר הוביל עבור קסטרו את המיזוג עם הודיס, בין היתר לאור החיבור האישי שלו עם גביזון.

אי.בי.אי בהמלצת "תשואת יתר"

בבית ההשקעות אי.בי.אי גילו אופטימיות ביחס להשלכות העסקה בין קסטרו להודיס. "המיזוג יבסס את קסטרו כאחת מקבוצות האופנה החזקות בישראל ותעצים את כוח המיקוח שלה מול הקניונים והספקים. מדובר במהלך חיובי לקסטרו", אמרה אתמול שירה אחיעז, אנליסטית אי.בי.אי בהתייחסה לעסקה.

"המיזוג מרחיב באופן משמעותי את פעילות קסטרו ללא הגדלת המינוף. בדיווח על הרכישה, הוזכרה הערכת שווי של החברה המאוחדת בטווח של 1-1.3 מיליארד שקל – כלומר, פוטנציאל לעלייה של כ-50% (אפסייד) מהשווי שוק הנוכחי של קסטרו", הוסיפה אחיעז.

אחיעז המליצה על מניית קסטרו בהמלצת "תשואת יתר", עם מחיר יעד של 120 שקל למניה, ביחס למחיר בסיס של 92 שקל אתמול בבורסה, וביחס למחיר של 100 שקל, שבו נסחרה קסטרו לאחר הדיווח על העסקה.

"ביצוע הרכישה מהווה יישור קו עם המגמות בענף האופנה בישראל אשר חווה תקופה מאתגרת; זאת על ידי גיוון תמהיל המוצרים של חברת קסטרו, מעבר לתחום אופנת ההלבשה המסורתי, לצד התרחבות וניצול היתרון לגודל. הרכישה תבסס את קסטרו כאחת מקבוצת האופנה החזקות בישראל, ותתמוך במאמצי ההתייעלות שהחברה נוקטת", הוסיפה אחיעז.

"לפי נתוני ריס במהלך חודש מאי נרשמה התאוששות בפדיונות בחנויות זהות של הקמעונאיות, עם עלייה של 1.4% בממוצע בענף האופנה וההנעלה. בתקופה הנוכחית, בה הקניות באינטרנט צומחות בקצב מואץ והתחרות גוברת, נראה כי השחקנים החזקים ממשיכים להתחזק ומשכילים לזהות את המגמות בענף. קסטרו-הודיס תהיה חברה חזקה בעלת תמהיל מוצרים מגוון וניהול נכון אשר צפויה להמשיך ולהתמודד עם השינויים בהרגלי הצריכה והסביבה המאתגרת", סיכמה אחיעז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker