קונים אבל פחות: הזרים רכשו בפברואר מק"מים ב-430 מיליון דולר

קובי פלר: בתשואות הנוכחיות, אם הזרים יצמצמו פעילות, הגופים הנוכחיים יחליפו אותם

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סך ההשקעות של תושבי חוץ באג"ח שקליות מוסיף לגדול. בפברואר הסתכמו השקעותיהם נטו באג"ח ממשלתיות ב-430 מיליון דולר, רובם במק"מים, כך שיתרת האחזקות שלהם עומדת נכון לסוף החודש על 16.7 מיליארד דולר. עם זאת, היקף ההשקעות בפברואר  היה נמוך משמעותית מההיקפים אליהם התרגלנו בחודשים האחרונים: בינואר השנה היה היקף ההשקעות נטו 2.6 מיליארד דולר, ובשנת 2010 השקיעו הזרים בממוצע 800 מיליון בחודש באג"ח ישראליות.

קובי פלר, מנהל ההשקעות הראשי בכלל פיננסים, אומר כי הפעילות הערה של הזרים באה לידי ביטוי בתשואות המק"מים הארוכים. "לפני העלאת הריבית האחרונה, המק"מים הארוכים נסחרו בתשואה נמוכה (מחיר גבוה) שלא שיקפה את העלאות הריבית החזויות. משקיעים שאלו את עצמם מה גורם לעיוות והנתונים היום נותנים את ההוכחה הסופית מי קונה מק"מ".

"רק אחרי העלאת הריבית ב-0.5% והירידות החדות יחסית שספגו המק"מים לשנה, ולאחר שההנפקה של היום השיגה תשואות גבוהות של 3.56%, המק"מים לשנה מגלמים את העלאות הריבית בצורה טובה", הוסיף פלר. להערכתו, בתשואות הנוכחיות, גם אם משקיעים זרים יצמצמו את פעילותם, המשקיעים המוסדיים יחליפו אותם בהשקעה.

השקעות של זרים במניות ישראליות הסתכמו בחודש פברואר בהיקף זניח, בהשוואה להשקעות נטו של כ-420 מיליוני דולרים בינואר,. במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל נרשמו מימושים נטו של 100 מיליון דולר. ההשקעות הישירות בישראל באמצעות הבנקים הסתכמו בפברואר בכ-300 מיליון דולר, והתרכזו בענפי הטכנולוגיה העילית ובענף ההובלה הימית.

תמונת המראה של נתונים אלו, השקעת תושבי ישראל בחו"ל,  משקף היקפי השקעה יציבים. בחודש פברואר הסתכמה ההשקעה נטו של תושבי ישראל במניות זרות בחו"ל בכ-420 מיליון דולר בהשוואה ל-300 מיליון בינואר. מתוך כך, המשקיעים המוסדיים השקיעו נטו 190 מיליוני דולרים, בעוד שמשקי הבית והסקטור העסקי השקיעו יחד כ-230 מיליונים.

השקעות תושבי ישראל באג"ח סחיר בחו"ל הסתכמו ב-450 מיליון דולר, מחציתם על ידי משקיעים המוסדיים, בהשוואה להשקעה של 700 מיליון דולר בינואר. ההשקעה החודשית הממוצעת בשנים 2009 ו-2010 עמדה על 100 ו-150 מיליון דולר בהתאמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker