רשות ני"ע עצרה את שוק ההנפקות: היקף הגיוסים נחתך ב-35% לעומת הרבעון הקודם

בסוף חודש פברואר התנתה הרשות ביצוע גיוסי הון בפרסום הדו"חות השנתיים; סך היקף הגיוסים - 8 מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

היקף גיוסי ההון שנרשמו ברבעון הראשון של 2011 נפל ב-35% ביחס לרבעון הקודם, כך עולה מסיכום רבעוני שהוכן בחברת החיתום רוסאריו קפיטל, בניהולה של נגה קנז. ביחס לרבעון המקביל אשתקד נרשמה יציבות בהיקף ההנפקות. סך הגיוסים בתקופה זו היה כ-8 מיליארד רולר, כשחברות התקשורת הגדולות סלקום ו-HOT הובילו את השוק עם גיוסים של 1.04 מיליארד שקל ו-1.5 מיליארד שקל בהתאמה.

ההאטה שנרשמה בגיוסי ההון מיוחסת להנחיית רשות ני"ע מסוף פברואר, לפיה לא יוכלו להתבצע הנפקות הון או גיוסי חוב טרם פרסום דו"חותיה השנתיים של החברה המנפיקה. מאחר ורוב החברות פרסמו את תוצאותיהן רק בשבועיים האחרונים, זרם ההנפקות שאפיין את חודש פברואר נעצר, ועמו גם קטן היקף הגיוס הכללי. הנחיית הרשות באותה העת נועדה להבטיח שציבור הקונים - ביניהם גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים - יקבל מידע עדכני על החברה, במטרה להחליט באם לרכוש את הנייר המונפק על ידה.

במהלך הרבעון בוצעו 10 הנפקות של מניות. רוב ההנפקות היו של חברות בתחום הביומד, הבולטות בהן היו רדהיל פארמה, שגייסה למעלה מ-50 מיליון שקל בגיוס ראשוני לציבור ואייסקיור מדיקל, שגייסה כ-40 מיליון שקל. פרט לכך, ניתן למנות גם גיוסי חוב בולטים, ביניהם: הנפקת בנק הפועלים, שגייס כתבי התחייבות נדחים בהיקף של כ-830 מיליון שקל; הנפקת בנק המזרחי, שהרחיב סדרות בהיקף של כ-500 מיליון שקל; והנפקת גב ים, בהיקף של כ-430 מיליון שקל.

צילום: TheMarker

במהלך הרבעון לא יצאו אל הפועל כמה גיוסים שתוכננו בשל סיבות שונות, בדרך כלל בעקבות "מצב השוק" (כפי שדווח לבורסה). בין הגיוסים שלא יצאו לפועל ניתן למנות את ההנפקה של חברת הביומד טריג, שאמורה הייתה להתבצע בהובלת מיטב חיתום; חברת הביומד גרדיה בהובלה של כלל חיתום; ההנפקה של נץ בונדס בהובלת אנליסט חיתום; וחברת הנדל"ן נתנאל גרופ בהובלה של כלל חיתום.

בעוד שבשנת 2011 הובילה כלל חיתום, בניהולה של טל רובינשטיין, את שוק ההנפקות, הרי שברבעון הראשון ההובלה עברה לפועלים אי.בי.אי בראשות אלי גולדשמידט. פועלים שימשה כחתם ראשי במספר ההנפקות הגבוה ביותר - 14 הנפקות, לעומת כלל חיתום, ששימשה כחתם מוביל ב-12 הנפקות. אחריהם ברשימה נמצאות לאומי פרטנרס בניהולו של עופר גרינבאום, וחברת החיתום של מאיל דלאל עם 4 גיוסים.

במהלך הרבעון חלה עלייה חדה בהיקף הגיוסים של מגזר המסחר והשירותים, וירידה בהיקף הגיוסים לבנקים בהשוואה לרבעון המקביל ב-2010. העלייה בהיקף הגיוסים למגזר המסחר והשירותים נובעת בעיקר מהגיוסים של HOT וסלקום. הירידה בהיקף הגיוסים לבנקים נובעת מכך שברבעון הראשון של שנת 2010 גייסה לאומי כ-2.3 מיליארד שקל וברבעון זה לא ביצעה גיוס.

צילום: TheMarker

במהלך הרבעון יותר מ-75% מהיקף הגיוסים (למעלה מ-6 מיליארד שקל) בוצע בדירוגים גבוהים מקבוצת ה-Aומעלה. רק 12% מהיקף הגיוסים בוצעו בהנפקות ללא דירוג. חלק מהנפקות הללו היו הרחבות של סדרות קיימות (חלל ואורתם סהר עם כ-100 מיליון שקל כל אחת, ומירלנד עם כ-65 מיליון שקל), והנפקות חדשות שגובו בשעבודים והתניות פיננסיות (האחים חג'ג' כ-100 מיליון שקל, ב.יאיר עם כ-80 מיליון שקל, ארקו וחנן מור כ-60 מיליון שקל ועוד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker