25% מהתלונות על הבנקים וחברות כרטיסי האשראי נמצאו מוצדקות ב- 2010

7,165 הן מספר התלונות בכתב, 20,000 הן מספר התלונות הטלפוניות שהתקבלו במוקד הפיקוח . פעילות הפיקוח על הבנקים וכרטיסי האשראי מסכמת את שנת 2010

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בנק ישראל פירסם לציבור את פעילות מחלקת התלונות וחברות כרטיסי האשראי לשנת 2010. לפי הפרסום, 25% מהתלונות על בנקים וחברות כרטיסי אשראי בהן נקבעה עמדה נמצאו מוצדקות בשנת 2010, לעומת 26.6% בשנה הקודמת.


בעקבות התערבות הפיקוח, התאגידים הבנקאיים שילמו ללקוחותיהם סך כולל של כ-6.2 מיליון שקל. סכום ההחזר והפיצוי הכולל ללקוחות בעקבות טיפול בפניות ותלונות פרטניות הסתכם ב- 2010 בכ-2.4 מיליון שקל. מתוך סכום זה, כ-750 אלף שקל הוא סכום ששולם על ידי תאגידים בנקאיים למרות שהתלונה או הפניה לא סווגו כמוצדקות. לטענת בנק ישראל נתון זה מצביע על נכונות מצד תאגידים בנקאיים לבחון כל מקרה לגופו, ובמקרים מתאימים אף לפעול לטובת הלקוח גם כאשר תלונתו לא נמצאה מוצדקת.

צילום: TheMarker

במהלך 2010 טופלו 7,165 פניות ותלונות בכתב. כמו כן, הפניות למוקד הטלפוני נאמדות בכ-20,000 לשנה, מתוכן 2,757 תלונות והיתר פניות ובקשות לקבלת מידע. ב-2,028 תלונות נקבעה עמדה - מוצדק או לא מוצדק - ואילו ביתר התלונות לא נקבעה עמדה, בעיקר בשל היעדר יכולת להכריע בין טענות סותרות בעל פה, עקב הליכים משפטיים מקבילים או משום שהבנק הסכים ממילא להיענות לבקשת הלקוח.

בנק ישראל מצביע על ירידה בשיעור התלונות המוצדקות שנרשמה בכל חמשת הבנקים הגדולים. בשיחה עם TheMarker נמסר מהיחידה לפניות הציבור ופיקוח על הבנקים כי "אחד הנושאים העיקריים שחזרו כתלונה מוצדקת היו תלונות בנושא המשכנתאות. לקוחות רבים נתקלו בקשיים שסבבו סביב סילוק משכנתא, חישוב תשלומי פיגור, שינוי במסלול וכדומה".

לצד זה, "השנה מצאנו כשל חלקי במערכות הבנקים השונים. למשל, כאשר אדם ביקש לדעת את יתרת סילוק ההלוואה העדכנית אותה הוא נדרש לשלם, מחלקת שירות הלקוחות בבנק לא ידעה לתת מענה מדויק לגבי עתיד התשלומים אלא מידע עכשווי בלבד. במצב זה נוכחו הלקוחות לדעת בסוף החודש שנלקח מהם סכום שונה מהסכום אשר נאמר להם בשיחה".

כמו כן, "גם השנה טרם נפתרה סופית הבעייתיות בנושא מתן ערבות. כאשר התגלה לפיקוח כי הבנק לא דאג לגילוי נאות כנדרש בחוק על מצבו של הלווה, לחותם הערבות, פטרו את הערב מהערבות".

הרבה פניות ושאלות נסובו סביב בעיות בניהול חשבון עובר ושב כגון: איך אמורה להתנהל הפעילות בחשבונות משותפים, מה מותר ואסור לשותפים לעשות, האם לשותף מותר לרוקן את החשבון או הבנק אמור לעצור את הפעולה.

עד היום הרבה לקוחות בבנק בטוחים כי ברגע שהפקידו כספים בפיקדונות מתחדשים, הטבות שניתנו להם מתחדשות גם הן. לאור אי ההבנה נדרש מהבנק ליידע מפורשות את הלקוח כי ההטבות לא מתחדשות באופן אוטומטי".

ומה התלונה המוזרה ביותר שהתקבלה לאחרונה? "לקוח שהתלונן כי הבנק לא נתן לו להיכנס לשירותים בבנק הממוקם באזור קניון". מהיחידה נמסר כי "זאת אחת הדוגמאות לכך שהיחידה נותנת מענה באופן מסודר לכל אחד ואחד מהפונים".

ישנם לקוחות שלעיתים יקבלו זיכוי גם כאשר לא פנו לבנק. במקרה שניתן פיצוי בשל טעות גורפת - הוא ניתן לכלל הנפגעים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker