שריג מקשיח עמדות: יקנוס את כלל ביטוח במיליון שקל וחצי

המפקח מתכנן להטיל קנס של 500 אלף שקל על כלל גמל בגין איחור בהעברה של כספים ללקוח

נועם בר
שתפו בפייסבוק

המפקח על הביטוח ושוק ההון באוצר, עודד שריג, הולך בעקבות יו"ר רשות ניירות ערך, זוהר גושן, ומחמיר את הקנסות על הגופים המוסדיים. ל-TheMarker נודע כי לאחרונה הודיעו שריג ואנשיו באגף שוק ההון לקבוצת כלל כי בכוונתם להטיל עליה קנס של מיליון שקל וחצי. מדובר בקנס מצטבר בגין שני אירועים שהתרחשו בחברת הגמל ובחברת הביטוח של הקבוצה.

במקרה הראשון איחרה כלל בהעברת כספים ללקוח בקופות הגמל. אף על פי שלא אירעה פגיעה בלקוח, ראה בכך שריג חריגה מהתקנות להעברת כספים בגמל שפירסם בעבר, והטיל על החברה קנס של כחצי מיליון שקל.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

לשם השוואה, לפני יותר משנה וחצי הטיל המפקח על הביטוח הקודם, ידין ענתבי, שני קנסות של 323 אלף שקל, כל אחד, על מקרים דומים. את הקנס הראשון ספגה הראל גמל עקב אי ביצוע העברת כספים בין קופות גמל לפי המועדים הקבועים בתקנות, ואת הקנס השני ספגה כלל גמל בעקבות אירוע דומה. את חלקו השני של הקנס (מיליון שקל) ספגה כלל על מקרה שפרטיו עדיין אינם ידועים. האוצר נותן כעת לכלל אפשרות לשימוע, ובסופו יקבע אם להטיל את הקנס ומה יהיה היקפו.

קנס של מיליון שקל וחצי הוא מהגבוהים שהטיל המפקח על הביטוח על חברה בודדת, אם כי מדובר בקנס הכולל שני קנסות. לפני חצי שנה הטיל שריג על מנורה מבטחים קנס של 14 מיליון שקל, הקנס הגדול ביותר בתולדות אגף שוק ההון. הקנס הוטל בעקבות פרשת ההלוואות בלתי-תקינות שנחשפה ב-TheMarker.

לפני כמה חודשים עבר בכנסת ביוזמת רשות ניירות ערך חוק האכיפה המינהלית המאפשר לרשות להטיל על גופים ומנהלים קנסות אישיים של עד 5 מיליון שקל לתאגיד ועד מיליון שקל לאדם, ללא יכולת לשפות ולבטח את הקנסות. מאז גם המפקח על הביטוח מנסה לקדם חוק דומה שיאפשר לו סמכויות מורחבות לאכיפה, בעיקר על חברות הביטוח ושאר הגופים המוסדיים בשוק ההון.

באוצר סירבו להגיב לידיעה.

צילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker