עלות כפל הביטוחים לציבור הישראלי: 3.5 מיליארד שקל בשנה

3.5 מיליארד שקל בשנה - זהו סכום העתק שמשלם הצרכן הישראלי לחברות הביטוח בגלל כפל ביטוחים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Getty Images IL
אסא ששון

3.5 מיליארד שקל בשנה — זהו סכום העתק שמשלם הצרכן הישראלי לחברות הביטוח בגלל כפל ביטוחים. כפל ביטוח לא תמיד מעניק כפל תשלומים. למעשה, המקרה היחיד שבו הוא מעניק כפל תשלומים הוא במקרה של פוליסת פיצוי של המבוטח (החזר כספי), אך לא במקרה של שיפוי (החזרת המצב לקדמותו, נניח במקרה של נזק לרכוש).

את סכומי העתק שמשלמים הצרכנים הישראלים לחברות הביטוח חשף אתמול בוועדת הכספים של הכנסת אסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון. מיכאלי הציג בפני חברי הוועדה את ענפי הביטוח שבהם יש כפל ביטוחים. הפוליסות המובילות בכך הן פוליסות ביטוחי חיים (28%), אחריהן פוליסות ביטוח תאונות אישיות (22%), ניתוחים מהשקל הראשון (14%), תרופות (13%), סיעוד (10%), ייעוץ ובדיקות (8%) ומחלות קשות.

מיכאלי הוסיף כי יש לא מעט ענפים שמתאפיינים בכפל ביטוח, אף שהתמורה למבוטח אינה תמיד כפולה. בין הענפים המובילים בתחום כפל הביטוחים ניתן למצוא את ביטוחי הבריאות, ביטוח החיים וביטוחי הרכב. מיכאלי חשף גם כי קרוב ל–6.5 מיליון פוליסות ביטוח הן פוליסות כפולות.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), שהוביל את הדיון, אמר: "הביטוחים הכפולים בולטים בתחום הבריאות, והדבר נובע בעיקר מחוסר ידע של הצרכן ומכך שחברות הביטוח לא ממהרות להזהיר את לקוחותיהן. לפני שנתיים נעשתה רפורמה בביטוחי הבריאות, והיא הביאה לעלייה של הביטוחים הכפולים — מכיוון שללא מעט מבוטחים יש שב"ן דרך קופת החולים, ככה שתוספת של ביטוח בריאות דרך חברת ביטוח אינה תמיד מוצדקת".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), תהה כיצד נוצר מצב כזה בתחום הביטוח, ומה ניתן לעשות כדי למנוע את התשלום הכפול, שרק מגדיל את ההוצאה הביטוחית של המשפחות בישראל. "סוכן ביטוח שלא ידאג ללקוחותיו ולא יזהיר אותם על כפילות בביטוחיהם, אולי צריך לשלול לו את הרישיון?" תהה גפני בקול רם מול חברי הוועדה, שבהם גם נציגים של לשכת סוכני הביטוח.

מיכאלי מיהר להשיב כי לשם כך קיים אתר הר הביטוח, וכי ברשות ההון הוציאו שורת הוראות שמחייבות את חברות הביטוח והסוכנים לבחון בעת מכירת ביטוח בהר הביטוח, ולראות אם לא נוצר כפל ביטוח. אם יש כפל — הסוכנים הונחו לבדוק מול הלקוחות, ולתת להם את הייעוץ הטוב ביותר: להחזיק בביטוח כפול — במקרה שהוא יובילו לפיצוי נוסף, או לוותר עליו — במקרה של שיפוי.

למרבה ההפתעה, חברי לשכת סוכני הביטוח הסכימו לקבל את סנקציית שלילת רישיון הביטוח במקרים של הטעיית לקוחות. ישראל גרטי, יו"ר ביטוח אלמנטרי בלשכת סוכני הביטוח, אמר כי "אנחנו אומרים למבוטחים שיש כפל ביטוח, ונסכים לקבל סנקציות על סוכן שלא יבצע את זה. הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה כפילות".

מי שמצאו עצמן במגננה היו חברות הביטוח — שיוצגו בדיון על ידי גיל סלומון, משנה למנכ"ל איגוד חברות הביטוח, שטען כי הנתונים אינם מוכרים לו, וכי הם יבחנו את הנושא.

בתוך כך, מיכאלי עידכן את חברי הוועדה כי במסגרת ביקורות שערכה רשות שוק ההון, אותרו מוקדי מכירה בעייתים של חברות הביטוח שדרכם נמכרו ביטוחים כפולים. המוקדים היו אלה ששיעורי הביטול בהם היו גבוהים (יותר מ–50% ביטולים). במקרים אלה נדרשו חברות הביטוח לבצע פעולת מכירה מחדש, ולהחזיר את הכסף למבוטחים. בנוסף, הושלמה ביקורת מול חברת הביטוח מנורה בנושא, והיא נדרשה לשלם קנס של 1.2 מיליון שקל; וכיום מתקיימת ביקורת מול שש חברות ביטוח נוספות.

בסיכום הדיון דרש ח"כ גפני מרשות שוק ההון להוציא חידודי הוראה שיבהירו את אופן הטיפול בכפל הביטוחים, ויפרטו את הסנקציות שיינקטו נגד הסוכנים וחברות הביטוח שיחרגו מהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker