ראשי דיסקונט זומנו לכנסת - ויידרשו להסביר מדוע נתנו אשראי לאלוביץ'

המנכ"לית לילך אשר-טופילסקי, ויו"ר הדירקטוריון, יוסי בכר, יופיעו בעוד כמה שבועות בפני ועדת הכנסת לחקירת מתן האשראי של הבנקים ללווים גדולים ■ דיסקונט התבקש לספק מידע גם לגבי אשראי שנתן לאליעזר פישמן, נוחי דנקנר ולב לבייב

מיכאל רוכוורגר
 מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, ויו"ר הבנק, יוסי בכר
מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, ויו"ר הבנק, יוסי בכרצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

מנכ"לית בנק דיסקונט , לילך אשר-טופילסקי, ויו"ר דירקטוריון הבנק, יוסי בכר, זומנו להופיע בעוד פחות מחודש, ב-15 ביולי, בפני ועדת כבל - ועדת החקירה של הכנסת שמטפלת בהתנהלות הבנקים בנוגע למתן אשראי ללווים גדולים.

הוועדה דורשת מדיסקונט להעביר אליה מידע ומסמכים הקשורים להתנהלותו של דיסקונט מול קבוצות אליעזר פישמן, אי.די.בי, אפריקה ישראל ולב לבייב וקבוצת יורוקום. הסכום המצטבר של האשראי שניתן לארבע הקבוצות האלה מוערך בכמה מיליארדי שקלים.

אף שחשיפתו של דיסקונט לחובות ללווים גדולים נמוכה יותר בהשוואה ל פועלים ו לאומי , ועדת כבל החליטה לזמן אליה קודם כל את ראשיו. קבוצת יורוקום, אחת מארבע הקבוצות שלגביהן דורשת הוועדה מידע, נשלטה עד תחילת מאי 2018 בידי שאול אלוביץ' ואחיו יוסי אלוביץ', ודיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר של קבוצת יורוקום, עם חשיפה של כ-800 מיליון שקל.

אמנם במהלך 2016-2015 דיסקונט שיפר את מצבו כשקיבל ביטחונות כמו שעבוד על מניות נוספות של אינטרנט זהב, החברה האם של בזק, ואת הזכויות של יורוקום בבית יורוקום (57%) שבמתחם הבורסה ברמת גן. אולם, במהלך הניסיונות לגבש הסדר חוב ביורוקום, נגרר דיסקונט להתכתשויות עם בנק הפועלים, אשר הובילו לאפשרות שהבנק ימחק כ-600-500 מיליון שקל מתוך החוב הכולל של יורוקום כלפיו.

מדובר בסכום משמעותי מאוד לדיסקונט, שבו הוא היה יכול להכיר כריקברי (הכנסות בגין גביית חובות שנמחקו בעבר) ולהפנות את הסכומים האלה למתן אשראי חדש ולהשקעות ריאליות.

החשיפה של דיסקונט לקבוצת פישמן מוערכת ב-300 מיליון שקל. בזכות הביטחונות - למשל, שעבוד על הנכסים של מחסני קירור (נמכרה תמורת כ-190 מיליון שקל לסאמיט של זהר לוי), הום סנטר, פישמן רשתות ועוד - דיסקונט צפוי לגבות כמעט את כל החוב.

לדיסקונט גם חשיפה של כ-100 מיליון שקל לחברת טומהוק הפרטית, שבשליטת נוחי דנקנר. מדובר בחוב שדיסקונט יראה ממנו בחזרה פחות מ-50%. לדיסקונט היתה גם חשיפה של כמה מאות מיליוני שקלים לחובות של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח.

איתן כבל בכנסת, ב-2017
יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית, ח"כ איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי

חברת ממורנד הפרטית, שדרכה לב לבייב שולט באפריקה ישראל, וכן החברות הבנות של אפריקה ישראל, חייבות לדיסקונט במצטבר כ-500 מיליון שקל.

כל אלה אינם החובות היחידים של קבוצות גדולות לדיסקונט. הבנק חשוף בערך בכמיליארד שקל לחוב של חברות אקסס אינדסטריז ושל החברה הבת שלה, כלל תעשיות (כת"ש), הנמצאת בשליטת המיליארדר היהודי לן בלווטניק.

דיסקונט הוא המארגן של החוב, ובקונסורציום נכללים גם הראל ביטוח ובנק HSBC. דיסקונט הוא בנק הבית של אקסס בישראל. הוא חשוף גם בכ-400-350 מיליון שקל לחובות פרטיים של שלמה אליהו. בדיסקונט קיוו שעסקת מיזוג של הבנקים אגוד ומזרחי טפחות תאושר, מה שהיה מאפשר לאליהו לממש את מניות מזרחי שהיה מקבל במסגרת העסקה, ולפרוע החוב לבנק. כעת, לאחר שרשות ההגבלים העסקיים פסלה את עסקת המיזוג, בדיסקונט יצטרכו להתאזר בסבלנות עד שאליהו יפרע את החוב.

בנוסף, דיסקונט הלווה 200 מיליון שקל לאריסון אחזקות, החברה האם שדרכה שרי אריסון שולטת בבנק הפועלים.

מחר אמור כבל לקיים פגישה עם המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בעניין העברת המידע לוועדה. בפגישה אמורים להשתתף גם היועצים המקצועיים של הוועדה, פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ועו"ד רמי תמם.

ועדת כבל ביקשה מהמפקחת ומראש רשות שוק ההון היוצאת, דורית סלינגר, לקבל לידיה מידע, כגון דו"חות ביקורת שנעשו מ-2003 העוסקים במתן אשראי לקבוצות הלווים הגדולות, ופרוטוקולים של ועדות אשראי שונות. בשלב זה, הבנקים ינסו לספק רק את המידע המצרפי והפומבי שהוצג כבר לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker