סאטקום רוכשת 40% ממיזם תקשורת בקונגו תמורת 6 מיליון דולר

בעסקה החדשה השלימה סאטקום את רכישת הבעלות המלאה במיזם ■ המיזם הכניס 27.7 מיליון דולר ב-2017-2016 ■ החברה מקווה שהמהלך יבסס אותה כספקית תקשורת מובילה באפריקה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דן זייצ'ק
דן זייצ'ק, מנכ"ל סאטקוםצילום: ענבל מרמרי

חברת סאטקום שבשליטת יורוקום תקשורת (70.8%) רכשה 40% ממיזם תקשורת בקונגו תמורת 6 מיליון דולר, ובכך השלימה את רכישת הבעלות המלאה בו. המיזם המשותף בקונגו הוקם כדי לתת פתרונות תקשורת לוויינית ללקוחות שונים, כולל לענקיות הסלולר ודקום ואורנג'.

המיזם המשותף הניב הכנסה מצטברת של 27.7 מיליון דולר ב-2017-2016 והרווחיות התפעולית הממוצעת שלו היתה 31% ממחזור ההכנסות. משמעות הדבר - רווח תפעולי מצטבר של 8.6 מיליון דולר. סאטקום סבורה שרכישת הבעלות המלאה במיזם תשפר את תוצאותיה הכספיות ותחזק את קשריה עם לקוחותיו. סאטקום מעריכה שהרכישה תבסס את מעמדה כספקית תקשורת מוביל בקונגו ובאפריקה באופן כללי.

סאטקום, שמנוהלת על ידי דן זייצ'ק, סיכמה עם המיזם המשותף שבשנתיים וחצי הקרובות לא יחול שינוי באופן הפעילות מול הלקוחות, והשותף ימשיך לתחזק את רישיונות הפעילות בקונגו, הביטוח ותחזוקת תחנת הקרקע לתקשורת הלוויינית - שדרכה ניתנים שירותי התקשורת ללקוחות - וכן את שירותי התמיכה והגבייה.

השותף יקבל עבור שירותים אלה תשלום חודשי של עד 44 אלף דולר, ויתחייב לאי-תחרות במשך חמש שנים. סאטקום תשלם 4 מיליון דולר במזומן לאחר החתימה על הסכם הרכישה, סכום נוסף של מיליון דולר בתום שנה ממועד התשלום הראשון ועוד מיליון דולר בתום שנתיים מהתשלום הראשון.

התמורה עבור חלקו של השותף עשויה לצמוח בעוד מיליון דולר אם שני הסכמים מהותיים של המיזם עם וודקום ועם אורנג', שיפקעו במארס 2020, יחודשו בתנאים שאינם פחותים מאלה הנוכחיים. סאטקום תטפל חשבונאית בעסקת הרכישה כצירוף עסקים בשלבים, כך שתמדוד את זכויותיה במיזם טרם הרכישה לפי השווי ההוגן שלהן ותכיר ברווח בגין ההפרשה בין השווי ההוגן של הזכויות לבין ערכן בספרים.

בעת ביצוע העסקה תבוצע מכירה רעיונית של חלקה של סאטקום בזכויות לרווחי המיזם, ומיד אחר כך יירכשו 100% מהזכויות על פי מחיר העסקה. בהמשך יוקצה מחיר העסקה לנכסים המוחשיים, הלא מוחשיים והמוניטין, ובתקופות דיווח עוקבות יוצגו הנכסים וההתחייבויות הנרכשות על בסיס הקצאת עלות הרכישה בין הנכסים וההתחייבויות השונות שנרכשות במסגרת העסקה.

סאטקום פעילה בשני תחומים: שירותי תקשורת נתונים, שייצרו לה 84.4% מהכנסותיה ברבעון הראשון של 2018, ושירותי תקשורת לויינית ניידת, שסיפקו לה 15.4% מההכנסות ברבעון החולף. סאטקום סיימה את הרבעון הראשון של 2018 ברווח של 67 אלף דולר במחזור של 11.5 מיליון דולר, בהשוואה לרווח של 282 אלף דולר במחזור של 10 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker