המדדים החדשים נכנסו לבורסה בתל אביב: נפט וגז, ביטוח ותקשורת

שווי השוק של 15 המניות המרכיבות את מדד הנפט והגז, עומד על כ- 33 מיליארד שקל, מתוכם כ-14 מיליארד מוחזקים על ידי הציבור

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אמש (א') החל בבורסה בת"א המסחר ב-3 המדדים הענפיים החדשים: מדד הנפט והגז, מדד הביטוח ומדד התקשורת. הנהלת הבורסה מקווה כי המדדים החדשים יענו על צרכי השוק ועל הביקוש לנכסי בסיס נוספים לתעודות הסל הקיימות. לא זאת בלבד, הכוונה היא ליצור חשיפה יותר גבוהה לחברות הקטנות להרחבת המסחר בהם.

בניין הבורסה באחד העם, תל אביבצילום: גיא רייביץ

מחזורי המסחר במדדים החדשים בתל אביב עמדו אמש על 35.2 מיליארד שקל במדד הגז והנפט, 65.9 מיליארד שקל במדד התקשורת, 23 מיליארד שקל במדד הביטוח, ו45.5 מיליארד שקל במדד הטכנולוגיה .

לאור ניסיון העבר, גורמים בשוק מעריכים, כי לאחר קבלת אישור מהרשות להנפקת תעודות סל על המדדים החדשים, יזרמו ביקושים גבוהים למניות השונות המרכיבות את המדדים, במיוחד למניות במדדי הנישה כגון מדד התקשורת. ההשקה מהווה המשך ישיר לפיתוח ענף תעודות הסל. לאור העובדה שקרנות מחכות מדד הינן פחות נזילות במובן הסחירות התוך יומית, אנו נראה גידול במוצרי תעודות הסל אך לא נראה הנפקה של הרבה קרנות מחכות על מדדים החדשים. רועי רגב מקסם תעודות סל אמר כי "כל הנפקה של מדד חדש בבורסה הינו אירוע חיובי עבור ענף תעודות הסל".

כחלק מהתהליך מיצוב הבורסה בתל אביב כמרכז לחברות הייטק הושקו: מדד "ת"א טכנולוגיה" ומדד ת"א בלוטק 50 אשר החליף את מדד התל-טק היוצא. מדד ת"א-טכנולוגיה כולל את כל המניות ברשימת הטכנולוגיה וביניהם: חברות של אלקטרוניקה, ייצור ציוד תקשורת, מחשבים, קלינטק וחברות השקעה בהיי- טק. חמש המניות בעלות המשקל הגבוהה ביותר במדד זה הינם: נייס, אלביט מערכות, איזיצ'יפ, מלאנוקס ואורמת שהינן בעלות המשקל הגבוהה ביותר גם במדד בלוטק 50. מדד ת"א בלוטק -50, כולל את 50 המניות בעלות השווי השוק הגבוה ביותר מבין המניות הנכללות במדד הטכנולוגיה ומדד הביומד. מטרת השקת מדדי ההיי-טק החדשים הינה לעודד חברות ישראליות להנפיק בבורסה בת"א כמו גם להביא משקיעים זרים להשקיע במניות אלו.

שווי השוק של 15 המניות המרכיבות את מדד הנפט והגז, עומד על כ- 33 מיליארד שקל, שמתוכם כ-14 מיליארד מוחזקים על ידי הציבור. מגבלת השוק למניה במדד היא 15%. לדלק קידוחים, ישראמקו, אבנר יהש ודלק אנרגיה המשקל הגבוהה ביותר במדד.

שווי השוק של 5 מניות מדד ת"א ביטוח עומד על כ-23 מיליארד שקל, שמתוכם כ-7 מיליארד מוחזקים על ידי הציבור. לא קיימת מגבלת משקל למניה במדד זה. המניות המרכיבות מדד זה הינם: הראל השקעות, כלל עסקי ביטוח, מגדל ביטוח, מנורה והפניקס.

שווי השוק של 12 מניות מדד ת"א תקשורת עומד על כ-64 מיליארד שקל מתוכם כ-34 מיליארד מוחזקות על ידי הציבור. מניות: HOT, סלקום, בזק ,פרטנר, ובי קומיונקשיינס, הינן בעלות המשקל הגבוהה ביותר במדד זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker