ישראל גייסה 83 מיליארד שקל ב-2010; שיעור החוב הסחיר מתוך כלל החוב גדל

באוצר יוצאים להגנת הבונדס: "הגיוס באמצעות הארגון ככלי זול ואנטי מחזורי הינו יעד אסטרטגי במדיניות ניהול החוב"

רם עוזרי

ישראל גייסה במהלך 2010 83 מיליארד שקל ופרעה 72 מיליארד שקל, כך שהגיוס נטו עמד על 11 מיליארד שקל. החוב הממשלתי עלה בשנת 2010 מ-596 מיליארד שקל בתחילת 2010 ל-608 מיליארד בסוף השנה - גידול של 2%. בשל הצמיחה הגבוהה, ירד יחס החוב-תוצר בתקופה זו ב-3% ועמד נכון לסוף השנה על 76.6% - כך עולה מדו"ח היחידה לניהול חוב של החשב הכללי באוצר.

עוד עולה מהדו"ח כי בשנת 2010 הוגדל שיעורו של החוב המקומי הסחיר בגיוס החוב של הממשלה. הגיוס נטו בסך 11 מיליארד שקל הורכב מגיוס נטו של 14.5 מיליארד שקל בחוב מקומי סחיר שקוזז על ידי פידיון של 3.5 מיליארד שקל בחוב מקומי לא סחיר. כתוצאה מכך, כותבים באוצר, ירד שיעור תשלומי הריבית שמשלמת הממשלה שכן החוב הלא סחיר מאופיין בריביות גבוהות יחסית.

בשנת 2010 הסתכם גיוס החוב המקומי הסחיר ב-61 מיליארד שקל לעומתהיקף גיוס של 82 מיליארד שקל באפיק זה ב-2009. מתוך סך החוב בשוק המקומי הסחיר, 59% גויסו באמצעות איגרות שקליות בריבית קבועה ואיגרות קצרות, 15% באיגרות בריבית משתנה ו-26% באיגרות צמודות למדד.

שוקי אורןצילום: סלמן אמיל

במהלך השנה גויס גם חוב גם בשווקים הגלובליים ובסוף שנת 2010 עמד החוב במט"ח על 105.7 מיליארד שקל. במארס 2010 בוצעה ההנפקה הגדולה ביותר שביצעה ממשלת ישראל באופן עצמאי בהיקף של 1.5 מיליארד אירו במרווח גיוס של 149 נקודות בסיס מעל ריבית ממשלת גרמניה. "הנפקה זו סימנה את חזרתה של מדינת ישראל לשוק האירו לאחר חמש שנות היעדרות ומהווה אינדיקציה לחוסנו של המשק הישראלי וביכולתו לגייס בשווקים הבינלאומיים", אומרים במשרד האוצר.

באגף החשב הכללי התייחסו גם לפעילות ארגון הבונדס, הנמצא בכותרות בימים האחרונים לאחר שמימן את שהותם בחו"ל של פוליטיקאים. הגיוס של הארגון, הפועל בקרב קהילות יהודיות בחו"ל, עמד על כ-1.2 מיליארד דולר -  גיוס הגבוה בכ-25% מיעד הגיוס השנתי. הגיוס נטו של הבונדס היה שלילי זו שנה שביעית ברציפות ועמד על רמה של 700 מיליון דולר - כחלק ממדיניות להקטנת היקף החוב החיצוני.

במשרד האוצר מציינים כי למרות עלייה במרווחי הגיוס החל מנובמבר 2010, עלויות הגיוס של הבונדס נותרו נמוכות באופן אבסולוטי. "שימור הגיוס באמצעות ארגון הבונדס ככלי זול ואנטי מחזורי (בעתות משבר היקף הגיוס עולה) הינו יעד אסטרטגי במדיניות ניהול החוב", אמרו באוצר.

דירוג האשראי של מדינת ישראל שמר על יציבות במהלך השנה. בשנת 2010 התפרסם דוח של S&P בו דורגה המדינה בדירוג  A יציב (ללא שינוי). שתי החברות האחרות, אשר פירסמו את דירוג האשראי של ישראל לאחרונה בשנת 2009, העניקו לישראל דירוג A יציב (Fitch) ודירוג A1 יציב (Moody's).

לדברי החשב הכללי, שוקי אורן, "כפי שמוכיחה ההיסטוריה וכמו שראינו במשבר האחרון, כמעט כל משבר כלכלי נוגע ולעיתים אף מתעורר סביב פירעון חובות. ניהול נכון של חוב ממשלתי, בדגש על איזון בין הסיכונים השונים, יכול להקטין משמעותית את האתגרים הכלכליים עמם יצטרך המשק להתמודד, ובעיקר למנוע משברים עתידיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker