זכות הציבור לדעת מי עומד בראש רשות ההגבלים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק

שר התמ"ת, שלום שמחון, יגיש בימים הקרובים לאישור הממשלה את בחירתו בפרופסור דיוויד גילה לממונה על ההגבלים העסקיים. גילה נחשב מומחה בינלאומי בתחום, ועמדותיו נחשבות ליברליות יחסית, לדברי מקורביו. אלה גם מבטיחים, כי ידאג להגן על התחרות במשק. השאלה שמדאיגה בהקשר זה היא כמה עמדותיו ליברליות והאם הן צפויות לגרום לתאגידים הגדולים להתחזק יותר ולהפוך את המשק לריכוזי יותר.

שמחון טען, כי בחר בגילה לאחר שקרא פרסומים וחוות דעת שכתב והתרשם, כי הוא יקדם את מדיניות הממשלה בתחום ההגבלים העסקיים. עם פרסום הידיעה על בחירתו ביקש TheMarkerמלשכת השר לקבל את המאמרים שעל בסיסם נבחר שמחון ונתקל בשלב ראשון בסירוב ובהפנייה לקבלתם ישירות מגילה. לאחר בקשה נוספת נמסר, שאולי הם יועברו מחר.

המשק נמצא בצומת דרכים, לאחר שהממשלה הקימה ועדה לקידום התחרות במשק. לכן, זכותם וחובתם של השרים לבדוק טרם הצבעתם על המינוי, מהן עמדותיו של גילה בעניין התחרות במשק. הכוונה אינה לתחרות בכל ענף, אלא לתחרות הכלל משקית. הממונה על ההגבלים אמנם אינו מופקד על שמירתה, אולם הוא לא יכול להתעלם ממנה, כיוון שכך הוא יהיה בבחינת מי שרואה את העצים אבל אינו רואה את היער.

אחד השרים אמר באחרונה, כי לא מקובל לזמן לישיבת ממשלה את המועמד ולשאול אותו שאלות. אולם, אין עסקינן כאן בנימוסים והליכות, אלא במינוי מרכזי במשק שיש ל השפעה על יישום המלצות ועדת התחרותיות, או הפיכת חלק מהן לאבק פורח. לכן, עדיף במקרה זה לחרוג מהמקובל, לזמן את גילה לדיון במינויו ולשאול אותו שאלות מפורשות. בהן מהי עמדתו בתחום התחרות הכלל משקית, האם המשק ריכוזי או תחרותי מספיק, האם יש להפריד בין אחזקות ריאליות לפיננסיות והאם יש לצמצם את כוחם של התאגידים הגדולים במשק הבנויים כפירמידות, שהמבנה מאפשר להם לפגוע בזכויות המיעוט בחברות שבתחתית הפירמידה.

גם זכות הציבור לדעת מהן עמדותיו של הממונה בנושאים אלה, המשפיעים על תקציבו של כל בית אב בישראל. לכן יש לתת לעמדותיו פומבי.

ייטיב לעשות גילה עצמו, אם יפרסם מיוזמתו את עמדותיו בסוגיות הללו, ובכך יפיג את החששות מהמשך התחזקות התאגידים הגדולים תחת כהונתו בתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker