אורי דורי נפרד מהחברה שהקים תמורת 70 מיליון שקל

גזית גלוב תרכוש מדורי את יתרת אחזקותיו בחברת אכד - בעלת השליטה בא.דורי - במסגרת עסקת במבי

מיכאל רוכוורגר
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר
שלי אפלברג

גזית גלוב נכנסה להשקעה בקבוצת דורי בסוף אוגוסט 2007 ­ תקופה קצרה לפני פרוץ המשבר בשווקים, והשקיעה 44.4 מיליון דולר (כ‑180 מיליון שקל) ברכישת 50% מאכד. סכום זה שיקף לא.דורי שווי של 116.8 מיליון דולר, ­ פרמיה של כ‑23% על מחירה בבורסה דאז.

לפני שלוש שנים הסביר אורי דורי מחברת דורי את שיתוף הפעולה בינו לבין חיים כצמן מחברת גזית גלוב. "בורכתי בשותף נהדר. הסינרגיה בין דורי לגזית גלוב מוחלטת. גזית מומחים בתחום הנכסים המניבים, ואנחנו מביאים את הניסיון והידע בתחום קבלנות הביצוע, ביזמות ובתחום האנרגיה שמאוד מעניין את שני הצדדים", סיפר דורי."הכרתי את כצמן לפני כן, אך אף פעם לא עשינו עסקים יחד. בקיץ האחרון צילצל הטלפון במשרד ועל הקו היה כצמן, שאמר שהוא מעוניין להיפגש איתי. הופתעתי מהפנייה אבל כמובן שהסכמתי. כשנפגשנו, כצמן הסביר שגזית גלוב מעוניינת ליצור זרוע ביצוע וייזום בתחום הבנייה למגורים, והציע להיכנס לשותפות באכד המחזיקה בשליטה בא.דורי (74%). הסכמנו על קווים כלליים של העסקה, נתתי את ברכתי והפניתי את כצמן לשותפי האמריקאי, אלכס דמביצר. כל השאר עבר מעל ראשי", סיכם.

רבים מפעילי שוק ההון תהו כיצד הקשר העסקי בין אנשים כה דומיננטיים יחזיק מעמד. היום (ב')  הצדדים התקרבו צעד נוסף לקראת היפרדות. גזית גלוב השיבה בחיוב למנגנון המכירה והרכישה BMBY (Buy Me Buy You), שנקבע במסגרת הסכם בעלי המניות ואותו הפעילו דורי ושותפו דוד כץ לאחרונה. BMBYהוא מנגנון רכישה ומכירה הדדי, שבו כל שותף יכול לקנות את חלקו של השותף השני.

לאחר שגזית גלוב השיבה בחיוב להצעת הבמבי, היא תרכוש את יתרת האחזקות של דורי ושותפו דוד כץ באכד (50%) תמורת כ‑82 מיליון שקל ולמעשה תרכוש את השליטה בא.דורי. המחיר מייצג שווי חברה (100%) של כ‑164 מיליון שקל. לאכד התחייבויות של כ‑70‑50 מיליון שקל (שאותן לא מציינת החברה בהודעתה לבורסה), כלומר שווי הפעילות של אכד נאמד לפי ההצעה בכ‑235‑215 מיליון שקל.

בהתאם לאחזקה של כ‑74%, לא.דורי נגזר שווי של כ‑316‑290 מיליון שקל המשקף פרמיה של כ‑45%‑30% ביחס לשווייה של א.דורי כיום בבורסה, וכן פרמיה של כ‑60% לעומת הונה העצמי של א.דורי נכון לסוף 2010.

למרות הצ'ק השמן שהוא צפוי לקבל, סביר להניח כי עבור אורי דורי מדובר בתקופה עצובה, שכן הוא צפוי להיפרד מא.דורי, שאותה ייסד ב‑1961 ועד היום היא נושאת את שמו. במרוצת השנים היא הפכה לאחת מחברות ייזום הנדל"ן והבנייה המובילות בישראל, שהיתה מעורבת בין השאר בפרויקטים גדולים כמו מגדלי צמרת, Yoo ,G-Towerמנהטן ומגדלי האופרה.

החברה פועלת בחו"ל בפולין באמצעות רונסון אירופה (30%) הציבורית וכן באוקריאנה, בולגריה, סלובקיה וניגריה. בעקבות המשבר בשווקים שפגע בצורה חמורה בפעילותה של א.דורי בשוק הנדל"ן המזרח-אירופי (באמצעות חברת רונסון, המוחזקת בכ‑30% על ידי א.דורי), היחלשות הדולר ועוד ביצעה גזית גלוב מחיקות משמעותיות בשווי אחזקתה באכד, שנאמדה נכון לסוף 2010 ב‑67 מיליון שקל ­ מחיקה של יותר מ‑100 מיליון שקל מההשקעה בתוך שלוש שנים.

מאז כניסת גזית גלוב ביצעה א.דורי שורה של מהלכים מהותיים, כמו הנפקה בבורסה בפולין של חברת הייזום למגורים רונסון (272 מיליון שקל). בנוסף, השלימה א.דורי באחרונה עסקה למכירת 40% מהחברה הבת א.דורי תשתיות ואנרגיה לחברת אלומיי קפיטל, שבשליטת שלמה נחמה וחמי רפאל, תמורת כ‑50 מיליון שקל.

א.דורי אנרגיה מחזיקה ב‑18.75% ממניות חברת דוראד אנרגיה, הפועלת להקמתה של תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל.

גזית גלוב, המנוהלת על ידי רוני סופר, נחשבת לאחת מקבוצות הנדל"ן הגדולות באירופה, הפעילה ביותר מ‑20 מדינות, מחזיקה ומנהלת יותר מ‑660 נכסים בשווי של כ‑57 מיליארד שקל.

בשלב זה לא ברור מה המניע העומד מאחורי רכישת מלוא האחזקה באכד והסינרגיות שניתן ליצור מכך לאור ריבוי פעילות הנדל"ן של גזית. היום הועלו השערות בשוק ההון כי יתכן ואת כצמן ושותפו דורי סגל, המחזיקים בכ‑16% מחברה הגיאותרמית אורמת באמצעות גזית אינק (החברה האם של גזית גלוב) מעניינת בעיקר פעילות האנרגיה של דוראד.

רוני סופר, מנכ"ל החברה מסר: "לאחר תהליך בחינה מעמיק של ההצעה אשר הוגשה על ידי אורי דורי ושותפו במסגרת הפעלת מנגנון ה‑BMBYעל ידם, החלטנו לרכוש את חלקם באכד. הניסיון ויכולות הניהול שלנו, בשילוב המחיר שהוצע יוצרים עבורנו הזדמנות עסקית. אנו מאמינים ביכולת שלנו לייצר ערך ולהשביח את שווי החברה לטובת כל בעלי המניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker