הבנקים סיכמו שנה חיובית - והחלו שנה רצופת אתגרים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבנקים סיכמו שנה חיובית - והחלו שנה רצופת אתגרים

בנק הפועלים צומח, אך כנראה מוטרד מפרשת ההלוואות שקינן מעורב בה לכאורה; לאומי מתמודד עם ההתחזקות של הפועלים; ודיסקונט נפגע מהחוק החדש של בנק ישראל, שמביא למחיקה בהון העצמי שלו; מזרחי בולט בגידול באשראי, אך תלוי ביציבות שוק המשכתנאות, האתגר המשותף לכל הבנקים: סביבת הריבית החדשה צפויה להגדיל את מרווחי המימון, אך תקשה על נוטלי המשכנתאות

>> בעוד שבועיים יישבו המנהלים הבכירים של חמשת הבנקים עם משפחותיהם ויקראו את ההגדה של פסח. כשהם יגיעו לסעיף "מה נשתנה" - לפחות בכל הקשור לשכר שלהם, יוכלו לענות כי לא הרבה השתנה והשכר ממשיך להיות נדיב. עלות שכרם של חמשת המנכ"לים של הבנקים הגדולים ב-2010 היתה כ-50 מיליון שקל, ועלות שכרם של 39 נושאי המשרה הבכירים בחמשת הבנקים היתה כ-200 מיליון שקל.

השנה החולפת היתה שנה חזקה במערכת הבנקאית והיוותה המשך ישיר להתאוששות מהמשבר שהחלה כבר ב-2009. ההתאוששות ב-2010 התבטאה בכמה אספקטים: גידול בהכנסות מימון בעקבות עליות הריבית במשק; ירידה ניכרת בהפרשה לחובות מסופקים, המשקפת את השיפור הכלכלי המחלחל למצב הלווים; וצמיחה בתיק האשראי, בעיקר בעקבות הגאות הנמשכת בשוק המשכנתאות. אלה הצליחו לקזז בחלק מהמקרים את הגידול בהוצאות, ובעיקר בהוצאות השכר התופחות לאחר שהעובדים מקבלים בונוסים ומענקים.

עופר וקנין

הצמיחה תורגמה למספרים: חמשת הבנקים הגדולים סיימו את 2010 ברווח נקי של 6.6 מיליארד שקל - צמיחה של כ-24% לעומת 2009. שלושה בנקים - מזרחי טפחות, לאומי והפועלים - אף השיגו תשואה דו-ספרתית על ההון. בנק לאומי, בניהולה של גליה מאור, סיים זו השנה החמישית ברציפות עם הרווח הנקי הגבוה במערכת - כ-2.38 מיליארד שקל. בנק הפועלים סיים שני עם רווח של כ-2.28 מיליארד שקל. במקום השלישי ניצב מזרחי טפחות, עם רווח של כ-804 מיליון שקל. לעומתם, בדיסקונט ובבינלאומי היתה ירידה ברווחים.

ההתאוששות באה לידי ביטוי גם בחזרה הדרגתית של חלוקת דיווידנדים של הבנקים לאומי, הבינלאומי ומזרחי טפחות, שחילקו לבעלי המניות כ-2.6 מיליארד שקל ב-2010. ההפרשות לחובות מסופקים ירדו ב-2010 בכ-42% והסתכמו בסוף השנה בכ-3 מיליארד שקל. שיעור ההפרשה הממוצע מתוך תיק האשראי היה כ-0.42% - לעומת 0.75% בסוף 2009. ירידה חדה של כ-62% בהפרשות נרשמה בלאומי, ובכל הבנקים נרשם גידול ניכר בהקטנת ההפרשה שבוצעה בעבר.

במסיבת העיתונאים השנתית התייחסה לכך מאור: "הטיפול בתיק האשראי מהווה עוגן מרכזי להצלחת הבנק. אנחנו לא נחים ומחכים שהבעיות אצל הלווים ייפתרו מעצמן, אלא נוקטים פעולות פרו-אקטיביות של ניהול והיערכות מוגברת לסיכוני האשראי".

ההפרשות הגבוהות ביותר היו בהפועלים, אך הבנק צימצם אותן בצורה ניכרת והפתיע לטובה ברבעון הרביעי של 2010, שבו הפריש רק 100 מיליון שקל. השיעור הנמוך ביותר של הפרשות היה בבנק הבינלאומי - 0.18% - והגבוה ביותר היה בדיסקונט, הסובל מתיק האשראי הפחות איכותי - 0.69%. ההפרשות הנמוכות העלו ספקות בקרב האנליסטים לגבי יכולתם של הבנקים לשמור עליהן לאורך זמן.

מזרחי טפחות מוביל במתן אשראי למשכנתאות

תיק האשראי של הציבור בבנקים עלה ב-2010 בכ-7% לעומת 2009 ונאמד ב-738 מיליארד שקל. גידול חד של כ-12.4% נרשם במזרחי טפחות, שמוביל את המערכת הבנקאית מבחינת מתן האשראי למשכנתאות. אחריו ניצב לאומי, שבשנות המשבר הקטין את קצב מתן האשראי, אך בשנה החולפת פתח את הברזים ורשם עלייה של כ-9.4% באשראי.

הפועלים אמנם גדל באשראי הקמעונאי, המסחרי והעסקי בישראל, אך רשם ירידה במתן אשראי עסקי בחו"ל בכל הקשור לעסקות הלוואות בסינדיקציה (עסקות שבהן בנק אחד לוקח על עצמו התחייבות חיתומית על כל ההלוואה ולאחר מכן מפזר חלק מהאשראי בין בנקים אחרים). דיסקונט רשם את הצמיחה הנמוכה בתיק - כ-3.7%. הגאות בשוק הבנייה למגורים באה לידי ביטוי בשוק המשכנתאות, והאשראי שהבנקים העמידו לדיור נאמד ב-2010 ב-48 מיליארד שקל - גידול של כ-35% לעומת 2009.

יישום ההוראות החדשות של בנק ישראל בקשר לטיפול בחובות פגומים ימחק מההון העצמי של הבנקים כ-3 מיליארד שקל. הפגיעה החמורה ביותר תהיה בדיסקונט, שימחק 815 מיליון שקל (כ-7.3% מההון העצמי). לאחר יישומה, דיסקונט יהיה הבנק היחיד שלא יעמוד בדרישות בנק ישראל של הלימות הון ליבה בשיעור של 7.5%.

בסוף שבוע האחרון נגמר הרבעון הראשון של 2011, ואפשר להתייחס לחלק מהנקודות שיעסיקו את המערכת הבנקאית השנה. כל הבנקים יצטרכו להתמודד עם כמה סוגיות: גיוון במקורות ההכנסה וטיפול במבנה ההוצאות וטיפול בתיקי האשראי וטיובם בעקבות ההוראות החדשות של פיקוח על הבנקים בכל הקשור למגבלות מתן האשראי לקבוצות לווים גדולות.

בנוסף לכך, עליות הריבית האחרונות במשק צפויות לתרום לגידול בהכנסות המימון של הבנקים, אך גידול שכזה מעמיד בסכנה נוספת את יכולתם של משקי הבית לעמוד בהחזרי המשכנתאות (בעיקר אלו שנטלו הלוואות בריבית פריים המשתנה). תופעה זו עלולה לחלחל גם לבנקים, ואלה עלולים להגדיל את ההפרשות לחובות מסופקים. במקביל יתמודדו הבנקים עם אתגרים פנימיים.

האם הפועלים יסגור פערים מול לאומי

בנק הפועלים, בניהולו של ציון קינן, סיים רבעון רביעי חזק, שהיווה המשך ישיר לשנה טובה שעברה על הבנק מבחינה עסקית. לראשונה מאז 2006 עקף את מתחרהו הגדול לאומי מבחינת הרווח מפעולות בנקאיות רגילות. סעיף זה הסתכם בהפועלים בכ-2.22 מיליארד שקל - לעומת כ-2 מיליארד שקל בלאומי. ועדיין, מבחינת רווחיות כוללת ושווי שוק הפועלים נמצא בפיגור אחרי לאומי.

לפני שנה רקחו בהפועלים תוכנית אסטרטגית שכללה גידול נתח שוק בענף המשכנתאות, עלייה באשראי המסחרי, חיזוק חטיבת הגלובל טרז'רי (Global Treasury) עם מינוי ענת לוין, שמנהלת את תיק הנוסטרו של הבנק, וארגון מחדש בחטיבה הבינלאומית. סוללת השינויים אמורה להחזיר את הבנק לרווחיות וליהפך לגדול מבחינת שווי שוק במערכת הבנקאית.

בנוסף, הבנק מתכוון לבקש בשבועות הקרובים מהפיקוח על הבנקים אישור לחלק דיווידנדים לראשונה זה שלוש שנים. חלוקת דיווידנדים על ידי הפועלים יהיו חדשות חיוביות לבעלת השליטה שרי אריסון, הזקוקה לכך כדי לעמוד בהתחייבויותיה בחברות הפרטיות. רמז לכך היה ניתן לקבל בשבוע שחלף: שיכון ובינוי מקבוצת אריסון פירסמה את דו"חותיה השנתיים והודיעה על דיווידנד של 200 מיליון שקל בגין 2010 - גבוה משמעותית מהשנים האחרונות.

מי שעשוי לקלקל להפועלים את התוכניות הוא פרקליט המדינה, משה לדור. אם הפרקליטות תחליט להגיש כתב אישום נגד המנכ"ל קינן בכל הקשור לפרשת מתן ההלוואות ליו"ר לשעבר דני דנקנר, השקט היחסי ששרר לאחרונה בבנק יופר שוב. הנהלת הבנק תחזור להתעסק במשחקי הכיסאות בצמרת ההנהלה במקום להתעסק בעסקים השוטפים של הבנק.

במהלך מסיבת העיתונאים ביום חמישי שחלף דיבר קינן על השינוי בסדר הכלכלי הגלובלי העולמי, שבא לידי להגדלת כוחו של המזרח. בכך רמז על תוכניותיו של הפועלים (שלא חווה עד כה הצלחה בהשקעה בבנק הפוזיטיף הטורקי ולאחרונה האריך לו קו אשראי של כ-200 מיליון דולר) להגדיל את נוכחותו בסין ובמדינות במזרח אסיה בכדי ללוות שם את לקוחות הבנק.

גם בלאומי נבחנות תוכניות דומות. ואולם מן הראוי שיעשו זאת בזהירות, שכן רק בשבוע שעבר קיבלנו תזכורת כואבת לגבי ההשקעות של הישראלים במזרח אירופה, הנחשב אף הוא לאזור השקעות עתיר סיכונים. בנק לאומי מחק את יתרת המונטין של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק לאומי רומניה, שהובילה לכך שב-2010 הפעילות הבינלאומית של לאומי הסבה לו הפסד של 103 מיליון שקל. "נכנסנו לפעילות ברומניה בשיא הגאות בשווקים ב-2006, כחלק מיישום האסטרטגיה של ליווי הלקוחות שלנו בחו"ל, אך הדברים השתנו", סיפר זאב נהרי, משנה בכיר למנכ"ל . ואכן כפי שהדברים השתנו במזרח אירופה וסחבו חברות רבות להפסדים, כך עלול לקרות גם במזרח.

תנובה לא הרסה ללאומי את התיאבון

מבחינת לאומי, נראה כי הבנק ימשיך בפיתוח העסקים השוטפים בתחומי הבנקאות, ינסה להגדיל את הפעילות בשווקי המזרח ויבצע השקעות ריאליות שמטרתן לפזר את הסיכונים בתיקי האשראי ולהגדיל את התשואה על ההון. לאומי הוא הבנק הבולט בתחום ההשקעות הריאליות, אחרי שהיו"ר לשעבר איתן רף ומאור הובילו במשך שנים אסטרטגיית השקעות גדולות כך שבתיק, המנוהל כיום על ידי ירון בלוך, יש כיום יותר מ-7 מיליארד שקל.

התוצאות של לאומי ב-2010 כללו תרומה של כ-420 מיליון שקל לרווח מחברות כלולות. התרומה הגדולה ביותר, כ-350 מיליון שקל, הגיעה מהחברה לישראל, המוחזקת על ידי לאומי בכ-18%. בזכותה עקף לאומי את הפועלים ברווח הנקי.

כשנשאלה מאור במסיבת העיתונאים אם הקשיים בעסקת רכישת 10.35% מחברת המזון תנובה הרסו ללאומי את התיאבון לביצוע השקעות ריאליות, היא השיבה: "הקשיים הם חלק מחיינו ואין לנו כוונות להפסיק לבצע השקעות ריאליות". עם זאת, גם בסביבת לאומי נשמעות קולות כי ייתכן שהחשיפה לחברה לישראל תצומצם במקצת, שכן שווי האחזקה בה כיום מגיע לרבע משווי הבנק בבורסה.

לעומת לאומי, הפועלים ביצע שתי השקעות פיננסיות במאות מיליוני שקלים בשטראוס ובעזריאלי, וצפוי לבצע השקעות נוספות, אך אין לו כוונות לבנות תיק ריאלי דומה, אלא ליהנות מהשקעה במעין אג"ח משופרות הנותנות תשואה עודפת לעומת אג"ח ממשלתיות. גם למזרחי טפחות ולבינלאומי אין תוכניות לגדול משמעותית בתחום זה.

ומה בנוגע להנהלת הבנק? מאור הבהירה באופן חד-משמעי בשבוע שעבר כי "אני פה על כל המשתמע מכך". המסר כוון לעבר המפקח על הבנקים לשעבר רוני חזקיהו, הנמצא בתקופת צינון, לחשב הכללי היוצא שוקי אורן ולאחרים הלוטשים עיניים לכיסא שלה. עם זאת, לאומי יצטרך ללמוד להתמודד עם פרישתו לגמלאות של נהרי, מבכירי האושיות במערכת הבנקאית, שאת תפקידו תמלא מיולי הקרוב רקפת רוסק עמינח. ואולם ההתפתחויות הגדולות הצפויות בלאומי יתרחשו כשהמדינה תמכור את יתרת אחזקותיה בבנק (כ-6%), ולאומי ייהפך לבנק הישראלי הראשון ללא גרעין שליטה.

בשבוע שעבר במהלך מסיבת עיתונאים של הבנק שלח דוד ברודט, יו"ר לאומי, מסר לבנק ישראל כשציין כי בעיניו עדיף בנק עם גרעין שליטה. במהלך התקופה הקרובה יתברר אם הצהרותיו של שלמה אליהו, בעל המניות הגדול בבנק (9.6%), כי יוכל תוך פרק זמן קצר לארגן גרעין שליטה עומדות במבחן המציאות או שיצוצו גופים אחרים ויתפתח מאבק על גרעין השליטה של הבנק.

מוטי קמחי

דיסקונט יחכה עם המנה הראשונה

השנה הקרובה צפויה להיות שנת מבחן עבור בנק דיסקונט. אחרי שההנהלה הקודמת הוחלפה בהנהלה חדשה בראשות היו"ר יוסי בכר והמנכ"ל ראובן שפיגל, מגיע רגע האמת של הבנק. בשבוע שעבר הציג הבנק תוצאות חלשות, שכללו ירידה של כ-21.5% ברווח הנקי לעומת 2009, לכ-724 מיליון שקל, גידול בהוצאות השכר והאחזקה, שהובילו ליחס יעילות (הוצאות תפעוליות/הכנסות תפעוליות) גרוע של כ-75%, הפרשות גבוהות לחובות מסופקים (כ-0.92%) ועוד.

שפיגל החליף את מרבית חברי ההנהלה (נותר לו לאייש רק עמדה של ראש חטיבה פיננסית), ובסוף יוני הוא צפוי להציג תוכנית אסטרטגית חדשה. גם לו וגם לבכר ברור כי אם לא יצליחו לשפר את מבנה ההוצאות של הבנק ולהגיע להסכמות עם ועד העובדים בראשות ריקי בכר, אין לבנק סיכוי ממשי להתקדם ולהתפתח. מבחינת הדיווידנדים, בעלי השליטה קבוצת ברונפמן-שראן יצטרכו גם בשנה הקרובה לחפש אותם בחברות האחרות שבשליטתם.

גם בבנק הבינלאומי השנה הקרובה תהיה שנת מבחן עבור המנכ"לית סמדר ברבר-צדיק, הסוגרת ארבע שנים בתפקיד. אחרי שהבנק הותיר מאחוריו את עלויות נזקי השביתה הממושכת של העובדים והשלים את הטמעת מערכות המחשוב של כל הבנקים שבשליטת הקבוצה,מצופה ממנו לשפר את יחס היעילות הנמוך שהסתכם ב-2010 בכ-72.4% יגדיל את היקף הפעילות. סימנים ראשונים למגמה זו ראינו כבר ברבעון הרביעי של השנה החולפת, אך בשוק ההון מצפים מהבינלאומי, הנהנה מתיק האשראי האיכותי במערכת, ליותר מכך.

בנוסף, לאחר שחילק דיווידנד גדול של כ-800 מיליון שקל בעקבות ההסכמות שאליהן הגיע בשנה החולפת עם דיסקונט, הבינלאומי לא הכריז על חלוקת דיווידנד נוספת. מבחינת המניה, הבנק נסחר במכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.95 - נמוך יותר מהמוצע בסקטור.

לפי הערכות האנליסטים, הסיבה לכך היא בין השאר החשש של המשקיעים מהלחץ שייווצר על מניית הבנק בעקבות המכירה הצפויה של המנה הראשונה (עד כ-6%) ממניות הבינלאומי על ידי דיסקונט במסגרת הסכמות ההפרדות בין הצדדים. ואולם דיסקונט לא ממהר בינתיים למכור את המניות וסביר להניח שישאף לעשות זאת כשמכפיל ההון של הבינלאומי יעלה לאזור 1, אחרת הוא ירשום הפסדים.

TheMarker

מזרחי טפחות, המנוהל על ידי אלי יונס, הציג את הרווח השלישי בגובהו במערכת - כ-804 מיליון שקל, המשקף את התשואה הגבוהה במערכת, כ-11.7% על ההון. הבנק הציג את התוצאות החזקות במערכת מבחינת צמיחת תיק האשראי ועוד, וצריך להתפלל ששוק המשכנתאות לא יקרוס במהלך השנה הקרובה כדי שלא ייקלע לעסקת אשראי כושלת נוספת כפי שקרה לו בקיץ 2006, כשנתן לשעיה בוימלגרין אשראי של כ-700 מיליון שקל והשלים בסוף שנה שעברה מחיקה של יותר ממחציתו.

ואילו יונס, שנהנה מאז שנכנס לתפקידו מחבילת שכר של 150-200 מיליון שקל, אחרי שלא הצליח לקדם את המגעים מול הבינלאומי למיזוג שני הבנקים, עשוי לשוב להשתעשע ברעיון המיזוג עם אחד הבנקים הקטנים כדי להגשים את שאיפתו לנהל שוב בנק גדול - אחרי שניהל ב-2003 את הפועלים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#