הוגשו ההמלצות הסופיות להקמת בורסה משנית: "תאפשר לציבור להשתתף בהצלחתן של החברות"

הבורסה המשנית אמורה לשמש זירה לחברות קטנות ובינוניות, ויתאפשר לגייס בה הון על ידי חברות שבמועד ההנפקה לראשונה שוויין יהיה עד 300 מיליון שקל ■ היום יופץ תזכיר חוק

אסא ששון
איילת שקד ומשה כחלון
איילת שקד ומשה כחלוןצילום: מרק ישראל סלם
אסא ששון

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מאיר לוין (משפט כלכלי), הגישו הבוקר (ב') לשר האוצר ולשרת המשפטים את המלצות הצוות הסופיות לבחינת הקמת בורסה שנייה. הבורסה השנייה אמורה להיות ייעודית לחברות קטנות ובינוניות. הצעת חוק המאפשרת את הקמתה תועבר לכנסת לפני תום המושב.

המלצות הצוות גובשו על בסיס סקירה מקיפה של הניסיון בבורסות דומות בעולם, תוך ניתוח המאפיינים המבניים ומיפוי גורמי ההצלחה ולקחים שהופקו בבורסות משניות בעולם, כולל פגישות יזומות עם גורמים רבים מהשוק ואפיון הצרכים של חברות קטנות ובינוניות בישראל.

ההמלצות המרכזיות בדו"ח כוללות הקמת בורסה ייעודית שתפוקח על ידי רשות ניירות ערך, תוך מינוי גורם חדש (ספונסר) - בשלב ההנפקה הראשונה לציבור בלבד - שתפקידו העיקרי יהיה ללוות את החברה בהיבטים רגולטוריים ועסקיים בהנפקה.

בהתאם להמלצות, בבורסה הייעודית יתאפשר לגייס הון על ידי חברות שבמועד ההנפקה לראשונה שוויין יהיה עד 300 מיליון שקל (אחרי הכסף). חברה ששווי השוק שלה יעלה במהלך תקופת המסחר על יותר מ-600 מיליון שקל, תידרש לעמוד בכללי הגילוי והממשל התאגידי החלים בבורסה הראשית, אך תהיה רשאית להמשיך להיסחר בבורסה הייעודית. 

גיוסי חוב יהיו אפשריים בבורסה הייעודית, מסכום מינימלי של 6 מיליון שקל, ועד סכום מקסימלי של 36 מיליון שקל, ובתנאי שסכום החוב המונפק לא יעלה על סכום ההון שהונפק בבורסה הייעודית. בנוסף, הדו"ח כולל שורה של המלצות שנועדו להתאים את חובות הגילוי והדיווח והממשל התאגידי לחברות שייסחרו בבורסה הייעודית. כן הובאו בדו"ח המלצות למתן תמריצים שונים לחברות ולמשקיעים בבורסה הייעודית.

"מסלול המראה יעיל בדרך לבורסה הראשית"

הצוות הבין-משרדי כלל נציגים ממשרד האוצר, ובהם יו"ר רשות המסים, ערן יעקב, יועצת בכירה למנכ"ל, נירית איבי, וסגן הממונה על התקציבים באוצר, יוגב גרדוס. מרשות ניירות ערך השתתף מנהל מערך גילוי ודיווח במחלקת תאגידים, אילן ציוני, וממשרד המשפטים, ראש אשכול דיני תאגידים, רוני טלמור.

שר האוצר, משה כחלון: "יישום ההמלצות של הצוות יסללו את הדרך להקמת פלטפורמה שתסייע לחברות הקטנות והבינוניות שהן קטר הצמיחה של המשק. המהלך מצטרף לשורת צעדים שעשינו כדי להקל על חברות קטנות ובינוניות בהפחתת שיעורי המס, בהפחתת רגולציה ובצמצום הביורוקרטיה. לצעדים אלה יש קשר ישיר להגברת הצמיחה ולחיזוק חוסנו של המשק הישראלי".

שרת המשפטים, איילת שקד: "הקמת הבורסה לעסקים קטנים ובינוניים – עוד פעולה למען העסקים בישראל. הקמת הבורסה תאפשר לעסקים אלו לגייס הון כמו שמקובל במדינות רבות בעולם. בשלוש השנים האחרונות שמתי לעצמי מטרה להקטין ככל הניתן רגולציה ולפשט את ההליכים במשק. אני רואה חשיבות רבה בעידוד עסקים קטנים ובינוניים וחברות צמיחה, שהן מנוע צמיחה מרכזי של המשק ומקור הכנסה ותעסוקה לחלק גדול מהציבור. הבורסה הייעודית תאפשר לציבור להשתתף בהצלחתן של החברות. איננו מסתפקים רק בדו"ח, והיום בכוונתנו להפיץ את תזכיר החוק בנושא בתקווה לאישורו בקריאה ראשונה עד לסיום מושב הקיץ. אני מודה למאיר לוין, לענת גואטה ולפרופ' שמואל האוזר, על עבודתם המקצועית בכתיבת הדו"ח".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "מתפקידנו לייצר את התשתית והאקלים להגדלת הפעילות בשוק ההון, מתוך הבנת תרומתו לכלכלת ישראל. גיוס הון, באמצעות בורסה משנית, יקטין את התלות במערכת הבנקאית ויאפשר את התפתחותם ואת צמיחתם של עסקים אלה, המהווים מחוללי צמיחה במשק. ההמלצות שגיבשנו מציבות אותנו בשורה אחת עם מדינות מפותחות בעולם, שהקימו בורסות דומות. אני מצפה שהבורסה הייעודית תיצור 'מסלול המראה' יעיל לחברות ישראליות בדרך רישומן בבורסה הראשית או בבורסות הגדולות בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker