איתי בן זאב רוצה את ישראכרט בבורסה: אישר לשנות הנחיות שביקש בנק הפועלים

הבנק ביקש לשנות את הנחיות הבורסה כדי שיוכל לבצע חלוקה למניות ישראכרט כדיווידנד בעין זמן קצר לאחר הצעת מכר ■ על אף האישור שקיבל הבנק, בבורסה מגבילים את שינוי ההנחיות בזמן ובכמות המניות שיחולקו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הבורסה בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בנק הפועלים פנה בשבוע שעבר לבורסה לניירות ערך בתל אביב בבקשה לשנות את הנחיות החסימה על מכירת מניות של חברות על ידי בעלי עניין בהן. בימים אלה מקדם הבנק הנפקה ראשונית (IPO) של מניות חברת כרטיסי האשראי ישראכרט (98.2%) בבורסה. את ההנפקה מבצע הבנק באמצעות מהלך משולב הכולל הצעת מכר שבמסגרתה יימכר נתח ממניות ישראכרט לציבור - ולאחר מכן יתבצע פיתול, כלומר יתר המניות של ישראכרט יחולקו לבעלי מניות הפועלים כדיווידנד בעין.

במצב כזה, לפי ההנחיות הנוכחיות, בנק הפועלים לא יכול לבצע חלוקה למניות ישראכרט כדיווידנד בעין מבלי שתחול עליו חסימה של 180 יום מרגע ביצוע הצעת המכר, ורישומן של מניות ישראכרט למסחר בבורסה בתל אביב. זאת, למשל, בשונה ממצב שבו גם בשלב הראשון הבנק היה מבצע חלוקת דיווידנד בעין של מניות ישראכרט וגם בשלב השני. בנוסף, אם הפועלים היה מחליט לבצע הצעת מכר הן בשלב הראשון והן בשלב השני, אזי המניות לא היו נחסמות.

הרווח של בנק הפועלים ברבעון הראשון, לפי סיווג ישראכרט כפעילות מופסקת, במיליוני שקלים

בבורסה לניירות ערך טוענים כי "מאחר שחוק הריכוזיות בבנקים מחייב את שני הבנקים הגדולים (לאומי והפועלים) למכור את אחזקותיהם בחברות כרטיסי אשראי בתוך תקופה לא ארוכה שנקבעה בחוק, ובהתחשב בכך שמדובר בחברות גדולות במיוחד, מוצע להיענות לבקשה".

לפי חוק שטרום, עד 1 בפברואר 2020 הבנקים הפועלים ולאומי חייבים להפסיק לשלוט בישראכרט ולאומי קארד בהתאמה. אם הבנקים ינפיקו בבורסה 25% לפחות מהחברות ואם הם יירדו להחזקה של 40%, הם יוכלו להחזיק ב-40% הנותרים במשך שנה נוספת, כלומר עד 1 בפברואר 2021. מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, אמר בכמה הזדמנויות בשנה האחרונה כי הבורסה תשמח שחברות חזקות, תזרימיות ושמחלקות דיווידנדים כמו ישראכרט ולאומי קארד יצטרפו לבורסה.

בהתאם לכך, יו"ר דירקטוריון הבורסה, אמנון נויבך, אישר לפרסם את ההצעה לתיקון בהנחיות. עם זאת, בבורסה ציינו כי הם ממליצים לבטל את החסימה בכפוף לשני תנאים מצטברים: הפועלים יודיע בדיווח מיידי לציבור לפחות תוך 30 יום ולא יותר מ-45 יום מהיום הקובע לחלוקת דיווידנד בעין על היום הקובע לחלוקה, ועל כמות המניות שתחולק. לאחר שיתקבלו הערות הציבור תובא ההצעה לאישור סופי של דירקטוריון הבורסה והיא תעבור לאישור של הרשות לניירות ערך.

רווח של 300 מיליון שקל בשנה

דירקטוריון ישראכרט, בראשות אייל דשא, צפוי לאשר בימים הקרובים את התשקיף של החברה שיוגש בשלב הראשון לניירות ערך כתשקיף חסוי לקראת הנפקת מניותיה בבורסה, ורק בהמשך עשוי להפוך לפומבי. ישראכרט מגישה את התשקיף שלושה חודשים לאחר שלאומי קארד הגישה את התשקיף שלה.

הפועלים גם בינתיים לא סיווג את ישראכרט במאזנו כנכס זמין למכירה, כפי שעשה לאומי עם לאומי קארד. הסיבה לכך היא רצון הבנק לשמור לעת עתה על השליטה בישראכרט ועל אופציה של חלוקת מניותיה כדיווידנד בעין.

במקביל, הפועלים מחכה לראות אם ובאיזה שווי יגיעו הצעות לא מחייבות לרכישת השליטה בישראכרט - שצפויות להתקבל השבוע. כפי שפורסם בשבוע שעבר, קרנות ההשקעה האמריקאיות אדוונט וביין קפיטל, המיוצגות על ידי בנק ההשקעות האמריקאי מורגן סטנלי, מנהלות ביחד מגעים עם הפועלים לגבי רכישת שליטה בישראכרט.

נכון לסוף מארס, הונה העצמי של ישראכרט הוא 3.2 מיליארד שקל. בשלב זה הפועלים דורש עבור ישראכרט שמייצרת רווח של כ-300 מיליון שקל בשנה, שווי גבוה מאוד של כ-4-5 מיליארד שקל.

הפועלים עדיין לא קיבל הצעות שנקבו בשווי קונקרטי עבור. לאחר שזה יקרה, הבנק יקיים סבב פגישות עם גופים מוסדיים בשוק ההון במטרה לקבל אינדיקציות לגבי שווייה של ישראכרט. לאחר מכן תתקבל החלטה סופית לגבי אופן ההיפרדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker