מיכאל רוכוורגר

החקירה המתמשכת של הרגולטורים בארה"ב את בנק הפועלים , בקשר לחשד במעורבות בסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס בעשור הקודם - ממשיכה להכביד על הגמישות הפיננסית של הפועלים. כך, בין השאר, נאלץ הבנק לבצע גיוסי חוב מאולתרים ובתנאים שאינם אופטימליים - לא עבורו ולא עבור המשקיעים. ביטוי לכך ניתן היה לראות בסוף השבוע האחרון כאשר הפועלים השלים את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אג"ח ציבורית חדשה, י"ט, מסוג קוקו.

הפועלים תיכנן לגייס מיליארד שקל, אולם במהלך השלב המוסדי נרשמו ביקושים של 730 מיליון שקל בלבד והבנק גייס בשלב זה 700 מיליון שקל. בשלב הציבורי הוא גייס 60 מיליון שקל, כלומר סך הגיוס הסתכם ב-760 מיליון שקל. תחילה תיכנן הבנק לגייס גם אג"ח מסוג פיקדון בהיקף של מיליארד שקל, אך בשלב זה דחה כוונה זו.

הריבית שיישאו אג"ח י"ט, שתשלום הקרן שלהן עומד לפדיון בעוד כ-10.5 שנים, נקבעה בשלב המוסדי ברמה של 1.59% - ריבית המגלמת מרווח של 1.76% לעומת אג"ח ממשלתוית בעלות מאפיינים דומים. מרווח זה משקף בתוכו גם את העובדה שמי קנה את הסדרה החדשה לא נהנה מאינפלציה חיובית של 0.5% בגין מאי (מדד מאי פורסם ביום שישי האחרון). אם מוסיפים לכך את עמלת ההתחייבות המוקדמת שהוענקה למשקיעים, מדובר במרווח אפקטיבי של 1.85%.

מרווח זה גבוה מזה שבו נסחרות אג"ח קוקו של מזרחי טפחות (1.55%), ושל לאומי שאג"ח קוקו שלו נסחרות במרווח של 1.2%. אחת הסיבות לכך היא שאג"ח קוקו של לאומי הן בעלות מח"מ קצר יותר מזה של הפועלים. הסבר נוסף לכך הוא שלאומי הוא הבנק היחיד שמציע למשקיעיו את מנגנון המרת קרן של אג"ח קוקו למניות הבנק בעת הפעלת טריגר של הידרדרות במצבו הפיננסי. בשאר הבנקים תתבצע במצב כזה מחיקה חלקית או מלאה של הקרן.

למה הפועלים לא הצליח להבטיח את הביקושים שתיכנן?

אז כיצד קורה שבנק גדול כמו הפועלים נקלע לסיטואציה שבה הוא לא מצליח להבטיח ביקושים שאותם תיכנן לקבל? לפני פחות מחודשיים הפועלים גייס בהצלחה סדרת אג"ח קוקו חדשה של כ-1.1 מיליארד שקל, כשבמהלך הגיוס נרשמו ביקושים של כ-1.66 מיליארד שקל. הריבית שנקבעה באותו גיוס היתה 1.42%, ושיקפה מרווח של כ-1.95% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים.

מרווח זה כלל פרמיית אי סחירות של 0.2% שהפועלים נאלץ לשלם מכיוון שביצע גיוס אג"ח פרטי. הבנק היה מצוי אז בשלב רגיש יותר מול הרגולטורים האמריקאים בקשר לפרטים שונים שיכל לפרסם בתשקיף. הדבר הביא לכך שבגיוס שבוצע בסוף אפריל חלק לא מבוטל מהסחורה, יותר מ-300 מיליון שקל, רכשו שחקני נוסטרו (השקעות עצמיות), שבינתיים מחזיקים את הסחורה ומחכים למכור אותה לאחר שהיא תירשם למסחר ביום רביעי הקרוב.

כך, מרבית השחקנים הללו לא השתתפו בגיוס הנוכחי. לא נטלו בו חלק גם גופים מוסדיים גדולים כמו אלטשולר שחם ועמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות, שלא נוהגים להשתתף בגיוסי אג"ח מסוג קוקו; וגם לא מיטב דש שקנה כמות גדולה בגיוס הקודם של הפועלים. מי שכן נטלו חלק בגיוס האחרון הם גופים מוסדיים גדולים כמו הראל, הפניקס, מגדל, כלל, מנורה ופסגות.

למרות התוצאות הלא אופטימליות של הגיוס, בהפועלים הביעו בסוף השבוע האחרון שביעות רצון מכך שלאחר היעדרות ארוכה של כמה שנים מהגיוסים בשוק ההון, הבנק הצליח לגייס אג"ח קוקו של כ-1.8 מיליארד שקל ובריבית ממוצעת של מתחת ל-1.5% וכן גייס אג"ח פיקדון של כ-2.3 מיליארד שקל.

להקדים את לאומי

אחת הסיבות לכך שבהפועלים מיהרו להשלים את גיוס אג"ח קוקו בשבוע שעבר נבעה מכך שבמקביל להפועלים גם לאומי מקדם בימים אלה גיוס של שתי סדרות אג"ח קוקו חדשות, בהיקף מצטבר של עד מיליארד שקל ותקופת פדיון של 15-10 שנים. בנוסף לכך, לאומי תיכנן לגייס אג"ח פיקדון של מיליארד שקל.

לאומי תיכנן במקור לצאת מחר לגיוס הן של אג"ח קוקו והן של פיקדון ובשל כך הפועלים החליט להקדים אותו - זאת, מתוך הערכה כי לא בטוח שיהיו מספיק ביקושים מצד המשקיעים לאג"ח קוקו בהיקפים כה גדולים ובריביות יחסית נמוכות.

ואכן, בעקבות התוצאות של הגיוס של הפועלים, בלאומי החליטו היום לדחות את גיוס אג"ח קוקו במטרה להמתין שיתבצע תיקון של המרווחים, ולהשלים מחר רק גיוס של אג"ח פיקדון. ללאומי אין כיום לחץ לביצוע של גיוס כזה, והבנק החליט להימנע מהיקלעות למצב מביך של קבלת ביקושים נמוכים ובמרווח גבוה יותר ממה שהעריך שיוכל לקבל - כפי שקרה בהפועלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker