מדד המחירים עלה ב-0.5% במאי, הירידה במחירי הדירות נבלמה

מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נותר ללא שינוי באפריל ■ בהתבוננות של שנה לאחור, המדד ירד ב-0.2% ■ כחלון: "פוצצנו את הבועה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים
פרויקט מחיר למשתכן בגליל יםצילום: אייל טואג
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מדד המחירים לצרכן עלה במאי 2018 בשיעור של 0.5% - כך עולה מהודעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמה היום (ו').

לפחות זמנית, מגמת הירידה במדד מחירי הדירות, שנרשמה מאז אוקטובר, נבלמה, כשמדד מחירי הדירות של הלמ"ס נותר ללא שינוי באפריל. בהתבוננות של שנה לאחור, מדד מחירי הדירות ירד ב-0.2%.

בתקופה האחרונה הנמדדת במדד (מארס ואפריל 2018), נרשמה עלייה של 1.1% במחירי הדירות במחוז ירושלים לעומת המחירים בפברואר ומארס, וירידה של 0.3% במחירים במחוז תל אביב. מחירי הדירות החדשות עלו ב-1.6%.

מה קרה למחירי הדירות (ינואר 2010=100) מקור: הלמ"ס

המדד ללא דיור עלה ב-0.7% במאי, וירד ב-0.1% ב-12 החודשים האחרונים. המדד ללא פירות וירקות עלה ב-0.3% במאי, וב-0.6% ב-12 החודשים האחרונים. המדד ללא אנרגיה עלה ב-0.5% במאי, וב-0.4% ב-12 החודשים האחרונים.

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% מתחילת 2018, וב-0.5% ב-12 החודשים האחרונים – לעומת עלייה של 0.4% ב-12 החודשים שקדמו לאפריל. תחום יעד האינפלציה הממשלתי הוא 1%-3% בשנה, ומרבית חברי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, הקובעת את גובה הריבית במשק, סבורים כי אין להעלות את הריבית מרמת השפל ההיסטורית שבה היא מצויה, 0.1%, כל עוד האינפלציה לא תתבסס בתוך תחום זה. האינפלציה בישראל נמצאת מתחת לתחום היעד – כלומר, נמוכה מ-1% בשנה - מאז 2014. בחלק ניכר מתקופה זו, האינפלציה אף היתה שלילית.

שר האוצר, שקשר את גורלו הפוליטי בניסיון להוריד את מחירי הדיור, הציג בטוויטר את נתוני המדד מנקודת המבט שלו. "ירידות המחירים בשוק הדיור מעמיקות", כתב כחלון. "קצב הירידות השנתי הוכפל. מתחילת השנה המחירים ירדו ב-2.1%. מחירי הדירות החדשות ירדו ב-3.6%. את המגמה הזאת כבר אי אפשר להפסיק. בימים הקרובים האינטרסנטים ינסו להגיד לכם אחרת. בכל זאת, פוצצנו להם את הבועה".

במשרד האוצר ביקשו להסביר את העלייה במדד מחירי הדירות החדשות, שאותו מפרסמת הלמ"ס מאז ינואר האחרון, ואמרו כי לפי בדיקה שערכו, "במארס ואפריל דווחו לרשות המסים עשרות עסקות שאופיינו במחיר גבוה יחסית למ"ר באזור המרכז, בכמה פרויקטים ששווקו כפרויקטי יוקרה. לאור העובדה שמשקל הדירות במחיר למשתכן נשאר זהה (26% מהדירות החדשות שמחיריהן שוקללו במדד; א"ו), ולנוכח הקיפאון המתמשך בשוק הנדל"ן, יש בעשרות דירות אלה להסביר את השינוי הפתאומי במגמת מדד הדירות החדשות".

לדברי יונתן כץ מלידר שוקי הון, "חשוב לציין את ההאצה בקצב עליית מחירי השכירות (בחוזים מתחדשים) ל-2.9% ב-12 החודשים האחרונים, מ-2.5% לפני חודש". כץ סבור כי "האצה בקצת עליית מחירי השכירות מהווה איום לאינפלציה במבט קדימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker