אמיתי זיו

מגעים ראשוניים בין גולן טלקום לבין רמי לוי תקשורת, לאפשרות של שיתוף פעולה בין החברות ואף מיזוג. ל-TheMarker נודע כי המגעים התקיימו ברמות הגבוהות ביותר, כולל גיל שרון, מנכ"ל גולן טלקום ורמי לוי עצמו, כמו גם בכירים בקבוצת אלקטרה - המחזיקה בגולן טלקום. המגעים הם ראשוניים ולכן אינם מחייבים דיווח בורסאי בשלב זה.

אם המהלך יצא לפועל, ואין כל ודאות כזו, המפסידה ממנו תהיה פלאפון. פלאפון אינה נמצאת בהסכם "שיתוף רשת" כך שאינה מתחלקת בהוצאות הרשת עם מפעילות אחרות, והיא מארחת על הרשת רק את רמי לוי תקשורת. אובדן רמי לוי יפגע בהכנסות פלאפון וב-ARPU (ההכנסה החודשית הממוצעת) שלה. 

גולן טלקום היא חברת הסלולר החמישית בגודלה בשוק. יש לה כ-900 אלף לקוחות, וברבעון הראשון השנה היא יצרה רווח תפעולי תזרימי של 35 מיליון שקל. החברה נמצאת בבעלות אלקטרה מוצרי צריכה, מקבוצת אלקטרה. רמי לוי תקשורת היא אחת משתי חברות הסלולר הווירטואליות בשוק. היא "רוכבת" על רשת פלאפון ולה כ-200 אלף לקוחות. לרמי לוי תקשורת גם פעילות קווית קטנה של אספקת אינטרנט, שיחות לחו"ל וטלפוניה לעסקים, זאת עקב רכישת הלו-015 ב-2012.

גיל שרון, מנכ"ל גולן טלקוםצילום: עופר וקנין

בין שתי החברות, גולן טלקום ורמי לוי תקשורת, התקיימו מגעים על כמה אפשרויות לפעילות משותפת. ראשית, התקיימו מגעים למיזוג מלא: רכישת פעילות רמי לוי תקשורת על ידי גולן טלקום. בתסריט כזה גולן תהפוך לשחקנית יותר משמעותית ותעבור את מיליון המשתמשים בסלולר, אך היא גם תיהפך לראשונה לקבוצת תקשורת מרובת שירותים - וזו המגמה בשוק. מבחינת רמי לוי זו הצפת ערך לפעילות התקשורת, שהיום אינה מהותית לעסקי החברה. 

אפשרות שנייה היא שרמי לוי תעבור "לרכוב" על רשת גולן במקום על רשת פלאפון. מעבר כזה אינו טריוואלי אך אפשרי במהלך הדרגתי (יצריך החלפת סימים בהדרגה ללקוחות רמי לוי). מטבע הדברים, מפעילת סלולר וירטואלית מחפשת להתארח על הרשת שנותנת לה דמי מעבר זולים ככל האפשר.

אפשרות שלישית, שיכולה להיות משולבת עם שתי האחרות, היא שגולן טלקום תשתמש במותג רמי לוי על מנת להפיץ את חבילות הסלולר שלה באפיק המרכולים וברצפת המכירה של רמי לוי. דבר דומה עושה היום חברת HOT, שמשווקת את חבילת הטלוויזיה המוזלת שלה, נקסט פלוס, גם תחת המותג רמי לוי TV. כלומר, ייתכן שהמותג רמי לוי תקשורת יישמר גם אם תצא עסקת המיזוג לפועל, והוא יהיה מותג נוסף של גולן טלקום.

"שוק הסלולר בישראל מאופיין בשנים האחרונות בתחרות נמרצת"

כמובן שכל עסקת מיזוג בשוק התקשורת מחייבת את אישור משרד התקשורת ואישור הממונה על ההגבלים העסקיים. במקרה הזה, בגלל גודל השחקנים, רמת התחרות העזה בענף ממילא, וכניסת אקספון לשוק לאחרונה, לא נראה שצפויה התנגדות של רגולטורים למיזוג. סביר להניח שבשנים הקרובות נראה מספר עסקות מיזוג בשוק הסלולר המקומי.

בנוסף, אם רמי לוי תקשורת נמצאת על המדף, ייתכן שחברת תקשורת אחרת תרצה לקנות אותה, וכמו שהגדיר זאת בכיר בענף: "כולם מדברים עם כולם". לבסוף, גולן טלקום דיווחה בדו"חות האחרונים שלה כי היא שוקלת הנפקה כפעילות נפרדת מאלקטרה מוצרי צריכה.

מרמי לוי נמסר בתגובה: "אנחנו חברה ציבורית ואם היה לנו מה לדווח היינו מדווחים"

מגולן טלקום נמסר: "אין ולא היו כל מגעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker