"היי" אמיתי: טוגדר חתמה על מכירת קנאביס בקנדה ב-300 מיליון דולר; המניה מזנקת

לראשונה, הסכם מחייב של חברה ישראלית למכירת קנאביס רפואי ■ החברה התחייבה להתחיל ברכישה כבר ב-2019, ולמשך שנתיים ■ שמועות על העסקה נפוצו ברשת עוד בטרם הדיווח הרשמי

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גידול קנאביס רפואי בישראל
גידול קנאביס רפואי בישראלצילום: אי־אף־פי

לאחר עשרות דיווחים בנושא, חברת ''גלובוס פארמה'' ( טוגדר ) מפתיעה את שוק ההון ומודיעה על הסכם מחייב לאספקת קנאביס לחברה קנדית. ההסכם מצביע על מכירות בהיקף של כ-300 מיליון דולר בשנתיים הקרובות. לקראת ההודעה הופסק המסחר במניית טוגדר, ובסיום ההפסקה, לפי שעה, היא זינקה ב-11%. למרות שהדיווח יצא במערכת המאי"ה רק בשעה 10:41, עוד לפני כן, נפוצו שמועות בפורומים של שוק ההון בדבר העסקה, כך שייתכן ומספר משקיעים הצליחו ליהנות ממידע מוקדם.

במסגרת ההסכם, התחייבה החברה הקנדית, שהינה בעלת רישיון לגידול, ייצור וייבוא קנאביס רפואי במדינה, לרכוש 50-5 טונות תפרחות קנאביס מיובשות, או 500 ק"ג ל-5 טונות שמן קנאביס כבר ב-2019. החל מ-2020, התחייבה החברה לרכוש בין 50-20 טון תפרחות מיובשות או 5-2 טונות שמן.

המחיר לפיו תתבצע הרכישה הוא 3 דולר עבור 1 גרם תפרחות מיובשות, או 30,000 דולר עבור 1 ק"ג שמן קנאביס. מדובר במחירי מינימום, ובמידה ומחיר המכירה של מוצרי החברה הקנדית יהיה גבוה מ-10 דולר לגרם תפרחות יבשות או גבוה מ-100 אלף דולר לק"ג שמן, תכניס גלובוס פארמה 30% ממחירי המכירה. מחירים אלו - גם בתסריט המינימום, צפויים להוות רווחיות גולמי יוצאת דופן עבור החברה, שמכוונת לגדל קנאביס בעלות של כ-2-1 דולר לגרם קנאביס בלבד.

החברה טרם החליטה היכן תגדל את הקנאביס - בשל חוסר ההחלטה של ממשלת ישראל בדבר התרת יצוא. בחברה מעדיפים לגדל את הצמח בישראל, אך ביכולתם לעשות זאת גם באפריקה - כנראה בעלות גבוהה יותר במעט.

למרות שטרם שתלה את שתיל הקנאביס הראשון, בחברה מסתמכים על מגדל קנאביס בעל מוניטין איתו חתמו על הסכם העסקה בחודשים האחרונים - וכפי הנראה הדבר מספיק עבור חתימה על חוזה מחייב.

גלובוס (טוגדר) נסחרת כיום לפי 400 מיליון שקל, לאחר טיסה של מעל ל-500% מתחילת השנה - ובשל המיזוג ההופכי שביצעה בעלת השליטה בה - שהכפיל את מספר המניות בחברה הציבורית פי ארבעה. מאז אותו מיזוג, שהקפיץ בצורה טכנית את שוויה החברה לכמעט 500 מיליון שקל, ירד שוויה של החברה - והוא צפוי לזנק בחדות היום. בניתוק משווי החברה - מחיר המניה הגיע לשיא במהלך אפריל האחרון - ומאז נפל ביותר מ-40%.

ניסים ברכה, מנכ"ל טוגדר: "אנו שמחים על חתימת הסכם מחייב ראשון לאספקת תוצרת קנאביס לחברה קנדית, המשקף לחברה הכנסות בהיקפים גבוהים. בכוונתנו לספק את הקנאביס מחווה שלנו בישראל או באפריקה, שתיהן נמצאות בהליכי בנייה מואצים, ועתידות לספק תוצרת ראשונה כבר ברבעון הראשון של 2019.

"לאור הביקושים שאנו מזהים בשוק ועקב קבלת פניות רבות, אנו בוחנים הקמת חווה גידול נוספת במדינה מחוץ לישראל, על מנת שנוכל לקדם הסכמי אספקה נוספים. במבט קדימה, אנו מצפים לקבלת אישור ייצוא ממדינת ישראל, אולם הצלחת פעילותינו אינה תלויה בו.

"לתוצרת הקנאביס הישראלי יתרון גדול בעולם בשלב זה, עקב האקלים ותנאי הגידול האידאליים שיש במדינת ישראל, ועקב הידע הרב שנצבר במשך שנים בגידולי חקלאות שונים בארץ והשימוש המתקדם בטכנולוגיה, גורמים המיתרגמים לעלויות ייצור נמוכות ועקב כך למחירי מכירה אטרקטיביים. אנו מקווים, כי לצד יצירת הערך לבעלי המניות של החברה, נוכל להוות חלק משמעותי גם בפיתוח ענף ייצוא משמעותי זה עבור מדינת ישראל."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker