תעשייה אווירית חתמה על עסקת מל"טים מול צבא גרמניה תמורת 600 מליון דולר

החברה חתמה על עסקה עם יצרנית המטוסים איירבוס להחכרת מל"טים מדגם הרון TP למשך כ-9 שנים ■ מדובר על עסקה שנמצאת על השולחן שנים ארוכות ונתקלה בקשיים רבים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
TP מל"ט הרון
חגי עמית
חגי עמית

אחרי עיכוב של שנה וחצי, מדווחת היום (ה') התעשייה האווירית (תע"א) כי היא חתמה עם חברת איירבוס הגרמנית על הסכם שלפיו היא תחכיר למשרד ההגנה הגרמני מערכות מל"ט מדגם הרון TP בהיקף של 600 מליון דולרים לתשע שנים. מדובר על עסקת היצוא הראשונה של מל"ט זה - שהוא מבצעי מאז 2010 - על ידי התעשייה האווירית.

מדובר על עסקה שנמצאת על השולחן שנים ארוכות ונתקלה בקשיים רבים. הדיון בה הופסק בקיץ האחרון, כאשר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בלמה את קידום העסקה מתוך התנגדות ערכית לכך שגרמניה תחזיק מל"טים מחומשים לצורך סיכולים ממוקדים. עם זאת, בספטמבר האחרון, נערכו בחירות נוספות בגרמניה שבהן חברו הסוציאל-דמוקרטים לקואליציה בראשות הקנצלרית אנגלה מרקל. והאישור לרכישת המל"טים על ידי הגרמנים מופיע בהסכם הקואליציוני בין הצדדים.

עוד קודם לכן, נאלצה התעשייה האווירית להתמודד עם נסיונותיה של מתחרתה הגדולה בתחום המל"טים הגדולים - חברת ג'נרל אטומיקס - לבלום את העסקה. אחרי שבדצמבר 2016 הודיעה גרמניה, אחרי מכרז בין שתי החברות, כי היא נכנסת למשא ומתן עם תע"א על תנאי העסקה לרכישת המל"טים. ג'נרל אטומיקס עירערה על ההחלטה - אבל בית המשפט לא קיבל את הערעור.

"מדובר על הסכם מהותי שיכנס לתוקף בעוד חודש. זו עסקה שמתבססת על היחסים הארוכים שלנו עם חיל האוויר הגרמני, שמאז 2010 מפעיל את המל"ט הרון 1 שלנו באפגניסטן ומלפני שנתיים מפעיל אותו גם במאלי -  לשביעות רצונם", אמר היום מנכ"ל תעשייה אוירית יוסי וייס בשיחה עם TheMarker. "זו עסקה שתענה על הצורך המתגבר של הגרמנים לפעול מחוץ לגרמניה בזירה הבינלאומית. לאור העובדה שמדובר בעסקת יצוא ראשונה של המל"ט הזה, נקווה שעצם החתימה עליה תיצור לנו הזדמנויות ברחבי העולם. ניצניה הראשונים של העסקה הופיעו כבר לפני 10 שנים אבל המאמץ העיקרי לביצועה נעשה מאז כניסתי לתפקיד ב-2012. רק לפני שנה היינו במצב זהה למצב בו חתמנו על העסקה אתמול - ובדקה ה-91 העסקה לא אושרה בגלל ויכוחים פוליטיים בגרמניה".

העסקה שנחתמה אתמול זהה לעסקה שהיתה על השולחן לפני שנה?

"התכולה שלה זהה לחלוטין לעסקה הקודמת. עם זאת היו תזוזות במחיר - התאמות בשולים. בכל זאת עברה שנה - ושילמנו את מחיר המשחק הפוליטי".

מדוע אתם מחכירים את המל"טים לחיל האוויר הגרמני ולא מוכרים אותם?

"החכרה היא המודל שהגרמנים בחרו בו. כך שבתום עשר שנות שימוש הציוד יחזור אלינו. עם זאת ציוד כזה שעובד באינטנסיביות חוזר כשערכו נמוך. מדוב על שיקול שלהם. אנו הצענו להם הצעת מחיר אחת למכירה והצעת מחיר שנייה להחכרה".

מה מודל ההתקשרות שלכם עם איירבוס ומה מודל ההתקשרות עם משרד ההגנה הגרמני בעסקה?

"איירבוס היא הקבלן הראשי שאחראתי מול צבא גרמניה על זמינות המערכת. אנו אחראים על בניית הכלים ועל ההפעלה הראשונית שלהם - והכשרת המפעילים של איירבוס".

מה שולי הרווח של העסקה הזו?

"את שיעור הרווחיות נדע רק כשהעסקה תושלם. אני לא נכנס לנתונים עסקיים פרטניים".

היו נסיונות של ג'נרל אטומיקס למנוע את העסקה ברגע האחרון?

"אחרי שהאמריקאים עברו כל גבול בסיפור הזה - בחודש האחרון לא ראינו נסיונות שלהם למנוע אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker