מיכאל רוכוורגר

אחרי שלא קנה את החברות אפריקה ישראל להשקעות ואת בזק, איש העסקים נתי סיידוף סיכם אתמול עם שרי אריסון על רכישת השליטה בחברת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי , הנמצאת בשליטת אריסון השקעות (47%). שיכון ובינוי נסחרת לפי שווי שוק של 2.72 מיליארד שקל, לאחר שמניית החברה איבדה מתחילת השנה 14%.

שווי חלקה של אריסון השקעות בשיכון ובינוי הוא 1.28 מיליארד שקל, אך היא מוכרת אותה תמורת 1.1 מיליארד שקל — מחשש להפרשות שתצטרך לבצע החברה הבת שיכון ובינוי ארצות חוץ בשל החקירה המתנהלת נגדה.

שיכון ובינוי, המנוהלת על ידי יובל דגים, נמצאת בתקופה מאתגרת. בכירים בחברה הנכדה SBI, המרכזת את פעילות התשתיות של הקבוצה באפריקה, ותורמת כשליש לרווח התפעולי התזרימי של שיכון ובינוי, חשודים בביצוע מעשי שחיתות.

מכירת שיכון ובינוי נובעת גם מכך שאריסון היתה צריכה לבחור, בהתאם לחוק לצמצום הריכוזיות, אם להישאר עם אחזקה בבנק הפועלים, שאותה ניסתה למכור בשנים האחרונות (לפחות חצי ממנה), או עם שיכון ובינוי.

הירידה החדה במניה והפוטנציאל להצפת ערך משמעותית בפרויקטים של שיכון ובינוי באנרגיה מתחדשת גרמו לעוז לוי, מנהל המחקר באיפקס קפיטל מרקטס, להחזיר לפני כשבוע את המלצת הקנייה למניה עם מחיר יעד של 8.60 שקלים — עליית ערך שממנה עשוי ליהנות סיידוף. מהניתוח שפירסם לוי עולה כי צבר העבודות המשיך לצמוח, והגיע בסוף הרבעון הראשון של 2018 ל–7.1 מיליארד שקל, בנוסף לצבר של 1.7 מיליארד שקל בניגריה, אתיופיה וגואטמלה שהתקבל ברבעון השני.

לוי התייחס לפרשת השחיתות לכאורה, וקבע כי ביקורת הבנק העולמי עלולה להביא להטלת סנקציות על SBI, שיקשו עליה לקבל מימון פרויקטים, או יביאו להשעייתה ממכרזים. עם זאת, בניגריה, שבה מתרחשת הפעילות העיקרית של שיכון ובינוי, הממשלה ולא הבנק העולמי היא המממנת את הפרויקטים. לוי מזכיר את ההסדר שאליו הגיעה שיכון ובינוי עם משטרת ישראל, שלפיו הפקידה 250 מיליון שקל בקרן חילוט לתקופה קצובה, בין היתר כדי להבטיח את תשלום הקנס הכספי שיוטל על החברה. הוא העריך שהסכום יחולט במלואו.

בעל השליטה בקבוצת סיידוף, נתי סיידוף, אמר היום: "אני גאה לרכוש את הבעלות בשיכון ובינוי, שהיא אחת מספינות הדגל של הכלכלה הישראלית". סיידוף הוסיף כי "יו"ר החברה משה לחמני הסכים להמשיך ולהיות שותף להתעצמות החברה גם בעתיד", וכי ישמח לשתף פעולה עם קבוצת אריסון. 

עוד נמסר מקבוצת סיידוף: "סיידוף עתיד להיפגש עם המנהלים הבכירים בשיכון ובינוי, במטרה לגבש תכניות עבודה אסטרטגית ארוכת טווח לחברה, ועם השלמת העסקה צפוי מנהל העסקים של קבוצת סיידוף, תמיר כהן, ליטול חלק משמעותי בגיבוש המדיניות ובפעילות שיכון ובינוי. אני שמח להוביל מהלך רכישה משמעותי בישראל, שהוא הראשון בסדרה של רכישות שקבוצת סיידוף עתידה לבצע".

סיידוף ציין גם כי "הניסיון הרב שנצבר במשך למעלה מ-40 שנה בקבוצה שבראשותי בארה"ב, וזאת בעיקר בתחומי הנדל"ן, הייזום והבניה, עתיד לסייע לשיכון ובינוי בהרחבת פעילותה בשוק האמריקאי", וכי הוא רואה בשוק האמריקאי את אחד ממנועי הצמיחה העתידיים של שיכון ובינוי וזאת בהתאם לתוכניות החברה הקיימות.

מאריסון השקעות נמסר היום: "במסגרת הסכם המכירה ביקשה אריסון השקעות לתרום 25 מיליון שקל לטובת הקהילה והחברה כחלק מכספי התמורה. הרוכש, מצידו, התחייב להמשיך בפעילות הפילנתרופית של שיכון ובינוי ולייעד חלק מרווחי העסקה, ככל שיהיו, למטרות פילנתרופיות גם כן".

שרי אריסון, הבעלים של קבוצת אריסון, אמרה: "לאחר 22 שנים הודענו היום על חתימת הסכם למכירת השליטה בשיכון ובינוי. במהלך השנים האחרונות קיבלנו פניות רבות באשר למכירת החברה, ובעת בחירת בעל השליטה החדש נתנו משקל רב לרצון להמשכיות בהטמעת הערכים וחזון הקיימות של הקבוצה למען צמיחתה, שגשוגה והובלתה בתחום.   

"קבוצת אריסון, בראשה אני עומדת, תמשיך לפעול בכל דרך ליצירת שינוי חיובי בעולם למען הדורות באים. הקבוצה תמשיך לקדם עשייה ערכית בכל מהלכיה, תוך מימוש חזון עשיית הטוב".

"אני, יחד עם אפרת פלד, יו"ר ומנכ"ל אריסון השקעות, הנהלת ודירקטוריון אריסון השקעות, רוצים להודות באופן אישי לכל 11 אלף העובדים בישראל ובעולם, למנהלים, לחברי הדירקטוריון, לשותפים העסקיים, לגמלאים ולכל אלו שהיו שותפים לדרך במימוש החזון להיות קבוצה עסקית מובילה, היוצרת סביבת חיים בת-קיימא ומתקדמת בארץ ובעולם, למעננו ולמען הדורות הבאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker