יוסי בכר: "אנו לא עומדים בסטנדרטים - הן העצמיים והן המצופים מאתנו"

הבנק הציג בדו"חותיו את התשואה השנתית על ההון, הנמוכה במערכת הבנקאות - 6.9% בלבד

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> ביום חמישי פירסם בנק דיסקונט את תוצאותיו העסקיות ל-2010. במסיבת העיתונאים לרגל פרסום הדו"חות אמר יו"ר הבנק יוסי בכר: "אנו לא עומדים בסטנדרטים, הן העצמיים והן המצופים מאתנו. אבל כעת אנו מכירים את הבעיות, וישנו קונצנזוס רחב על מצבו של הבנק ומה ניתן לעשות בנידון".

לדבריו, "כולם מבינים שאנו זקוקים לשליטה טובה יותר בהוצאותינו, וההבנה היא גם בקרב עובדי הבנק. הכיוון הוא ברור: לבנק פוטנציאל לשפר את הישגיו, ואנו עובדים על מימושו".

יוסי בכרצילום: תומר אפלבאום

הבנק, בניהולו של המנכ"ל החדש ראובן שפיגל, דיווח על ירידה של 21.5% ברווח הנקי השנתי בהשוואה ל-2009 ל-724 מיליון שקל. רווח זה משקף לדיסקונט תשואה שנתית על ההון של 6.9% בלבד. את הרבעון האחרון סיים הבנק עם קיטון של 12% ברווח הנקי ל-135 מיליון שקל - תשואה של 5.1% בלבד. פעילות הליבה של דיסקונט - מתן אשראי לעסקים ולציבור, כולל משכנתאות לרכישת דיור, בניכוי תשלומי ריבית על פיקדונות - הפגינה שיפור ב-2010.

ההפרשה לחובות מסופקים - רישום חשבונאי שהבנק עושה עבור חובות שהוא מטיל ספק ביכולתו לגבות - ירדה מ-998 מיליון שקל ב-2009 ל-821 מיליון שקל, אך הפרשות דיסקונט נותרו גבוהות מיתר הבנקים. אלון גלזר מלידר שוקי הון מציין: "ההפתעה השלילית בפרסום הדו"חות הפגומים מלמדת כנראה על החולשה בתיק האשראי. למזלו של דיסקונט, מרבית ההשפעה של החובות הפגומים נזקפת להון, אולם נראה כי ההפרשות ימשיכו להיות גבוהות ביחס למגזר".

ההכנסות השנתיות מגביית עמלות תפעוליות ירדו בכ-14% ל-2.6 מיליארד שקל. מנגד, ההוצאות השוטפות כולל משכורות עלו ב-2.6% ל-5.63 מיליארד שקל, והיו הגורם העיקרי לפגיעה ברווחיות. גלזר מסביר: "ההוצאות הן שפוגעות בתוצאות, כלומר נראה שבבנק נדרש טיפול אמיתי בנושא, בעיקר בהוצאות שכר".

הרווח הנקי נחתך - תוצאות דיסקונט, במיליוני שקליםצילום: TheMarker

עדי סקופ מאי.בי.אי ציין כי "הסכם חדש עם ועד העובדים הוא המפתח להגיע למצב של התייעלות תפעולית בבנק. אנו מעריכים שגם הוועד מתחיל להבין את החשיבות שבהגעה להסדר. דיסקונט סובל מעודף כוח אדם כמו רוב הבנקים אך באופן אקוטי יותר, ולכן תוכנית כזאת עשויה להציף ערך רב - אך תעלה מאות מיליוני שקלים".

הנהלת הבנק החלה בתוכנית לשינוי אסטרטגי בתחילת 2010. "באחרונה נכנסו שלושה סמנכ"לים חדשים, ובחודשים הקרובים נשלים תהליך של איוש תפקידי מפתח", הסביר בכר במסיבת העיתונאים, והוסיף: "כולם, כולל העובדים, מבינים שאנו זקוקים לשליטה טובה יותר בהוצאות. כך אמר באחרונה גם יו"ר ועד העובדים. הדיאלוג עם העובדים מתנהל בצורה חיובית, ויבוא לידי ביטוי בהמשך".

שפיגל כינה את השינוי האסטרטגי המדובר "טיפול שורשי באי יעילות", והוסיף: "אנו במאמצים לשפר את התפעוליות של הבנק".

השינוי האסטרטגי, מתברר, לא חל על שכר הבכירים: עלות שכרם השנתית של שמונת נושאי המשרה הבכירים בבנק הסתכמה בכ-37 מיליון שקל. המנכ"ל החדש שפיגל עלה לבנק כ-9.3 מיליון שקל, ועלות שכרו של בכר הסתכמה בכ-10.7 מיליון שקל. בכר נשאל על הקשר בין עליית שכר הבכירים לביצועי הבנק, והשיב: "אני לא טוען שאנו משתכרים שכר נמוך, אבל זו רמת משכורות ראויה. למה באפט מקבל מיליארדים על ההשקעה שלו וזה בסדר, אבל מנהל מוכשר שמוליך תהליכים לא יכול להרוויח תשואה ראויה על הונו האנושי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker