ירידה במחיר הנפט עשויה לעכב את העלאת הריבית בישראל

אחד מששת החברים בוועדה המוניטרית בבנק ישראל ממשיך בתמיכתו בהעלאת הריבית: "הריבית הנמוכה אינה מתאימה לפרמטרים של המשק" ■ בוועדה ציינו כי הריבית תישאר ברמתה הנוכחית כל עוד האינפלציה אינה מתבססת בתחום היעד הממשלתי

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בנק ישראל
בנק ישראלצילום: אביעד בר נס

ירידה במחיר הנפט עשויה לעכב את חזרת האינפלציה לתחום היעד הממשלתי - 1%-3% בשנה - כך העירו חברי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל בדיוניהם האחרונים על קביעת הריבית במשק, שנערכו לפני שבועיים. בימים שלפני הדיון הסתמנה ירידה במחיר הנפט הגולמי, ומגמה זו התחזקה בזמן שחלף מאז.

לפי סיכום הדיון על גובה הריבית שפורסם היום (ב'), חברי הוועדה ציינו כי האינפלציה דווקא נמצאת במגמת עלייה בחודשים האחרונים, בין השאר על רקע עליית השכר המתמשכת במשק. אף שקצב האינפלציה השנתי היה רק 0.4% באפריל, האינפלציה בניכוי הפחתות מחירים שיוזמת הממשלה, כפי שמחשב אותה בנק ישראל, הגיעה ל-0.8%. הפחתות מחירים כאלה אמנם מצמצמות את הפער ביוקר המחיה בין ישראל לממוצע המדינות המפותחות, אבל מבחינת השפעתן על האינפלציה הן חד-פעמיות בעיקרן; המחירים יורדים בשוק מסוים, אבל אחר כך מתייצבים, ולכן ההשפעה על קצב האינפלציה מתאפסת.

לפי הצהרות הוועדה המוניטרית, הריבית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית - הנמוכה אי פעם - כל עוד האינפלציה אינה מתבססת בתחום היעד הממשלתי. בין הגורמים העשויים לעכב את חזרת האינפלציה לתחום היעד ציינו בוועדה המוניטרית את האפשרות להוזלת הנפט, את האפשרות להתחזקות של השקל וכן את המשך הגברת התחרות במשק, בין השאר על רקע העלייה ברכישות מקוונות של משקי בית מחו"ל. מול אלה, ציינו, חלה במדד מחירי הדירות ירידה בששת החודשים האחרונים. עם זאת, חלה האצה בקצה העלייה של שכר הדירה.

בתום הדיון הוחלט להשאיר את הריבית במשק ברמה של 0.1%, שבה היא מצויה זה יותר משלוש שנים. עם זאת, כפי שהיה בהחלטות הריבית אחרונות, אחד מששת חברי הוועדה הצביע בעד העלאת הריבית ל-0.25%. חבר ועדה זה, שזהותו אינה ידועה, טען כי "הריבית הנמוכה אינה מתאימה לפרמטרים של המשק". בדיונים קודמים נרמז כי הנימוק לדעת מיעוט זו הוא חשש להתפתחות בועות במחירי נכסים בשל הריבית הנמוכה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker