שיכון ובינוי ואפריקה נכסים יקימו את פארק ההיי-טק של צה"ל - ב-2 מיליארד שקל

העלות הכוללת של הקמת קריית התקשוב הדיגיטלית בב"ש - כ-7 מיליארד שקל ■ הקריה החדשה תיבנה בשטח של 180 דונם, שמהם 150 אלף מ"ר בנויים. צפויים לשרת בה 5,000 חיילים ואנשי קבע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קריית התקשוב הדיגיטלית של צה"ל - הדמייה
קריית התקשוב הדיגיטלית של צה"ל - הדמייה

הקבוצה של שיכון ובינוי ואפריקה נכסים זכתה במכרז של משרד הביטחון להקמת קריית התקשוב הדיגיטלית שתקום בפארק ההיי-טק גב-ים בבאר שבע, סמוך לאוניברסיטת בן-גוריון. עלות הפרויקט מוערכת ב-7 מיליארד שקל .על פי הערכות, חלקן של שיכון ובינוי ואפריקה נכסים בפרויקט יהיה כ-2 מיליארד שקל.

הקמת קריית התקשוב היא אחד השלבים במעבר של צה"ל לנגב. הקריה החדשה תיבנה על שטח של 180 דונם, שמהם 150 אלף מ"ר בנויים. בקריה החדשה צפויים לשרת 5,000 חיילים ואנשי קבע.

הקבוצה של שיכון ובינוי ואפריקה נכסים (50% לכל אחת) גברה על קבוצה של מנרב ואלקטרה בשלב ה-Best and Final Offer ,BAFO. הזוכה בשלב זה נדרש להציג סגירה פיננסית, כך שההצעה הסופית כוללת את עלות ההקמה, עלות ההפעלה במשך 20 שנים מהשלמת תקופת ההקמה של חמש שנים ועלות המימון של הפרויקט. שיכון ובינוי ואפריקה נכסים יקבלו מבנק לאומי אשראי בשיעור 80% מעלות חלקן בפרויקט, כלומר 1.6 מיליארד שקל לתקופה ההקמה (5 שנים), ולתקופת ההפעלה (20 שנים נוספות).

פארק המדע גב-ים. בבאר שבע
פארק המדע גב-ים. בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

שתי הקבוצות התמחרו על הסכום החודשי הקבוע שתקבל הקבוצה הזוכה ממשרד הביטחון עבור הפעלת הקריה הדיגיטלית שתכלול שירותי תחזוקה, ניקיון, הסעדה, הפעלת מערכת מחשוב, תקשורת, אבטחה, שליטה מרכזית, מערכות עיר חכמה ומערכות תאורה. על פי הערכות ההצעה הזוכה של שיכון ובינוי ואפריקה נכסים נקבה ב-60-70 מיליון שקל בשנה. בנוסף תזכה הקבוצה לסכום משתנה ממשרד הביטחון לפי אמות מידה שנקבעו במכרז, כמו מספר החיילים שישרתו בקריה הדיגיטלית ומספר המחשבים שתספק הקבוצה.

באחרונה המליצה הוועדה לצמצום הריכוזיות למנוע את השתתפותה של שיכון ובינוי במכרז להרחבת הרכבת הקלה בירושלים עקב השתייכותה לקבוצת החברות של שרי אריסון הכוללת את השליטה בבנק הפועלים . בשיכון ובינוי אמרו בהתייחסות לנושא הריכוזיות שהשתתפותה במכרז לקרית התקשוב קיבל את כל האישורים, ושעל פי חוק הריכוזיות תפקידו של הגוף המאסדר, משרד הביטחון במקרה של קרית התקשוב, לפנות לגופים הרלוונטיים בתחילת תהליך המכרז שהיה לפני שלוש שנים, ולהסדיר את נושא הריכוזיות. לפיכך, בשלב הנוכחי, לאחר הזכייה במכרז, גם לא ניתן לפסול את השתתפותה של שיכון ובינוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker