רון אייכל: "הדולר ימשיך להיחלש וצפוי להגיע לרמה של 3.35 שקלים"

להערכת הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב, "הריביות כאן עולות בקצב מהיר יותר מהעולם ובשורה התחתונה זה מה שקובע"

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק

"כמו שזה נראה כרגע במהלך 2011-2012 השקל ילך ויתחזק - הריביות כאן עולות בקצב מהיר יותר מהעולם ובשורה התחתונה זה מה שקובע", כך מעריך רון אייכל, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב. להערכתו, היחלשות הדולר עד כה, לרמת שפל של 4.47 שקל לדולר, היא "לא סוף הסיפור", וצפויה לדולר היחלשות נוספת עד רמה של 3.35 שקל לדולר.

לאחר שבנק ישראל התערב אמש במסחר ורכש 250 מיליון דולר, נמשכה היום מגמת הירידה בשערו של הדולר, אם כי בצורה מתונה יותר: שערו היציג של הדולר נקבע ברמה של 3.4730 שקלים לדולר - ירידה של 0.23% מול שערו היציג שנקבע אמש, לפני התערבות הבנק במסחר. מתחילת השבוע ירד שערו של הדולר ב-2.5%, ומתחילת החודש רשם ירידה של 4.2%.

"הכלכלה הישראלית חזקה והריביות עולות בקצב מהר יותר מבעולם", אומר אייכל. "בזמן שבעולם מדברים על העלאות ריבית, פה מעלים את הריבית בפועל". לדבריו, המצב הגיאו פוליטי ממתן את קצב ירידת שער הדולר. "מספיק שתהיה רגיעה נוספת בלוב וירידה באי הודאות שיש היום במצרים ובסוריה, כדי שמשקיעים הזרים, שהיום עוד קצת מפחדים, יחזרו לכאן. וברגע שהזרים יחזרו להשקיע בשוק המקומי, מיוחד במניות, השקל עוד יכול להתחזק בצורה משמעותית".

בכל הקשור להתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח, אייכל מטיל ספק ביכולתו של הנגיד לעצור את ירידת הדולר בפערי הריבית הנוכחיים. "ההתערבות במט"ח היא נחמדה לשתי דקות של ההתערבות. היא לא משנה את ערך המטבע בטווח הארוך. זה לא עובד לא ביפן, לא בברזיל, לא בסינגפור - בנקים מרכזיים פשוט לא מצליחים לשנות את המגמה. בנק ישראל קנה יותר מ-40 מיליארד ואנחנו רואים שהמגמה נמשכת. בטח ובטח כשכלכלת ישראל נמצאת במקום מצוין בהשוואה בינלאומית. במקרה הטוב פישר מצליח לבלום באופן זמני את ההיחלשות. במקרה הרע גם זה לא. הוא רק דוחה את הקץ. זה טיבן של כלכלות חזקות - בסופו של יום המטבע שלהם מתחזק", אומר אייכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker