דיון: מיליון שקל לחודש, תמורת מה?

איתן אבריאל
שתפו בפייסבוק

אם אתם רוצים להעביר סוף שבוע רגוע, אל תביטו זמן ארוך מדי בטבלאות שכר הבכירים בחברות הציבוריות. בהתחלה המספרים מבלבלים: האם זהו שכר לשנה? לחודש? זה נטו או ברוטו? ובכלל, האם אלה מנהלים שכירים, או בעלי מניות שמושכים את רווחי החברה באמצעות שכר?

אם בכל זאת מקדישים כמה דקות לטבלאות, העסק מתברר: כן, רובם הם מנהלים שכירים, לא בעלי השליטה. היום הם בחברה אחת, מחר הם יהיו בחברה אחרת. כן, זה שכר חודשי, במונחי עלות, כלומר שכר ברוטו ועוד כל התוספות שהחברה משלמת עליהן כמו תנאים סוציאליים ורכב. וכן, זהו שכר שהוא גבוה פי 100 מהשכר שלכם. זהו מספר שאינו קל לעיכול, אולי אפילו מדכא. כי לאחר התדהמה הראשונית, המחשבה השנייה שעוברת בראש היא: "רק רגע. מה זה אומר עלי?"

כל אחד מבין שבארגון ישנם אנשים שווים פחות ואנשים ששווים יותר. לבכירים יש יותר ניסיון מקצועי. מתוקף העובדה שהם אלה שהגיעו להנהלה - למי שמאמינים בתהליך האבולוציוני של "הטוב מנצח" - אולי הם גם חריפים יותר, חרוצים יותר ונחושים להצליח יותר משאר העובדים.

לכן אין ספק: לבכירים מגיע תשלום ראוי תמורת היכולות הללו, תשלום גבוה מזה שמקבלים העובדים האחרים. זה לא קיבוץ. אבל כמה גבוה יותר? פי שניים מעובד רגיל? סביר, אולי טיפה נמוך. פי שלושה או ארבעה? נשמע "נכון" יותר. פי עשרה? זה הרבה, אבל לבכירים יש הרי גם אחריות רבה. אפשר לקבל את המספר הזה.

אבל פי 100? מה צריך לחשוב אדם שמקבל 10,000 שקל בחודש, כאשר הוא מגלה בטבלאות השכר שהבוס שלו, עם השיער האפור, ההוא במשרד הפינתי בקומת ההנהלה עם שתי המזכירות, מקבל שכר של מיליון שקל לחודש?

ונניח שאתם בכירים, חברי הנהלה. אתם מקבלים 50 אלף שקל לחודש, ובוודאי חושבים שאתם לא פחות מוצלחים מהמנכ"ל. האם הגיוני שהוא יקבל פי 20 מכם? הרי אתם, ועוד 100 מנהלים מוכשרים בארגון, מוכנים להחליף אותו מחר בבוקר גם בעשירית מהשכר הזה.

אבל אין טעות בטבלאות. אלה מספרי האמת, ולכן צריך לענות על השאלה: מדוע בעל השליטה מוכן לשלם למנכ"ל כל כך הרבה כסף? מה הרציונל? הנה חמש סיבות שיספקו לפחות חלק מהתשובה.

1. המנכ"ל לא מקבל מיליון שקל לחודש עבור רווחים או תוצאות עסקיות. אם חשבתם שהמנכ"ל פשוט לוקח את המנהל הכי טוב, ושוק המנכ"לים הוא זה שמביא את השכר לרמה הזו - טעיתם. כל המחקרים, ובוצעו כמה כאלה בשנה האחרונה, כולל בישראל, הראו שאין קשר בין השכר לבין התוצאות העסקיות של החברה - לא במגמה ולא בכיוון: המנהלים הבכירים מקבלים את השכר הגבוה שלהם גם בשנים טובות, וגם בשנים גרועות.

2. המנכ"ל מקבל מיליון שקל לחודש כי זה לא עולה דבר לבעל השליטה, שמחליט על השכר. ברוב המקרים בעל השליטה מחזיק בחברה שבה מועסק המנכ"ל בשרשור, יחד עם עוד שותפים רבים מקרב הציבור והמשקיעים המוסדיים. גם אם השכר הגבוה מוריד משהו מהרווח של החברה כולה, הרי שבחברות המעסיקות אלפי עובדים ועם מחזור עסקים של מאות מיליוני שקלים, אין זה משפיע על השווי של החברה, או על הדיווידנד שבעל השליטה מקבל.

3. בעל השליטה רוצה שמנכ"לים יקבלו שכר גבוה כי במקום אחר - בחברה אחרת - הוא או בני משפחתו הם המנכ"לים, וגם הם רוצים שכר גבוה. בעל שליטה לא יכול לסדר לבן שלו שכר של מיליון שקל, אם השכר הממוצע למנכ"ל הוא 200 אלף שקל. החברה ציבורית, ויש בעלי מניות מקרב הציבור שצריכים לאשר את השכר. לכן הוא, וכל יתר בעלי השליטה, יוצרים מציאות שבה מנכ"לים מקבלים שכר עתק, וכך הם עצמם ובני משפחותיהם מקבלים גם הם "את מה שמקובל".

4. ולא רק לבעל השליטה זה משתלם. יש מערכת עצומה שדוחפת את השכר כלפי מעלה ללא הפסקה, פשוט כי זה טוב לכולם: המנכ"לים, בעלי השליטה, הדירקטורים, סמנכ"לים שחולמים להיות מנכ"לים בעתיד, היועצים - התמריץ של כולם הוא לנפח את חבילות השכר. אפילו הנציגים של המשקיעים המוסדיים, שהם בעלי עניין ברוב החברות הציבוריות, רוצים שרמת שכר הבכירים תעלה: גם הם חולמים להיות יום אחד מנכ"ל-מיליונר שכזה.

5. המנכ"ל מקבל מיליון שקל כדי להיות נאמן לבעל השליטה - ולא לאף אדם אחר. זו אולי הסיבה המרכזית לתשלומי השכר ההזויים: הם כוללים תשלום עודף, אישי, אקסטרה, כדי שהמנכ"ל השכיר יראה לנגד עיניו את האינטרסים של בעל השליטה לפני כל אינטרס אחר - לרבות האינטרס של בעלי המניות בחברה שאותה הוא אמור לשרת. הצרכים הם רבים: מינויים של מקורבים ובני משפחה, שימוש בכספי החברה למטרות שנוחות לבעל הבית, הפעלת לחצים ומנופים לטובתו - בכל צורך ועניין ובכל פעם שהמנכ"ל נקרא לדגל. בפועל, המנכ"ל הוא חייל של בעל השליטה, ולעתים הוא נדרש לבצע משימות שאינן נעימות או מריחות טוב. בתמורה לכך הוא מקבל פרמיה, תשלום עודף.

מדוע לדעתכם משלמים בעלי השליטה שכר של מיליון שקל? הגיבו בטוקבקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker