אריאב לא יהיה יו"ר דיסקונט - מה יחליטו בעלי המניות בלאומי לגבי טורבוביץ'?

בעלי המניות בדיסקונט התעלמו מהמלצת הוועדה למינוי דירקטורים של בנק ישראל, ולא בחרו בירום אריאב ■ על תפקיד היו"ר יתמודדו בין היתר הדירקטורים החדשים ראובן אדלר, יודפת הראל־בוכריס, בן-ציון זילברפרב ושלום הוכמן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירום אריאבצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר

הוועדה למינוי דירקטורים של בנק ישראל, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה, ספגה בסוף השבוע החולף פגיעה במוניטין שלה. בעלי המניות בבנק דיסקונט החליטו להתעלם מהמלצתה, ולא בחרו באסיפת בעלי המניות את ירום אריאב לתפקיד הדירקטור בבנק.

הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים סימנה במארס את אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, כמועמד מטעמה ליו"ר הבא של דיסקונט במקום יוסי בכר, שיסיים בסוף השנה קדנציה של תשע שנים.

מלבד פרוקצ'ה, הוועדה מורכבת מח"כ לשעבר חיים אורון, פרופ' יצחק בן ישראל ועידית לוסקי ויהלי שפי. בשנה האחרונה שינתה הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים את התנהלותה, עם ההחלטה להציע מועמדים מטעמה לתפקידים של דירקטור ויו"ר דירקטוריון בבנקים ללא גרעין שליטה, כפי שעשתה עם אריאב.

לאריאב אין ניסיון בתחום הבנקאות, אך הוא צבר ניסיון רב במגזר העסקי-פיננסי. מלבד מנכ"ל האוצר, הוא כיהן בעבר בתפקידים בכירים בכיל, ומשמש כיום יו"ר ועדת ההשקעות של חברת הביטוח עמיתים קרנות הפנסיה הוותיקות ודירקטור בחברת אלוני חץ.

דיסקונט הוא בנק ללא גרעין שליטה, המנוהל ב-4.5 השנים האחרונות בידי לילך אשר טופילסקי. בהתאם לתקנות הבנקאות, יו"ר לא יכול לכהן בתפקידו במשך יותר משלוש קדנציות בנות שלוש שנים כל אחת.

נכון לסוף מארס, בעלי המניות הגדולים בדיסקונט בקרב הגופים המוסדיים היו אלטשולר שחם, מיטב דש, הראל, פסגות וכלל ביטוח. מלבד אריאב, גם חגי הלר, לשעבר מנכ"ל לאומי קארד, לא נבחר לתפקיד דירקטור בדיסקונט.

מי שנבחרו כדירקטורים בדיסקונט לתקופה של שלוש שנים לפחות הם ראובן אדלר, יודפת הראל-בוכריס, פרופ' בן-ציון זילברפרב ושלום הוכמן. לצד דירקטורים נוספים מכהנים, יתמודדו הארבעה על תפקיד היו"ר. מי שעשויים להיות כעת מועמדים לתפקיד היו"ר בדיסקונט מכהנים כיום כדירקטורים בדיסקונט ברוך לדרמן ושאול קוברינסקי.

האם בלאומי ילכו בעקבות דיסקונט?

לאחר שבעלי המניות בדיסקונט התעלמו מהמלצתה של הוועדה למינוי הדירקטורים בבנקים, יהיה מענין לראות מה יעשו בעלי מניות בבנק לאומי, שגם הוא בנק ללא גרעין שליטה, המנוהל בשש השנים האחרונות בידי רקפת רוסק עמינח.

הוועדה למינוי הדירקטורים בבנק ישראל המליצה לתפקיד על ד"ר יורם טורבוביץ', לשעבר הממונה על ההגבלים עסקיים. טורבוביץ' צפוי להיבחר לתפקיד דירקטור באסיפת בעלי המניות הקרובה, שתיערך בעוד כמה חודשים, ובהמשך יהיה מועמד מטעמה לתפקיד היו"ר במקום דוד ברודט, המסיים קדנציה של תשע שנים ביולי 2019.

ההמלצה על טורבוביץ' זכתה לביקורת ציבורית, בשל קשריו העסקיים הענפים עם הלווים הגדולים במשק. ברשימה נכללים, בין השאר, אליעזר פישמן, יצחק תשובה, לב לבייב, נוחי דנקנר ושרי אריסון.

במסיבת עיתונאים שקיימה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, לפני שבוע וחצי לרגל פרסום הדו"ח השנתי של הפיקוח על הבנקים, היא התייחסה לנושא: "זוהי המלצה של ועדה בראשות פרוקצ'יה. זהו תהליך ארוך של בחירה, שמקיימת האסיפה הכללית של בעלי המניות. בסופו של דבר, מי שבוחר את היו"ר הוא דירקטוריון הבנק, ויכול להיות שבעת הבחירה יהיו כמה מועמדים טובים שיתמודדו על התפקיד", אמרה בר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker