פרופ' ליידרמן: "העולם ימשיך להיות מאופיין בשפע של נזילות ובריביות מאוד נמוכות"

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים: "אנחנו נמצאים במצב שבו הממשל בוושינגטון, שאמור להיות מוקד של יציבות פיננסית לעולם, הפך להיות גורם של חוסר יציבות" ■ לגבי ישראל אמר ליידרמן כי צפוי תיקון כלפי מטה במחירי הדיור

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים
ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"אם מישהו מפלנטה אחרת היה מגיע לכאן היום ועובר על העיתונים, הדבר שהיה הכי בולט לעיניו היה הניגוד החד בין הכותרות שמטלטלות את כולנו בתחומים הגיאו-פוליטיים לבין נתוני הצמיחה הכלכלית הטובים", כך אמר פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים, במפגש של TheMarker ובנק הפועלים שהתקיים היום (ו') בירושלים.

"הכותרות הן בראש בראשונה הציוצים שיוצאים מהבית הלבן", אמר ליידרמן. "אנחנו נמצאים במצב שבו הממשל בוושינגטון, שאמור להיות מוקד של יציבות פיננסית לעולם, הפך להיות גורם של חוסר יציבות - ממלחמת סחר עם סין ועד ביטול הסכם נאפט"א עם קנדה, ובשבוע האחרון גם תוכנית להטלת מכסים על יבוא סחורות מהאיחוד האירופי, השותף הכלכלי הכי גדול של ארה"ב".

"וגם אצלנו לא חסרות כותרות", הוסיף ליידרמן, "אין שקט בגבול עם עזה והמתיחות עם הכוחות האיראנים בסוריה של בשאר אסד. מצד שני, כשמסתכלים על הכלכלות, על שוקי העבודה, על השווקים הפיננסים, על מדד הפחד VIX שבוחן אי ודאות בבורסה האמריקאית - שם החיים ממשיכים במסלולם. יש ביקוש גבוה לעובדים, וכשאנחנו מסתכלים על דברים כמו צמיחה כלכלית – שמקדמת את הגדלת העוגה - אנחנו רואים שמתחילת השנה הנתונים הולכים ומשתפרים".

ליידרמן ציטט תחזיות שלפיהן ב-2018 כלכלת ארה"ב תצמח השנה בקרוב ל-3%, וכלכלת ישראל בקרוב ל-3.5%. "שיעור הצמיחה בישראל צפוי להיות קרוב ל- 3.5%, ובדומה לארה"ב, שוק העבודה מאופיין בתעסוקה מלאה. לעומת זאת המצב באמריקה הלטינית הרבה פחות טוב, וניכרת חולשה בברזיל ובארגנטינה". כלכלת אירופה המערבית צפויה לצמוח השנה ביותר מ-2%, כאשר איטליה תבלוט בחולשתה, עם צמיחה של מעט מעל ל-1%. אזור אסיה-פאסיפיק בולט אף הוא לחיוב, עם שיעור צמיחה חזוי של כ-5% השנה, ובתוכו צמיחת סין תגיע ככל הנראה ל- 6.7%", אמר.

ליידרמן הסביר את הניגוד בין המצב הגיאו-פוליטי לזה הכלכלי, ואמר כי "ההשפעה המועטה יחסית של הכותרות הגיאו-פוליטיות על הכלכלות והשווקים הפיננסיים מתחילת השנה, נובעת במידה רבה מהנזילות האדירה הקיימת בשווקים הגלובליים והריביות האפסיות של הבנקים המרכזיים".

באשר לריבית, אמר ליידרמן כי ההשפעה של הריבית הנמוכה משמעותית במיוחד מבחינת ההשקעות הפיננסיות והריאליות, כולל בתחום הנדל"ן. "אנו מעריכים שלהוציא הבנק הפדרלי, שצפוי להעלות את הריבית עוד פעמיים-שלוש השנה, הבנקים המרכזיים האחרים, כולל בנק ישראל, צפויים להתחיל בהעלאת הריבית רק ב-2019, וזאת בצורה מתונה והדרגתית. כלומר, העולם ימשיך להיות מאופיין בשפע של נזילות ובריביות מאד נמוכות. זאת ועוד, על פי אומדנים שונים, יש כיום כ-50 טריליון דולר שנמצאים ב'עמדות המתנה' לקראת חזרה אפשרית לשוקי המניות ולאג"ח, ולהשקעות ריאליות".

לגבי המשך השנה אמר ליידרמן כי "הצירוף הזה, של קיום מקורות נזילים עצומים והיכולת לגייס עוד מקורות במחיר נמוך יחסית, ומבחן העמידות הלא פשוט שעברו הכלכלות והשווקים הפיננסיים מתחילת השנה, הם אלה שמביאים אותנו לאופטימיות, תמיד זהירה כמובן,  גם ביחס למחצית השנייה של השנה".

ליידרמן השווה בין השנה הנוכחית לשנה שעברה. "כשהתחילה 2018 ידענו שזאת תהיה שנה מאוד מאתגרת לשוק ההון, אחרי ש-2017 היתה פשוטה פיננסית מבחינת אפיקי התשואות. תיק מניות גלובלי עלה במונחים דולריים בכ-20%. מי שהשקיע בתחום הטכנולוגיה, שהיה ונותר מנוע מרכזי בכל ההתפתחויות המרכזיות, יכול היה לקבל תשוואה של 28% במדד נאסד"ק. מאוד קשה לשכפל תשואות כאלה, ולכן אמרנו שצריך להנמיך ציפיות". ליידרמן ציין כי בינתיים, למרות הכותרות הגיאו-פוליטיות המאיימות כמעט בכל מקום, מדד המניות הגלובלי עלה מתחילת השנה באחוז, ונמשכת ההובלה של תחום הטכנולוגיה, כאשר מדד נאסד"ק עלה עד עתה ביותר מ-11%. אצלנו, מדד ת"א 100 הניב תשואה של מעט מעל לאחוז.

בנוגע לצמיחה בישראל אמר ליידרמן כי "הצמיחה ממשיכה להיות מובלת ע"י הצריכה הפרטית, ומדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים וחברת טלסקר נמצא ברמת שיא. הסנטימנט החיובי מושפע מהמצב הטוב יחסית של שוק העבודה, והעלייה בשכר בשנה האחרונה. לגבי יצוא הסחורות והשירותים, סביר להניח שעם המשך השיפור במשק הגלובלי, אנו נראה גם שיפור ביצוא של ישראל. בשוק הדיור, אנו סבורים שגורמים רבים נכנסו לעמדות המתנה, הן בצד הביקוש (למשל זוגות צעירים שטרם זכו בהגרלות מחיר למשתכן) והן בצד ההיצע (יזמים וקבלנים שממתינים לעוד איתותים מצד הממשלה). במצב הזה, ולאור רמת מחירי הדיור הגבוהה בישראל, זה לא יפתיע שרמה זאת תעבור תיקון מסוים והדרגתי".

"לאחר שהשקל התחזק משמעותית בשיעור של 11% מול הדולר אשתקד, השנה נרשם עד כה פיחות של כ-2.6% מול הדולר, שבעיקרו משקף יותר את התחזקות הדולר בעולם מאשר גורמים מקומיים שהשפיעו בכיוון הזה. אנו סבורים שרמות שערי החליפין הנוכחיות מבטאות את שיווי המשקל בשוק, ואין כרגע מגמות בולטות שמצריכות תחזיות שונות מערכי שערי החליפין הנוכחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker