איפקס קפיטל מרקטס ממליצה על שיכון ובינוי: תעלה ב–35%

מניית שיכון ובינוי נפלה ב–18% מתחילת 2018, אך צבר ההזמנות של החברה ממשיך לצמוח — והגיע בסוף הרבעון הראשון ל–7.1 מיליארד שקל ■ באיפקס קפיטל מרקטס מעריכים כי ההסתבכות הפלילית של החברה הנכדה SBI ואתגריה התפעוליים מגדילים את הסיכוי למכירתה

יורם גביזון
פרויקט של שיכון ובינוי בניגריה
פרויקט של שיכון ובינוי בניגריהצילום: ללא קרדיט

מניית שיכון ובינוי נפלה ב–18% מתחילת 2018, בעקבות חקירת חשדות של המשטרה והבנק העולמי למעשי שחיתות שביצעו בכירים בחברה הנכדה SBI, המרכזת את פעילות התשתיות של הקבוצה באפריקה. הירידה החדה במניה והפוטנציאל להצפת ערך משמעותית בפרויקטים של שיכון ובינוי באנרגיה מתחדשת גורמים לעוז לוי, מנהל המחקר באיפקס קפיטל מרקטס, להחזיר את המלצת הקנייה למניה עם מחיר יעד של 8.60 שקלים — 35% יותר ממחירה אתמול בפתיחת המסחר.

לוי מציין שצבר העבודות המשיך לצמוח, והגיע בסוף הרבעון הראשון של 2018 ל–7.1 מיליארד שקל, בנוסף לצבר של 1.7 מיליארד שקל בניגריה, אתיופיה וגואטמלה שהתקבל ברבעון השני.

לוי מתייחס לחקירת השחיתות, לכאורה, וקובע שביקורת הבנק העולמי עלולה להביא להטלת סנקציות על SBI, שיקשו עליה לקבל מימון פרויקטים, או יביאו להשעייתה ממכרזים. עם זאת, בניגריה, שהיא מדינת הפעילות העיקרית של שיכון ובינוי, הממשלה ולא הבנק העולמי היא שמממנת את הפרויקטים. לוי מזכיר את ההסדר שאליו הגיעה שיכון ובינוי עם משטרת ישראל, שלפיו הפקידה 250 מיליון שקל בקרן חילוט לתקופה קצובה, בין היתר כדי להבטיח את תשלום הקנס הכספי שיוטל על החברה. מטעמי שמרנות הוא העריך שהסכום יחולט במלואו.

אתגרים במישור הפלילי והתפעולי

לאחר תקופת יובש ארוכה זכתה שיכון ובינוי בראשונה במכרזים בניגריה בסך 300 מיליון דולר, בעקבות ההתאוששות הכלכלית במדינה במקביל לעלייה במחיר הנפט. ואולם, הבחירות במדינה ב–2019 עלולות להביא לקיפאון נוסף בפרסום של מכרזים חדשים.

שיכון ובינוי, שניסתה להסיט חלק מהפעילות של קבלנות התשתית מערבה מאפריקה, כדי להקטין את תלותה ביבשת, נקלעה למצב לא נוח בפרויקט קונדינמרקה (Cundinamarca) בקולומביה לסלילת כביש אגרה. העיכובים בלוח הזמנים לביצוע הפרויקט הביאו באוקטובר 2017 להפסקת המימון שקיבלה מהבנקים ולחשיפה לקנסות שבגינן הפרישה 5 מיליון דולר.

בנוסף, לנוכח מעיינות שנמצאו במקטעים 4–5 של הכביש, שיכון ובינוי מנהלת מו"מ עם מזמין העבודה על תכנון מחדש של תוואי הכביש. היות שאין כל ודאות שהחברה תגיע להסדר נוח עם מזמין העבודה, שהמימון הבנקאי יחודש והמקטעים האחרונים יתוכננו מחדש ללא קנסות, וכן מטעמי שמרנות — לוי תמחר את הפרויקט כולו ללא רווח לשיכון ובינוי, והעריך שהחברה תיקנס בסכום נוסף של 40 מיליון דולר.

הוא מעריך שהאתגרים במישור הפלילי והתפעולי שעומדים בפני SBI מגדילים את הסיכוי למכירתה ולהצפת ערך לבעלי מניותיה של שיכון ובינוי. להערכתו, לאור העובדה שיש ל–SBI הון עצמי של 2.6 מיליארד שקל שמורכב ברובו ממזומן ומהלוואות לחברות קשורות — תרחיש שבו שווי הפעילות נטו של SBI נמוך מ–870 מיליון שקל הוא תרחיש קיצוני שמובא בחשבון מטעמי שמרנות, שנובעים מאי־ודאות במישור התפעולי והפלילי.

לוי מזכיר את ההתקדמות בתוכנית תב"ע בשלושה פרויקטים של שיכון ובינוי נדל"ן. תב"ע מפורטת של 2,150 יחידות דיור ו–240 אלף מ"ר של משרדים ומסחר על קרקע ברמת אפעל הומלצה להפקדה בפברואר 2018. שווי הקרקע בספרי שיכון ובינוי הוא 6 מיליון שקל בלבד. תב"ע ל–400 יחידות דיור על קרקע של החברה בצפון תל אביב הופקדה במארס 2018. שווי הקרקע בספרי החברה הוא 33 מיליון שקל. תב"ע ל–770 יחידות דיור ו–110 אלף מ"ר של משרדים ומסחר אושרה להפקדה באוקטובר 2017. שווי הקרקע במאזן שיכון ובינוי הוא 320 מיליון שקל.

לוי מעריך כי לאחר המימושים בתחום הזכיינות, כמו מכירת 40% מכרמלטון והזיכיון לשיקום ותחזוקה של כבישי הצפון, יש פוטנציאל משמעותי להצפת ערך בפרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת.

שיכון ובינוי גם לא הכירה ברווח קבלני ניכר בפרויקטים אשלים וברווח קבלני בפרויקט צאלים, שיוכר בתקופת הקמתו מתחילת המחצית השנייה של 2018 ובשנתיים הקרובות. להערכתו, האתגרים התפעוליים והפליליים ב–SBI מגדילים את הסיכוי למכירת הפעילות ולהצפת ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker