ביהמ"ש אישר: בזק תחלק דיבידנד בהיקף של 3 מיליארד שקל בשנים 2013-2011

הפנייה לביהמ"ש נעשתה ביזמת בזק, וזאת מאחר שחוק החברות הישראלי מציב תנאי לחלוקת דיבידנד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בית המשפט אישר לבזק חלוקת דיבידנד בהיקף של 3 מיליארד שקל. הפנייה לביהמ"ש נעשתה ביוזמת בזק, וזאת מאחר שחוק החברות הישראלי מציב תנאי לחלוקת דיבידנד הקובע כי "חברה רשאית לבצע חלוקה מתוך רווחיה ובלבד שלא קיים חשש סביר שהחלוקה תמנע מן החברה את היכולת לעמוד בחובותיה הקיימות והצפויות בהגיע מועד קיומן". חלוקת הדיבידנד של בזק הינה חריגה, וזאת מכיוון שאינה נעשית מרווחים שצברה אלא מתוך ההון שברשותה או מתוך מימון עתידי שתשיג (בנקאי או חוץ בנקאי).

בתחילה תכנן שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק זה יותר משנה (31.36%), למשוך דיבידנד בהיקף של 3 מיליארד שקל במנה אחת. בעת פרסום ההחלטה, ציין דירקטוריון החברה כי בבזק בחנו את יכולת הפירעון והגיעו למסקנה כי לא קיים חשש סביר שהחלוקה תשפיע באופן מהותי לרעה על איתנותה הפיננסית, על נזילותה או על פעילותה במתכונת הקיימת. טרם ההחלטה אף הזמינה בזק חוות דעת של חברת הייעוץ גיזה זינגר, במטרה להבטיח שתעמוד בחלוקת ההון ללא בעיות נזילות.

אולם אסיפת בעלי המניות הכללית מיתנה את החלטת הדירקטוריון, כך שחלוקת הדיבידנד תיעשה בסופו של דבר במנות חצי שנתיות קטנות יותר של 500 מיליון שקל בין השנים 2013-2011. בהחלטה לאישור הדיבידנד מציין ביהמ"ש כי ארבעה בנקים, "הנושים המהותיים של החברה", לא התנגדו לחלוקת הדיבידנד. כעת נותר להנהלת בזק להחליט מהו מקור ההון שממנו תתבצע החלוקה.

כלכלני חברת דירוג האשראי, מידרוג, פרסמו באחרונה כי החלטת דירקטוריון בזק על חלוקת הדיבידנד אינה עומדת במבחן הרווח. עקב זאת, הכניסו את איגרות חוב של החברה (מסדרה 4 ו-5) לרשימת מעקב (Watch List), עם השלכות "שליליות". כלכלני מידרוג העריכו שלחלוקת דיבידנד מעבר לחלוקה מהרווח השוטף, עלולות להיות השלכות שליליות על מיצובה הפיננסי של החברה וכפועל יוצא על דירוג החברה.

שאול אלוביץ', יו"ר בזקצילום: מוטי מילרוד

המהלך של בזק לחלוקת הדיבידנד גרר ביקורות רבות. לאחר הודעת בזק על החלוקה, פנתה חברת הכנסת שלי חימוביץ' ליו"ר רשות ני"ע זהר גושן על רקע החשש, שהדיבידנד החריג יטיב עם בעל השליטה החד בבזק, אך יסכן את יציבותה הפיננסית של החברה ויפגע בעובדים ובמשקיעים. בעקבות פנייתה של יחימוביץ', גושן הסביר כי כבר פנה ודרש מהחברה הבהרות לגבי החלטתה על חלוקת הדיבידנד.

"מדאיג להיווכח כי הדבר הפך כמעט לנורמה: בעלי הון מגייסים מימון חיצוני לרכישת השליטה בחברה ציבורית, משתלטים עליה באמצעות מינוף, וזמן קצר לאחר מכן מושכים דיבידנד גדול על מנת לממן לעצמם את העסקה", כתבה אז יחימוביץ' במכתב לגושן והוסיפה: "לא אחת פוגעת הנורמה הקלוקלת הזו בציבור המשקיעים שכספם נוצל בצורה צינית, בעובדי החברה שמפוטרים או נאלצים לספוג קיצוצי שכר, ובחברה עצמה הסופגת פגיעה קשה באמון הציבור וירידה בדירוג".

לפני כשבועיים פירסמה בזק את דו"חותיה השנתיים. החברה סיכמה את שנת 2010 עם רווח נקי של 2.4 מיליארד שקל, עלייה של 13% לעומת שנת 2009. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) בשנה החולפת הסתכם ב-5.15 מיליארד שקל. במסגרת הדו"ח, הודיעה החברה על חלוקת כל הרווח הנקי החציוני שלה כדיבידנד - 1.16 מיליארד שקל או 0.43 שקל למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker