דם רע ו-2 מיליארד שקל: הסכסוך בין לן בלווטניק למשפחת לבנת

הניסיון להחזיר את השקעת הענק בכלל תעשיות מביא את בלווטניק לעימות נוסף עם שותפיו, הפעם מול משפחת לבנת שותפתו בתעבורה ■ מוקד העימות: מחלוקת על קצב חלוקת דיווידנדים וסירובה של משפחת לבנת לרכוש את מניות כלל בתעבורה לפי שווי 2 מיליארד שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לן בלווטניקצילום: Bloomberg
יורם גביזון

בחודשים האחרונים מנסה כלל תעשיות שבבעלות לן בלווטניק לממש כמה מאחזקותיה. לאחר ניסיון לא מוצלח למכור את האחזקה בחברת יפאורה, כעת נראה שבלווטניק מצוי בסכסוך עסקי חדש — הפעם עם משפחת לבנת, שותפתו לבעלות בחברת תעבורה.

הניסיון למכור את אחזקת המיעוט של כלל תעשיות בחברת יפאורה (30.45%) לחברת קרור אחזקות, שבשליטת שלמה רודב ורוני גת, לא עלה יפה — לאחר שקרור אחזקות הציעה מחיר של 375 מיליון שקל, שהיה נמוך מדי לדעתו של בלווטניק, שביקש 600 מיליון שקל. בעקבות זאת התגלע סכסוך בין השותפים ביפאורה, שכלל החלטה ביוזמת קרור אחזקות על הגבלת חלוקת הדיווידנדים על ידי יפאורה. בנוסף, נעשה ניסיון ביוזמת כלל תעשיות להנפיק חברה בשם כלל תעשיות ומשקאות — חברה ייעודית, שכל עיסוקה יהיה אחזקה במניות יפאורה.

כעת נראה כי בלווטניק מצוי בסכסוך עסקי נוסף, הפעם עם משפחת לבנת — שותפתו לבעלות בחברת תעבורה. כלל תעשיות רכשה 50% ממניות תעבורה תמורת 120 מיליון שקל בינואר 1996, והציעה לאחרונה לכמה חברות ביטוח לרכוש ממנה 40% מאחזקתה בתעבורה (כלומר 20% ממניות החברה) תמורת 400 מיליון שקל. כלומר, לפי שווי חברה של 2 מיליארד שקל לתעבורה.

מכיוון שעל פי הסכם בעלי המניות בין כלל תעשיות למשפחת לבנת יש למשפחה זכות סירוב ראשונה על מניותיה של כלל תעשיות בתעבורה — סביר להניח שהחברה הציעה למשפחת לבנת לרכוש את אחזקותיה לפי שווי חברה של 2 מיליארד שקל, ונתקלה בסירוב. לכאורה, ייתכן שגם במקרה זה תנסה כלל תעשיות להנפיק חברה ייעודית שתחזיק במניות תעבורה, אלא שנראה כי מכיוון שתעבורה אינה חברה ציבורית — יהיה קשה יותר להנפיק חברה ייעודית שתחזיק במניותיה, שכן למוסדיים לא תהיה דרך לממש את אחזקותיהם.

על פי הדו"חות הכספיים של תעבורה — המצויים בידי משקיעים מוסדיים שתעבורה הנפיקה להם אג"ח בהיקף של 500 מיליון שקל — החברה הציגה רווח תפעולי של 215 מיליון שקל ורווח נקי של 108 מיליון שקל במחזור של 3.4 מיליארד שקל ב–2017, בהשוואה לרווח תפעולי של 210 מיליון שקל ורווח נקי של 110 מיליון שקל במחזור של 3.2 מיליארד שקל ב–2016.

תעבורה חילקה דיווידנד של 60 מיליון שקל ב–2016, נמנעה מחלוקת דיווידנד ב–2017 וחילקה דיווידנד נוסף של 27 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018. נתונים אלו של רווחיות וחלוקת דיווידנדים מקשים על בלווטניק לממש את שאיפתו למכור 50% ממניות תעבורה לפי שווי של 2.0 מיליארד שקל. יתרה מזו, גם הערכת שווי — שבוצעה על ידי חברת לאומי פרטנרס עבור כלל תעשיות באוגוסט 2013, כשבלווטניק קידם הצעת רכש שהביאה למחיקת כלל תעשיות מהמסחר בבורסה — אינה תומכת בשווי שמבקש בלווטניק חמש שנים מאוחר יותר כשהאינטרס שלו התהפך והוא עובר לצד המוכר.

לאומי פרטנרס קבעה ששווייה של תעבורה הוא 757 מיליון שקל וגם אם נכון שהריבית חסרת הסיכון היתה נמוכה משמעותית (ריבית בנק ישראל היתה אז 1.25% לעומת 0.1% כיום). ואולם עסקיה של חברת נשר — שהיא בעלת 50% מתעבורה, ותעבורה מבצעת עבורה עבודות — היו טובים יותר אז.

מוקד הסכסוך: חלוקת הדיווידנדים

כמו בסכסוך העסקי של בלווטניק עם רודב וגת ביפאורה, גם קצב והיקף חלוקת הדיווידנדים הם במוקד הסכסוך העסקי בין כלל תעשיות לבין משפחת לבנת, לצד הלחץ שבלווטניק מפעיל על המשפחה לרכוש ממנו את חלקו בתעבורה במחיר מלא.

על פי הסכם בעלי המניות בין נשר, שבבעלות כלל תעשיות, לבין משפחת לבנת, מינוי יו"ר הוא בסמכותה של קבוצת כלל תעשיות, ואילו מינוי מנכ"ל הוא בסמכותה של משפחת לבנת. כך, לכלל תעשיות יש יכולת קטנה יחסית להשפיע על ניהול החברה ביחס למשפחת לבנת והתועלת העיקרית שיש מאחזקתה בתעבורה הוא הדיווידנדים שהיא מקבלת.

צביקה לבנתצילום: דניאל בר און

הדרישה של כלל תעשיות להאיץ את חלוקת הדיווידנדים נתקלה בתגובה מסויגת של משפחת לבנת, שכבעלת מניות לשעבר בקבוצת איי.די.בי (כחלק מגרעין השליטה שהוביל נוחי דנקנר), מעדיפה ככל הנראה לשמור יחסי מינוף נמוכים יחסית, מלהשביע את תיאבונו של בלווטניק לדיווידנדים. חברת Access של בלווטניק רכשה את הבעלות המלאה בכלל תעשיות מידי איי.די. בי פיתוח ומהציבור, בהשקעה כוללת של 2.6 מיליארד שקל ב–2012–2013, אך מאז לא רוותה נחת מהשקעתה.

האחזקה בנייר חדרה (59%) נמכרה לפימי תמורת 355 מיליון שקל ביוני 2015, וכיום מגיע שווי האחזקה ל–983 מיליון שקל. חברת כלל ביוטכנולוגיה (48.6%), שבה תלה בלווטניק תקוות רבות, מדשדשת זמן רב סביב שווי של 480 מיליון שקל, וגם בה מורגש הלחץ של בלווטניק בניסיון למכור את החברה המוחזקת מדיווידנד.

הנכס החשוב ביותר של כלל תעשיות, הבעלות המלאה במונופול המלט נשר, נחשף לתחרות גוברת בשוק המקומי, בעקבות התחלת היבוא על ידי חברת סימנט, שמוחזקת על ידי מספנות ישראל. כך, מימוש אחזקות פסיביות במכירה או בהנפקה בפרמיה משמעותית על המחירים שמוכנים לשלם השותפים נראה כדרך הטובה ביותר של בלווטניק להחזיר לעצמו את ההשקעה בכלל תעשיות.

תעבורה עוסקת בשירותי הובלה; בשירותי תשתיות ולוגיסטיקה; בייבוא ושיווק של משאיות באמצעות שותפות שווה עם UMI בחברת יוניברסל משאיות ישראל; ובייצור חומרי נפץ לעבודות תשתית ובנייה, באמצעות החברה הבת, בבעלות מלאה תעשיות חרושת חומרי נפץ, שמחזורה 70 מיליון שקל לשנה והיא מונופול בשוק המקומי.

מפעילה מסוף מטענים בנתב"ג

הנכסים העיקריים של תעבורה כוללים את השליטה בחברת ממן (65%) בשווי 198 מיליון שקל. ממן מפעילה מסוף מטענים בנמל התעופה בן גוריון, ושתי חברות שמספקות שירותים לוגיסטיים לצדדים שלישיים בישראל ובצ'כיה, באמצעות החברות הבנות לוגיסטיקר ו–MEL.

נכסים אחרים כוללים את אגד תעבורה (50%), בשותפות שווה עם אגד, שעוסקת בתחבורה ציבורית והיסעים; החברה הבת גרנד אוטומוטיב (95.3%), שמייבאת ומשווקת רכבי FORD בקרואטיה ובסרביה; חברת יוניברסל משאיות ישראל (50%) שמייבאת משאיות איסוזו; וכן ייבוא משאיות מתוצרת DAF. תעבורה גם מספקת שירותי אחזקה; מוסכי שירות ומכירת חלקי חילוף למשאיות; מייבאת ומשווקת אוטובוסים מתוצרת VDL; מייבאת ומוכרת צמיגי פירלי באמצעות תמיג; מייבאת, מרכיבה, מוכרת ומשכירה גנרטורים באמצעות החברה הבת שמרלינג; וכן מייבאת, מוכרת ומרכיבה ציוד אוורור באמצעות החברה הבת ונטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker